Günümüzün Barok Işığı: Mavi Işık

Son dönemde farklı ışıklarda, farklı resimlere dönüşen resimleriyle dikkat çeken Ressam Burçin Erdi, MassMoCa, MCLA gibi Amerika’nın en büyük ve önemli çağdaş sanat müzelerinin bulunduğu sanat şehri Massachusetts’in, North Adams bölgesinde 8. kişisel sergisini açıyor.            

ECLIPSE MILL GALERY’de, 04 Temmuz – 02 Ağustos 2015 tarihleri arasında açık olacak serginin adı: “Düşüş / Fall Down”

İsimsiz I 40x40cm I Tuvalüzerinekarısıkteknik

Bireyin ve toplumun arayışlarını, dönüşümlerini ve sorgularını farklı bakış açılarıyla tuvale yansıtan Burçin Erdi, son dönemde insanı doğanın dönüşümü içinde, daha tepeden bir bakış açısıyla ve farklı tekniklerle bütünleştirerek irdeliyor.

Amerika’nın en büyük görsel ve performans sanat müzelerinin bulunduğu, her yıl yaz aylarında büyük bir sanatçı ve sanatsever kitlesini ağırlayan North Adams’da, global bir sanatsever kitlesi ile buluşacak olan 8. kişisel sergisi “Fall Down / Düşüş” sergisinde yine insanoğlunun ruhsal arayışlarını ve bu arayışın doğanın dönüşümü içindeki yerini ele alıyor.

Sergi, günümüz hayatının yüksek temposunda, ideal olana ulaşma hırsıyla sınırları zorlayan, ama bu süreçte kendi gerçekliği ile peşinden koştukları arasında, ruhunun hızla boşluğa düştüğünü hisseden bireyin bedensel ifadelerini yansıtıyor.

Yerçekimi _ 160x200 cm _ Tuval üzerine karışık teknik

Yüzyıllardır dönüşen doğa içinde, kendi dönüşümünü de tamamlamaya çalışan, ama aslında bu doğal dönüşüme adapte olamayan insanoğluna daha çıplak bakmak isteyen Erdi, resimlerinde özel bir teknik de kullanıyor. Bazı resimler gün ışığında farklı, mavi ışıkta farklı iki resime dönüşüyor. İki farklı boyut taşıyan tuvaller izleyicinin gördüklerini de dönüştürerek teknikle anlamını bütünleştiren bir deneyim sunuyor.

Burçin Erdi, mavi ışıkta başka bir resme dönüşerek, izleyiciye şaşırtıcı ve düşündürücü bir deneyim sunan bu seride neden mavi ışık kullandınız sorusuna ise yine sürprizli bir cevap veriyor: “Mavi ışıkta transformasyonun bir parçası… Barok resimde ışık kaynağı resmin içindedir ve o dönemde bu mum ışığıdır. Bugün cep telefonu ve bilgisayar ışığının yüzümüze vuran mavi ışığıyla insanoğlunun dönüşümüne kadar uzanıyor… Mavi ışık, bence günümüzün barok ışığı…”.

Düşüş I 100x136cm I Tuvalüzerinekarısıkteknik

Burçin Erdi Hakkında

2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünden Sakıp Sabancı Özel Sanat Ödülü’nü alarak üçüncülükle mezun olan Burçin Erdi, yüksek lisansını ve sanatta yeterliliğini de bu üniversitede tamamladı. Sanatta yeterlilik için tez çalışmalarını İspanya Sevilla Üniversitesi’nde yaptı ve bir dönemini İspanya’da geçirdi. 33. DYO Resim Yarışması, T.C. Orman Bakanlığı Resim Yarışması, 3. Şefik Bursalı Resim Yarışması gibi bir çok yarışmada önemli derecelerin sahibi oldu. Bir çok uluslarası ve yurtiçi sergi, fuar, bienallere katıldı. Eserleri özel koleksiyonlar, banka koleksiyonları, müze ve galerilerde yer alan Burçin Erdi, şu anda İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürürken, bir yandan Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak da görev yapıyor.

Önceki Kişisel Sergileri;

2014 ‘Transformasyon’, Summart Sanat Merkezi, İstanbul, Türkiye

2014 ‘Transformasyon’, M1886, Ankara, Türkiye

2013 ‘Diyaloglar-Dialogos’ Casa de la Provincia, Sevilla, İspanya

2011 “Konuşmalar” Terakki Vakfı Sanat Galerisi, İstanbul

2010 “Perception”, Colorida Art Gallery, Lizbon, Portekiz

2010 “Noches de Fabulas” Ateneo de Sevilla, Sevilla, İspanya

2010 “Gece Masalları” Ziraat Bankası, Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul

Ödülleri:

2011 ‘’Certamen Andaluz de Bellas Artes 2011’’, finalist

2011 İzmir Sanat Bienali özel sanatçı ödülü

2009 33.Dyo Resim Yarışması, Birincilik

2007 TC Orman Bakanlığı 1.Resim yarışması, Birincilik

2005 “İstanbul” Konulu Resim Yarışması, Birincilik

2005 “Yılın Genç Ressamı” Yar., Rh+sanat Dergisi ve Antik Sanat Galerisi, Finalist

2003 3. Şefik Bursalı Resim Yarışması, Birincilik

2003 10. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri, MSÜ Mezuniyet, Okul Üçüncülüğü

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!