Hamilelikte yemeklerden iğrenme hakkında her şey

Hamileyken canınız gecenin bir yarısında bir şeyler çekebilir ve bu nedenle eşinizi markete bir şeyler aramaya yollayabilirsiniz. Hatta kahvaltıda turşu yemek gibi garip istekleriniz bile olabilir ve bu aşerme süreci oldukça beklendik, hatta klişe bir konudur denilebilir. Peki yemeklerden iğrenme konusunda ne düşünmeli? Hamileyken gördüğünüz her şeyi yemek isteyeceğinizi düşünmüş olabilirsiniz ancak favori atıştırmalığınız bir anda en nefret ettiğiniz şeye dönüşmüş olabilir. Hamilelikte yemeklerden iğrenme hakkında bilmeniz gereken her şeyi değerlendirdik.

Hamilelikte yemeklerden iğrenmeye ne sebep olur?

Yemeklerden iğrenme, aynı aşerme gibi, muhtemelen hormonal değişikliklerden kaynaklanıyor. Hamilelik testinin pozitif çıkmasını sağlayan hCG hormonu, bu konuda etkili olabilir. hCG düzeyleri hamileliğin on birinci haftasında zirve yapar ve bu noktadan sonra genel olarak sabit gider. Bu noktaya kadar artışın çok hızlı olması ise bulantı, yeme isteği ve iğrenme gibi belirtilerin sebebi olabilir. Ancak hormonlar iştahınızı gebeliğin sonlarına kadar etkilemeye de devam edecekler.

Yemeklerden iğrenmenin bir diğer sebebi ise sabah bulantıları olabilir ve bu da yine hCG hormonundaki artışlara bağlanabilir. Ayrıca sebebi bulantılar olduğu sırada yediğiniz şeylere karşı bir tepki geliştirmiş olmanız da olabilir. Hem bulantılar hem de yemeklerden iğrenme gebeliğin erken dönem işaretlerinden birisi olabilir ve ilk trimester boyunca devam eder. Hatta bu belirtilerin bazıları hamileliğin sonuna kadar da görünebilirler.

İlginizi çekebilir: Gebelikte kızamıkçık belirtileri nelerdir?

Araştırmalar ne diyorlar?

Yapılan literatür taramalarında bulantı ve iğrenmelerin birbirleriyle alakalı olabilecekleri düşünülüyor. Fakat bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Başka araştırmalarda da yemeklerden iğrenme ve bulantı-kusma gibi durumlar arasında ilişki görülüyor.

Bazı araştırmacılar ise bunun bedenin kendini belli gıdalardaki zararlı elementlere karşı savunma mekanizmasının bir parçası olduğunu söylüyorlar. Bu ilişki aynı zamanda hem kültürel hem de psikolojik temellere de sahip olabilir.

Yemeklerden iğrenme en çok ne zaman görülür?

Yemeklerden iğrenme süreci muhtemelen en çok ilk trimesterde görülecektir. Ancak hamileliğin her noktasında ortaya çıkma ihtimali de vardır. Ayrıca gebeliğin bir noktasında yeni iğrenmeler de ortaya çıkabilirler. Ancak bunların büyük kısmı bebeğin doğumunun ardından sona erer. Fakat bir defa iğrendiğiniz bir gıdayı sonrasında da iğrenilecek bir şey olarak görme eğiliminiz devam edebilir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte aşırı terleme neden olur?

Hamilelikte en çok iğrenilen gıdalar hangileri?

Hamilelikte bir gıdaya karşı aşırı düşkünlük veya aşırı kaçınma davranışı görülebilir. Hatta bir noktada iğrendiğiniz bir gıdayı bir başka noktada çok fazla isteyebilirsiniz. Ancak özellikle güçlü kokulara sahip olan yemeklere karşı iğrenme sürecinin sık görüldüğü belirtiliyor. Bunlardan bazıları şöyle:

  • et
  • süt
  • yumurta
  • soğan
  • sarımsak
  • çay ve kahve
  • baharatlı gıdalar

Bazı hamile kadınlar yukarıdaki gıdalardan iğrenmek yerine onları daha fazla tüketmek de isteyebilirler. Bu konudaki tercihlerinizin gebelik öncesindeki gıda tercihlerinizle de bir bağlantısı yoktur. Hamilelik hormonlarınızda çok ciddi değişimlere sebep olur ve bu nedenle sevmediğiniz bir şeyi çok istemeniz veya sevdiğiniz bir gıdadan kaçınmanız çok mümkündür.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte stres, bebeği nasıl etkiler?

Yemeklerden iğrenme ile başa çıkmanın yolları

Çoğu durumda hamilelikte bedeninizin işaretlerine kulak vermeniz en uygun olanıdır. Yani iğrendiğiniz şeyleri tüketmeyin, istediklerinizi de tüketin. Fakat ölçülü olun ve aşırıya kaçmayın. Yapılan bir araştırmada aşerilen gıdalara karşı aşırı tüketimin aşırı kilo alımı ile sonuçlandığı belirtiliyor. Eğer iğrenmeniz hamilelikte önemli olan bazı gıdalara karşıysa, bunların içindeki besinleri başka yollardan almaya çalışın. Örneğin et rahatsız ediyorsa, bol proteinli başka gıdalar tüketin.

Ayrıca iğrendiğiniz şeyleri başka yemeklerin içine katarak tadını biraz gizleyebilirsiniz. Örneğin salata size rahatsızlık veriyorsa, yeşillikleri bir meyveli smoothienin içine atın. Böylece dokusu ve tadını hissetmeyeceksiniz.

Sonuç olarak hem aşerme hem de iğrenme hamilelikte çok normaldir ve bu nedenle endişe etmenize gerek yok. Ancak çoğu gıdayı tüketemiyorsanız, bu durum bebeğinizin gelişimini etkileyebilir. Eğer durum böyleyse kilo alımını doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte yemeklerden iğrenme sürecine buz veya yemek olmayan şeylere karşı aşırı bir istek de eşlik edebilir. Hamile kadınların gıda olmayan şeylere aşermeleri çok yaygın bir durumdur ve genelde altta yatan başka bir rahatsızlığın işareti olabilir. Bunu yaşarsanız doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

İlginizi çekebilir: Riskli gebelik nedir? Nedenleri nelerdir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!