Agave ağaçlarının arasından kopup gelen bir ülke: Meksika

Meksika’yı belki filmlerden duyduğumuz kadarıyla tekila ve suç oranıyla bilsek de aslında kendisi sırlara karışmış bir çok medeniyete ev sahibi olmuştur.

Ancak  Meksika aslında, çikolatayı, tekilayı, domatesi, avokadoyu, Agave şurubunu, vanilyayı, acı biberli yemekleri dünyaya tanıyan, Latin Amerika’da ilk olimpiyat düzenleyen, Maya tapınaklarına ev sahipliği yapan öncü ülkelerdendir.

meksika2

Sahillerinin güzelliğinden, tapınaklarının esrarengiz havasına, bizim damak tadımıza uygun yemek seçimlerinden insanlarının cana yakınlığına kadar işte bir çırpıda Meksika!

Meksika nerededir?

Meksika Güney Amerika’da yer alır.

Meksika’ya ne zaman gidilir?

Şehir her zaman dikkat çekici olsa da, Haziran-Eylül  yağışlı, Aralık-Ocak ayları soğuktur. Ancak Nisan-Mayıs dönemi gitmek için çok idealdir.

Meksika’ya nasıl gidilir?

Aktarmasız direk uçak ülkemizden yoktur ancak Amerika üzerinden bir çok havayolu ile gidilebilir.

Meksika’da nerede kalınır?

Birçok konaklama şansı olsa da öncelikle yaz ve sahil havasını yaşamak isteyenler, Cancun, Playa del Carmen, Tulum gibi bölgeleri tercih etmelidir.

Meksika’da vize gerekli midir?

Meksika için vize gereklidir.

meksika

Peki Meksiko nasıl bir yerdir?

Meksiko, Meksika’nın başkentidir. Şehirde büyük bir kalabalık vardır. Burası sahil bölgelerinin aksine hem daha kalabalık hem de daha metropoldür.

Meksiko bölgesinde nereye gidilmelidir?

Şehir birkaç bölgeye ayrılır ve turistik olarak Zocalo başta olmak üzere beş ayrı bölgeden oluşur. Condesa Bölgesi, Polanco, Roma diğer bölgelerin isimleridir. Şehirde hem yemek, hem müze hem de aktivite yapmak için birçok seçenek bulunur.

Meksika mutfağı nasıldır?

Bizim damak tadımıza çok uyar. Sabahları genellikle yumurta ve nachos yemeyi severler. Bol bol avokado, misket limonu ve kişniş kullanırlar. Öğlen ve akşam yemeklerinde bolca et ve dürüm tüketilir. Soft shell- Hard shell tacoları bulunur. Genellikle tekila ve domates suyu içilir.

Meksika’da başka neler yapılır?

Meksika’da binlerce festival bulunur. Binlerce festival arasından Mexico Festival, Spring Night Festival, Vive Latino Rock Festival, Day Zero en bilinenleridir.

Ancak en önemli tarihi özelliklerinden biri, en eski uygarlıklardan olan Maya’lara ev sahipliği yapmış olmasıdır. Tulum, Acapulco bölgeleri başta olmak üzere onlarca tapınak ve tarihi gezileri vardır.

meksika 3

Kaynak:

gezimanya.com

journeymexico.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!