Halı seçmenin püf noktaları

Ev dekorasyonunun genellikle son halkasını oluşturan halı seçimi tamamlayıcı bir etkiye sahip olması sebebiyle de genellikle en zor parça oluyor. Zorlayıcı olmasının sebebi, seçim yapılırken göz önünde bulundurulması gereken çok fazla etken olması.

Tarz, doku, malzeme, desen ve son olarak da renk tercihleri bunların arasında yer alan temel belirleyiciler. Mevcut bir dekorasyona uyum sağlaması beklendiğinde karar vermesi daha da çetrefilli bir hal alabiliyor, ancak kriterleri doğru belirleyip hedefe yöneldiğinizde korkulduğu kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Evinizin hangi odası için, nasıl bir halı tercih etmelisiniz?

Yatak odası

Sabahları soğuk bir zemine basarak uyanma hissini sevmiyorsanız yatak odanızda yumuşak ve sıcak bir halı tercih edebilirsiniz. Yatak odanız sizin özel alanınız olduğu için ve yüksek bir trafiğe de maruz kalmadığından buraya alacağınız halı, istediğiniz doku ve renkte olabilir.

Salon

Salon veya yaşama alanınız için tercih edeceğiniz halının aşınma ve yıpranmalara dayanıklı, hassas olmayan, koyu renk ve desenlerde, sert dokulu bir malzemeden olması daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Zira bu alanlar evin genellikle yoğun trafiğe açık ve en çok vakit geçirilen alanlarıdır. Misafirlerinizi de ağırlayacağınız yaşam alanlarında tercih edeceğiniz halılarda estetik tercihlerinizi konuştururken, kaliteden de ödün vermemek mutlu eden sonuçlara ulaştıracaktır.

Antre

Antre, misafirleriniz için ilk izlenim yaratan alan olduğu gibi, sizi de yorucu bir günün ardından evinize döndüğünüzde karşılayan ilk alandır. Bu sebeple huzur veren, aynı zamanda etkileyici bir tasarıma sahip ürünler tercih ederken, yoğun kullanım ihtiyacına da karşılık vermesi adına dayanıklı malzemelere yönelmek gerekir.

Mutfak

Mutfak da yine antre gibi yoğun kullanıma açık bir alandır. Özellikle yemek pişirme esnasında oluşacak lekeler göz önünde bulundurulduğunda, mutfağınız için seçeceğiniz halının sık sık bakım ihtiyacı doğuracağını baştan kabullenmek gerekir. Bu nedenle kolay temizlenebilir ve lekeleri kamufle eden dayanıklı tercihler yapılmalıdır.

Banyo

Banyolarda hijyenik sebeplerden ötürü genellikle tercih edilmese de kolay kirlenme ve ıslanma riskine rağmen yumuşacık bir halının verdiği hisse alışanlar asla soğuk seramik zeminleri tercih etmeyecektir.

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam