Günlük hayatta size pozitifliği anımsatacak 3 pratik yöntem

Kimi zaman günün stresi, geleceğin endişesi, hatta bazen sosyal medyada gördüğümüz bir paylaşım üstüne kafamızda kurduğumuz türlü senaryolar, yepyeni bir güne başlarken bile üstümüze gri bulutları toplayabiliyor. Anda kalmanın değerini bilsek ve çaba göstersek de bazen çevremizin kaygılı enerjisinden etkilenip bizi etkileyen doğrudan bir sebep olmasa bile negatif bir moda kayabiliyoruz.

Ben bu gri bulutlardan sıyrılabilmek için, genelde sakin ve dingin bir alanda kendi kendime kalıp meditasyon ve odaklanma çalışmaları yapmayı tercih ediyorum. Yine de bazen yoğun bir koşturmanın içinde sükuneti bulmak için kendime 15 dakikalık bir zaman yaratmakta zorlanabiliyorum. O yüzden bugün sizlere hayatın aktif akışı içerisinde pozitifliği hatırlatan ve bende işe yaradığını gözlemlediğim 3 seçenekten bahsetmek istiyorum.

Geçiciliği hatırla

Canını sıkan her ne ise, emin ol ki, kocaman evrende ve zamanın yüceliğinde kaybolup gidecek. Tepenin tasını attıran durumun da, düşük enerjili insanın da, gelecek kaygısının da etkisi hem senin hem de evrenin toplam döngüsü içinde ufacık bir zerrecik. Karşılaştığın benzer kaygı ve stres oluşturan durumlar asırlar boyunca yaşandı, atlatıldı, yine yaşanılacak ve yine atlatılacak. Bu, hayatın bir parçası ve her şey gibi geçici. Bu basit gerçeği hatırlamak günün geri kalanını keyifle yaşamak için kapıları açık tutuyor.

Birine bir iyilik, bir jest yap

Gri bulutlar seni karamsarlığa, karamsarlık seni düşük enerjilere ve duygulara doğru çekebilir. Etrafındaki her şeyin, kötü, ters, aksi gittiğine dair türlü türlü örnek aklına üşüşüp yenilerini doğurmaya başlamadan hızlıca ufak bir adım atmaya ne dersin? Çoğu zaman otobüs şoförüne edeceğin kibar bir teşekkür, hapşıran birisiyle o sormadan çantandaki mendilini paylaşmak ya da tanımadığın birine yanına aldığın ara öğün kuru yemişlerinden ikram etmek kadar basit şeyler o anı dönüştürebilecek güçteler. Birine tatlı ve kibar bir harekette bulunduğunda hem kendi iyiliğini, hem de başka insanların iyiliğini hatırlamak kalbine dokunabilir ve nasıl bir fark yarattığını gözlemleyebilirsin.

Gülümse

Bazen zorlayıcı koşullarla çevrelenmiş olsan da gülümsemekten vazgeçmemeyi denemek ister misin? Tabi bunu söylerken samimiyetsiz gülücüklerden bahsetmiyorum; içten bir his oluşturacak bir stok oluşturmaya ne dersin? Mesela telefonuna hatırladıkça güldüğün şeyleri sana hatırlatacak notlar alabilir veya bir pinterest board’u yaratabilirsin. Benim favorilerim arasında şemsiyeyle uçan adam ve Cüneyt Özdemir’in “zorunda mıyım” gafı var mesela. Bunu denerken lütfen gülümsemenin bulaşıcı etkisini hatırla!

Derin çalışmaların, entelektüel birikimlerin, spiritüel yolculuğun yanı sıra günlük hayatımda bana destek olan basit yöntemlerimden bazıları bunlar. Senin de benimsediğin başka önerilerin varsa yorumlarda okumaktan çok mutlu olurum. 

İlginizi çekebilir: İçinizdeki “ben”i tanımak için fırsat yaratın: Günlük hayatta kendinize yer açmak

Seza Aslanbaş Yoga Eğitmeni
ODTÜ Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 7 yıl kurumsal şirketlerde satış planlama ve pazarlama departmanlarında çalıştım. 2013 yılında dışarıdan her şey ... Devam