Hamilelikte pastil kullanımı: Dikkat edilmesi gerekenler

Hasta olduğumuzda boğazımızın arka tarafında beliren hoşnutsuz hissi biliriz ve bunu kısa süre sonra balgam ve öksürüklerin takip edeceği de kesindir. Bunun sebebi soğuk algınlığı da olsa, alerjiler de olsa, boğaz rahatsızlığı ve öksürükler kesinlikle rahatsızlık verirler. Ancak hamile olduğunuzda hali hazırda bulantı gibi problemlerle uğraştığınızda, buna bir de boğaz problemleri eklenmesi, kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Gebelikten önce bu tip durumlarda pastil kullanmış olabilirsiniz. Ancak hamilelikte ilaç kullanımının biraz daha özenli olmasının gerekmesi nedeniyle hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvenli olan seçenekleri tercih etmeniz gerekiyor.

Neyse ki pek çok uzman pastil kullanımını hamilelikte bir sorun olarak görmüyor. Fakat bunu destekleyecek kesin kanıtlar da bulunmuyor. Dolayısıyla pastil almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalara kısaca değinelim.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Pastil Nedir?

Pastil temel olarak okaliptüs ağacından elde edilen ve doğal olarak oluşan bir bileşen olan mentolden üretilir. Temel hedefi boğazın arka tarafında oluşan rahatsızlığı azaltmak ve öksürükleri engellemektir. Çoğunlukla reçetesiz olarak eczanelerden kolayca alınabilir. Pastil soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlardan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı kısa vadeli bir çözüm olması amacıyla alınan bir çözümdür.

Eğer gebelikte öksürüğünüz varsa doktorunuza danışmanız uygun tedavi planını oluşturma konusunda size yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Pastil Kullanımı

Pastil hamilelikte genelde güvenli görülür ancak her şeyden olduğu gibi onu da ölçülü almak gerekir. Çoğu ilaç ve takviye gibi gebelik üzerindeki etkilerine dair çok kapsamlı araştırmalar yok. Ayrıca başka rahatsızlıkları olanların, özellikle de diyabet ve alerjisi olanların pastil almadan önce onun içeriğinde neler bulunduğunu kontrol etmeleri faydalı olacaktır.

Pastile eklenen nane, kekik gibi doğal aromalar mevcut olabilirler fakat bunların yanında gebelik diyabetine veya normal diyabete sahip olanları da etkileyebilen tatlandırıcılara sahip olabilirler. Bu tatlandırıcılar arasında mısır şurubu da olabilir ve glisemik kontrolü etkileyebilirler. Bu durumda şekersiz pastilleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Bunları bulması zor değildir. Ancak ne kullanırsanız kullanın doktorunuzu kullandığınız ilaç konusunda bilgilendirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Gebelik yorgunluğu ile başa çıkmanın yolları

Hamile Kaldığımı Öğrenmeden Önce Pastil Alırsam Ne Olur?

Pastil genelde hamilelikte güvenli görüldüğünden hamile olduğunuzu bilmeden onu almışsanız endişe etmeyin. Herhangi bir trimester içerisinde riskli bir ilaç olarak görülmez.

Hamilelikte Pastil Almanın Faydaları Var mı?

Hamilelikte pastil almanın iki temel faydası vardır: boğaz ve öksürük problemlerini hafifletir, su almanıza yardımcı olur.

Hamileyken bağışıklık sisteminiz zayıflar ve bu nedenle hastalık kapmanız daha kolay olur. Bu durum sadece rahatsızlık verici olmaz, aynı zamanda ağrılı bir süreç de olabilir. Özellikle eklem ağrıları gibi gebelikle bağlantılı rahatsızlıklar, rahmin genişlemesi sonucunda ortaya çıkan bağ doku ağrıları problem çıkarırlar.

Bağ doku ağrıları olanlarda gülmek ve öksürmek gibi herhangi bir hareket bunların hızla hareket etmelerine sebep olarak ağrı sebebidir. Pastil kullanmak öksürüğü azaltarak bu rahatsızlığın giderilmesine fayda sağlayabilir. Buna ek olarak devamlı öksürük ve boğaz ağrısının normalde içmeniz gereken kadar suyu içmenize engel olabileceğini de unutmamak gerek. Hamilelikte yeterince su içmek önemlidir çünkü dehidrasyon bebeğin doğum ağırlığını etkiler. Su sadece gelişen bebeğe fayda sağlamaz, ancak soğuk algınlığını atmanıza da yardımcı olur. Bol su almak bağışıklık sistemine güç verir, tıkanıklıkları açmayı sağlar.

Güvenlik Önerileri

Pastil alımı görece güvenlidir ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Eğer şeker hastalığınız varsa, kan şekeri artışına engel olmak için şekersiz pastilleri tercih edin. Ayrıca yüksek miktarda mentol alımından da kaçınmak gerekir. Fakat mentolün size veya bebeğinize zarar verebilecek dozda alınması da oldukça zordur. Bir pastilde genelde 5-10 mg kadar mentol vardır ve tehlikeli miktarlar için 5-10 paket pastil içmek gerekir.

Hamilelik İçin Güvenli Alternatifler

Pastilin hamilelikte tüketimi güvenli olsa da boğaz ve öksürük problemleri için tercih edebileceğiniz bazı diğer seçenekler de bulunuyorlar. Bol bol dinlenme ve sıvı alımına ek olarak limonlu ve ballı sıcak su içmek, ayrıca ılık tuzlu suyla gargara yapmak da fayda sağlar.

Yapılan bir çalışmada balın öksürük belirtilerini hafifletme konusunda reçetesiz ilaçlardan daha etkili olduğu görülüyor. Tuzlu sulu gargara ise soğuk algınlığını iki güne kadar kısaltabiliyor.

Ancak belirtileriniz daha kötü hale gelirse veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Boğaz ağrısı, ateş, nefes alma problemleri gibi problemleriniz varsa basit bir viral enfeksiyondan fazlasına sahip olabilirsiniz ve bu yüzden doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

İlginizi çekebilir: Hamilelik belirtileri ve hamilelikte göz ardı edilmemesi gereken durumlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!