Hayatınızdaki stresi azaltmak için hemen şimdi uygulayabileceğiniz adımlar

Hayatta hepimizin başına istemediğimiz şeyler gelebiliyor, stresli dönemler yaşayabiliyoruz. Ancak hiçbirimiz stresle ömür boyu yaşamaya mahkum değiliz. Stresle başa çıkabilmenin en güçlü yolu, stres üzerinde sandığımızdan daha fazla etkimiz olduğuna inanmak.

Richard Lazarus ve Susan Folkman’a göre bir olayla ilgili düşünme biçiminiz ve bu olayla baş edebilme yeteneğinize dair algınız, yaşadığınız stres seviyesini belirliyor. Bir başka deyişle, karşınıza çıkan zorluklarla mücadele edebileceğinize ve bu mücadelenin sizde bir kırgınlık yaratmayacağına dair kendinize güveniyorsanız, strese karşı bir çözüm geliştirmişsiniz demektir.

Hayatınızdaki stresi azaltmak için hemen şimdi uygulayabileceğiniz adımlar

Dürüst olmak gerekirse, hepimiz için hayat zaman zaman can acıtıcı bir hal alabiliyor. Gerçek bir Zen ustası değilseniz, işinizi kaybettiğinizde, sevdiğiniz kişiden ayrıldığınızda, bir hastalıkla mücadele ettiğinizde, yakınlarınızla ilgili sorunlar yaşadığınızda acı çekmeniz çok normal. Hayatımızda yaşanan olayları her zaman istediğimiz şekilde etkileyemeyebiliyoruz. İstediğimiz işi geri alamayabiliyor, sevdiğimiz kişiyle işleri yoluna koyamayabiliyor, sağlığımızı istediğimiz şekilde yönlendiremeyebiliyor, yakınlarımızın hayatlarına müdahale edemeyebiliyoruz. Ancak kafamızın içinde, düşüncelerimizde olup bitenlere istediğimiz şekilde müdahale edebiliyoruz.

Böylelikle kalbimizi ve zihnimizi korumak için aktif olarak çaba gösterebiliriz. Zorlukların farkına varıp bilinçli kararlar vererek kendimizle daha fazla iletişim kurabiliriz. Bu da hedeflerimize ulaşmak için ihtiyacımız olan cesareti besler. Hayattaki zorlukları nasıl anlamlandırdığımız, bu zorluklardan kaynaklanan stresi azaltmamızı ve önlememizi sağlayabilir.

Hayatınızdaki stresi azaltmak için hemen şimdi uygulayabileceğiniz adımlar

İşte hayatınızdaki stresi azaltmak için hemen şimdi uygulayabileceğiniz adımlar:

  1. Hayatınızdaki stresli bir durumu yazın.
  2. Bu konuyla ilgili kendinize söylediğiniz her şeyi (sansürlemeden) yazın.
  3. Eğer bir mentor veya yaşam koçu olsaydınız, bu durumda kendinize söyleyebileceğiniz her şeyi yazın.
  4. Bu konuyla ilgili yaşadığınız stres sizi harekete geçmekten alıkoyuyor veya moralinizi düşürüyorsa, aldığınız notları tekrar gözden geçirin ve kendinize cesaret vermeye çalışın.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!