Hayallerinizi gerçekleştirmek için hiçbir zaman geç olmadığının kanıtı

Bazen içimizde yoğun bir istek ve motivasyonla güne başlıyoruz, hayaller kuruyoruz. Ancak söz konusu bu hayalleri gerçekleştirmek olduğunda, hemen “Ben bunu yapamam” cümlelerine başlıyoruz, sayısız bahaneler sıralıyoruz, yaşımızın geç olduğunu, yeterince tecrübemiz olmadığını, beceriksiz olduğumuzu düşünüyoruz.

Oysa hayallerinizi gerçekleştirmek için hiçbir zaman çok geç değil. İşte bu durumu kanıtlayacak ve sizi ikna ederek hayalleriniz için harekete geçirecek nedenler…

1. Kişiliğiniz taştan yapılmadı

Kim olduğunuz ve sınırlarınızın nerede olduğu konusundaki düşüncelerinizi fazlasıyla içselleştirmiş olabilirsiniz. Ancak bunların birçoğu doğru olmayabilir. Kendinizle ilgili inandığınız şeyleri bir düşünün ve sonra da bunların gerçekten doğru olup olmadığına dair eleştirel bir bakış açısı getirin. Birçok durumda insanlar kendi korkuları ve hayal kırıklıkları yüzünden kendilerini engellerler. Oysa değişim ve gelişim için sınırsız bir potansiyele sahipsiniz. Bunun farkına varın ve hayallerinizi büyük tutun.

Kim olduğunuz ve sınırlarınızın nerede olduğu konusundaki düşüncelerinizi fazlasıyla içselleştirmiş olabilirsiniz.
2. Ufak adımlar büyük değişiklikler yaratır

İnsanların hayallerinden vazgeçmelerinin en büyük nedeni, bu hayallerin gerçekleştirilemeyecek kadar büyük olduğunu düşünmelerinden kaynaklanır. Oysa bu kendi kendine gözünü korkutmaktan farksız. Elinize kağıt kalem alın ve hayalinize 10 adımda ulaşmanızı sağlayacak maddeleri sıralayın. Yazmayı bitirdiğinizde aslında o kadar da ulaşılmaz olmadığını fark edeceksiniz.

3. Başarı hikayelerini okuyun

Özendiğiniz, ilham aldığınız kişilerin başarı hikayelerini okuyun. Dikkat ederseniz birçoğunun hayatı ilk başlarda hayal kırıklıkları ve tatminsizliklerle geçerken, ilerleyen yaşlarda kendilerini keşfetme hikayeleriyle doludur. Bu da hayallerinizin peşinden koşmak için hiçbir zaman çok geç olmadığının bir başka kanıtıdır. 

4. Pişmanlıklardan kaçının

Eğer hayallerinizin peşinden gitmezseniz, bir gün bunu neden yapmadığınızı düşünerek çok büyük pişmanlık duyabilirsiniz. İnsanın hedefini bulamaması kadar rahatsız edici bir duygu yok. Ancak bunu yaşamak zorunda değilsiniz. Bugün, pişmanlıklardan kaçınma yolculuğunuzun ilk günü olsun.

5. Arkanızda sağlam bir hikaye bırakın

Hayallerinizin peşinden nasıl koştuğunuz, bu dünyaya bırakabileceğiniz en güzel hediyelerden biri. Nasıl hatırlanmak istediğinizi düşünmek, hayallerinizin peşinden gitmek için sizi motive edebilir. Sebebi ne olursa olsun, hayattaki amacınızı belirlemek ve tutkuyla bu amaç için yaşamak arkanızda sağlam bir hikaye bırakmanızı sağlar.

6. Hayallerinize doğru attığınız adımalr sizi asla geri götürmez

Hayallerin peşinden koşmakla ilgili en sık karşılaşılan bir başka endişe de bu adımların başarılı olma yolunda bizi ileriye taşımak yerine geri götürmesine dair sahip olduğumuz endişeli düşünceler. Oysa bir anlığına bile olsa hayallerinize doğru attığınız adımlar sizi geri götürüyormuş gibi görünse bile, ilerleyen yaşlarda bunun tam tersi olduğunu, hayalleriniz için attığınız her bir adımın sizi ileri taşıdığını fark edebilirsiniz.

Hayallerinizin peşinden nasıl koştuğunuz, bu dünyaya bırakabileceğiniz en güzel hediyelerden biri.
7. Yalnız kalmayacaksınız

Gelecekte kendiniz için ne hayal ediyorsanız, bu yolculukta size eşlik eden insanlar mutlaka olacaktır. Bu kişilerin bazıları zaten hayatınızdaki insanlar olabilir, bazıları da hayallerinize giden yolculukta yeni tanışacağınız kişiler olabilir.

Kaynaklar:
The Law of Attraction
Lifehack
The Self Improvement Blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!