Günerji yorumları: Mayıs 2014

Günerji yorumları: Mayıs 2014
Günerji yorumları: Mayıs 2014

Nisanda yaşanan maddi ve manevi tüm zorluklar herkese nasıl hareket etmesi gerektiğini gösterir nitelikteydi. Şimdi Mayıs ayında harekete geçerken daha akılcı ve duygulardan biraz daha arınmış olabilirsiniz. Bu ay en önemli konu gerçekten ne istediğinizi tespit etmek. Bunun üzerinde Nisan ayında bolca düşünüp ne yapacağınıza hala karar verememiş olabilirsiniz. Atalet halinde iseniz, ne yapacağınızı henüz bulamadıysanız o zaman daha akıl-duygu-ruh üçlemesinde henüz yeteri kadar denge kuramamış olabilirsiniz.

Nisan ayında araştırma yapan ve olayların arka planını görüp değerlendirenler, denge kurmakta zorlanmadan bu ay seçimlerini yapabilirler. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki eski ile yeninin getirdiği çatışmadan yeni olan galip çıkacak yada çıkmalı. Eski olan ile artık yüzleşmeli ve yeni olana yer açmalı. Duygusal dünyanızın aklınızı engellemesine ve yeteneklerinizi kullanacağınız fırsatları kaçırmasına müsaade etmeyiniz. İçinde sıkışıp kaldığınız tüm korku, endişe ve kısır düşüncelerden Mayıs ayında kendinizi özgürleştirebilirsiniz.

Evin içine kapanıp kalmak yada tamamen evin dışında yada daha uzaklara giderek içinizde duran ve birikmiş olan duygulardan kurtulmak mümkün olamayacaktır. Bunun yerine içinizde sizi hapseden duygu ve düşüncenin kaynağı neyse onunla yüzleşmek sizi rahatlacaktır. Bu ayın en özel yönü “kendinizi ifade etmektir”. Bu sebeple kendinizi yeterince ifade edebilirseniz o zaman ne yapacağınıza da karar vermekte o kadar yol alabilirsiniz.

Birikmiş ne varsa bunlardan kurtularak özgürleşmek için en iyi zaman. Bu anlamda toplumsal olarak , olabilecek tüm birikmiş sorunların getirdiği değişim sancıları olabilir. Kendimiz dışında içinde bulunduğumuz toplumun da bu anlamda yenilenme ihtiyacı olabilir ve bu tip zamanlarda öfke ve kızgınlık açığa çıkabilir. Açık alanlarda , sokakta daha dikkatli olmak durumundayız.

Düşüncelerimizi karşımızdaki insanlara anlatmayı seçelim, bunu zorla kabul ettirmeyi değil. Ne yazık ki Mayıs ayında zorlayıcı durumların biraz askeri yada polisiye bir tarzda “yap şunu ve sorgulama” şeklinde tavırlarla  olabileceğini söyleyebiliriz. Kullanılan kelimeler ve ifadeler, kullanılan yol ve yöntemler bu kızgınlık ve öfkenin şeklini oldukça etkileyecektir. Sakin kalmanın zorlaştığı bir zaman dilimindeyiz Mayıs ayında. Açığa çıkan enerjiyi daha olumlu ve pozitif yönde kullanmaya özen gösterelim. Protesto ve isyan enerjisi en üst düzeyde ve bunu gerginleştiren tüm süreçler geçmişten geliyor. Mayıs ayında tüm yönetici ve sorumluluların bu anlamda sağduyulu hareket etmesi çok önem kazanıyor.

Takım taraftarlığı yapar gibi, fanatik, acımasızca yaklaşımların herkese çok zarar verebileceğini şimdiden söyleyelim. Bunun yerine daha organize, ortak müştereklerde buluşmaya gayret ederek ve herşeyden önemlisi “çözüm odaklı” olarak, Mayıs ayının enerjisinde oldukça olumlu şekilde ilerleme sağlayabiliriz. Bunu her alanda bir anahtar olarak kullanmayı becerebilirseniz o zaman gerçekten keyifli, huzurlu, yaşam dolu ve neşe ile mutluluğun hakim olduğu bir ortamı oluşturabilirsiniz.

