Haftanın tiyatro oyunu ve oyuncularla röportaj: Hedda Gabler

Merhaba sevgili okurlarım. Bu hafta konuşmalara, gülmelere doyamadığımız, hepimizin çok sevdiği isimler ile yaptığım röportajdan bahsedeceğim. Hedda Gabler oyununun oyuncuları Demet Evgar, Yeşim Koçak ve Tuğrul Tülek.

Çok keyifli bir röportaj olduğu için YouTube kanalımda 2 bölüm şeklinde yayınladık. Peki bu oyunun konusu nedir derseniz:
Yaşamımızı anlamlı ve yaşanır kılan en önemli nedenlerden biri; bir amacın varlığıdır. Amacımızın niteliği, tartışılabilir ve hatta tümden yadırgatıcı olabilir. Bu amaca ulaşmada başımıza türlü belalar da gelebilir. Hatta yaşamımızı yitirebiliriz. Ama o korkunç ana kadar bile yaşama dürtümüzü yitirmeyiz.

Eğer yaşamaya devam etmemizi sağlayacak bir amaca tutunamazsak bu sefer de “can sıkıntısı” bizi yavaş yavaş korkunç işkencelerle paramparça edebilir.

İbsen’in Hedda Gabler oyununu can sıkıntısının tragedyası diye de tanımlamak mümkün.

19. yüzyılda kadının yaşam amacı, erkek egemen toplum tarafından belirlenmektedir. Kadın ya kendine ait olmayan bu amacı kabul edip derin bir nevroza sürüklenecek ve yaşamını nevrozlar/histeri/panik ataklarla geçirecek. Ya da kendine dayatılan tüm amaçları reddederek toplum normlarının dışına çıkacak ve bu dışarı sürükleniş kendine yaşam alanı bırakmayan bir tragedyaya dönüşecektir.

Ve her halükarda yavaş yavaş parçalanacaktır.

Peki bu travmayı aşabildik mi? İki seçeneğin de birbirinden tatsız sonundan kaçınmak için yaşam amacını seçmeyi kadına bırakabildik mi?

Ne dersiniz?

Peki ya Hedda Gabler’in çözümü?

Hedda Gabler müthiş bir oyun. Lütfen gidip izleyin ve gitmeden önce röportajımı mutlaka YouTube kanalımdan izleyin!

DEMET EVGAR & TUĞRUL TÜLEK & YEŞİM KOÇAK İLE HEDDA GABLER OYUNUNU KONUŞTUK! #1 | Aslı Aybars

DEMET EVGAR & TUĞRUL TÜLEK & YEŞİM KOÇAK İLE HEDDA GABLER OYUNUNU KONUŞTUK! #2 | Aslı Aybars

Sevgiler!

İlginizi çekebilir: Haftanın tiyatro önerisi ve oyuncularla röportaj: Kreutzer Sonat

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam