Hayat dersi niteliğinde Star Wars replikleri

Son ayları büyük bir sabırsızlıkla geçirmemize sebep olan Star Wars, tartışmasız sinema tarihinin en ikonik yapımlarından biri. Elbette bu filmi kült kılan, sadece senaryosu ya da devasa prodüksiyon maliyeti değil. İlk filmi 25 Mayıs 1977 yılında yayınlanan efsane serinin 7. filmi The Force Awakens’ı  görmek için 17 Aralık 2015’i bekleyenler arasında, henüz küçücük bir çocukken filmin kopyalarını VHS kasetlerden izleyenlerden tutun da, doğduğu günden beri elinden iPad’ini düşürmeyen Z kuşağına kadar renkli bir kitle var. İşte kuşaklar geçse de ilham vermeye devam eden efsane filmin adeta hayat dersi veren repliklerinden seçtiklerimiz:

Star Wars
Star Wars

(Görsel kaynak: Lucas Film)

“Wars do not make one great” / “Savaşlar hiç kimseyi yüceltmez.”

Belki de tüm insanlığın evrensel bir slogan olarak benimsemesi gereken bu repliği Episode V: The Empire Strikes Back’ten hatırlayanlar vardır. Yoda’nın Luke Skywalker’a söylediği bu söz, aynı zamanda filmin ana temasını oluşturan Klon Savaşları’na da etik bir eleştiri niteliği taşıyor.

“Fear leads to anger, anger leads to hate. And hate leads to suffering” / “Korku öfkeyle, öfke nefretle; nefret ise acı çekmekle sonlanır.”

Yoda’nın, padawan Anakin’e verdiği ilk derslerden birini içeren bu replik, korkunun insanın içindeki nefret duygularını ateşleyerek karanlık tarafa geçmesinin ilk adımı olduğunu öğütlüyor.

Yoda
Yoda

(Görsel kaynak: Lucas Film)

“Train yourself to let go of everything you fear to lose.” / “ Kaybetmekten korktuğun her şeyi feda edebilmeyi öğrenmelisin.”

Episode III: Revenge of the Sith’te geçen bu replik pek çoğumuzun hafızalarına kazınmıştır. Yoda’nın Anakin’e verdiği bu altın öğüt, kaybetme korkusunun insanı aç gözlü ve hırslı hale getirmesinden yola çıkıyor.

“The ability to speak does not make you intelligent.” / “Konuşabiliyor olman, akıllı biri olduğun anlamına gelmez.”

Episode I: The Phantom Menace’ın en vurucu repliklerinden biri olan bu söz, en sevilen Star Wars karakterlerinden Obi Wan Kenobi’yi eğiten bilge Jedi ustası Qui-Gon Jinn tarafından, Jar Jar Binks’e söylenmişti.

“Now, be brave and don’t look back. Don’t look back.” / “Sadece cesur ol ve asla geçmişe bakma, asla!”

Episode I: The Phantom Menace’ın en duygusal anlarından birinde annesi Shmi Skywalker tarafından oğlu Anakin’e söylediği bu cesaret aşılayan sözler, Anakin Skywalker’ın hayatını değiştirecek kadar güçlü.

Shmi Skywalker ölürken
Shmi Skywalker ölürken

(Görsel kaynak: Lucas Film)

“Your eyes can deceive you; don’t trust them.” / “Gözlerin seni yanıltabilir, onlara güvenme.”

Obi Wan Kenobi’nin Luke’a verdiği bu ders, hayata dair algılanması gerekenlerin, sadece görüntüden ibaret olmaması gerektiğini ifade ediyor. (Episode IV: A New Hope)

 

Kaynak: inc.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Engelleri aşarken engel kabul etmeyen bir savaşçı: Ebru Bulgurcu

Filmüzik: Aralık ayında vizyona girecek filmler ve müzikleri

 Hayatınızı değiştirecek 10 muhteşem film

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!