Mayıs ayında oluşan tüm duygusal durumlara mantıklı ve akılcı yaklaşımlarda bulunmalısınız. Kaderinize isyan etmeyin ve durumları değerlendirirken olabildiğince soğukkanlı olun. Son söyleneceği ilk söylemeyin, sonradan pişman olacağınız davranışları yapmayın. İçinde bulunduğunuz durumları bir adım geri çekilerek daha hakim olacağınız bir durumdan bakarak değerlendirin. Mutluluk bu tip durumlarda olayları ne kadar bütünüyle görebildiğinize bağlı olacaktır.

Mayıs ayında inişli çıkışlı, bolca sürpriz durumun olabileceğini söyleyebiliriz. Bu sebeple yaratcılığınızı en üst düzeyde kullanabileceğiniz bir çok fırsat ya da durum oluşabilir. Sanatsal olarak bu yaratıcılığı ortaya koymakta zorlanmayabilirsiniz. Bir başka deyişle tüm dışavurumlarda yaratıcılığınızı sanatsal olarak gösterebilirsiniz.

İlişkilerde anlaşmazlıklar yaşanabilir ve bunlarda kopma getirebilir. Özellikle uzun zamandır yürümeyen ilişkilerin içinde yaşanan durumlardan eşler kendilerini tamamen kurtarmak isteyebilirler. Bu tip kopmaların çok kolay olmasa da ayrılıklar getireceğini söyleyebiliriz. Kopmak istemeyen çiftler için en önemli dayanak birbirlerini ne kadar sevdikleri ve nasıl gördükleri değil sonuçların ne olduğu olacaktır.

‘’Seni seviyorum’’ dan ziyade , “bugün geldiğimiz nokta bu” şeklinde değerlendirmeler olabilir. Bunun üzerinden nasıl çözüm üretilebilir, istenen sonuçlarla eldeki sonuç arasındaki durumun sakin bir değerlendirmesini yapmak gerekiyor. Gerekirse eşlerin bir süre birbirlerinden biraz uzaklaşarak o durumun içinden çıkmaları ve sakinleşmeleri de oldukça iyi bir çözüm olabilir.

Birbirinizi yıpratmaya devam etmek yerine , birbirinize nefes alacak bir zaman sağlamanız sağlıklı olacaktır. Olumsuz hava içinde gittikçe ne yapacağınızı bilemez bir duruma gelmektense, biraz ara verip netleşmek için ve hatta daha doğru ve olumlu yönde düşünebilecek bir ruh haline gelmek için biraz da sakinleşmek için ara vermek gerçekten çok iyi olabilir.

Mayıs ayında duygusal özgürleşmeler rahatlama getirirken,yaşama daha fazla bağlandığınızı hissedebilirsiniz. Bu sebeple kendi içinizde yaşadığınız tüm duyguları ifade etmeye hazır olmanız, bu özgürlüğü de sağlayabilir. İfade edilmeyi bekleyen tüm aşklar için de aynı şekilde fırsatların olabileceğini söyleyebiliriz. Yeni başlangıçlar için uygun bir zaman dilimindeyiz, ancak çok hızlı başlayan ilişkilerin çok hızlı tüketileceğini de söylemek gerekir. Bu anlamda hayal kırıklıkları olabilir. Kendinizi kaptırmadan, daha doğal akışında ilerleyeceğiniz ve ilişkinin keyfini çıkaracağınız şekilde hareket etmek daha iyi sonuçlar getirebilir. İlk tanıştığınız kişiye evlenme teklifi yapmak gibi durumlardan bahsediyorum. Yeterince tanımadan, aceleyle hızlı ilerleme düşüncesi yanlış adımlar attırabilir. Yanıltıcı durumlar olabilir. “Gerçek aşk” olmayabilir!

İş dünyası açısından ise yenilenme ve değişim zamanı. Özellikle çalışma şeklinde ürünlerde yenilenmek isteyen her kurum ve kişi için gerçekten inişli çıkışlı da olsa çok fırsatlar var.

Mayıs ayında yenilenmeye özen gösterenler iş açısından oldukça yol katedebilirler. Dışarıda ne olduğu kadar sizin de ne yaptığınızın çok önemli olduğu bir ay Mayıs ayı. Yeni projeler veya uzun zamandır yenilenmeyi bekleyen projeler için oldukça elverişli bir hava var. Bunu iyi değerlendiren kurum ve kişiler özellikle Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren de bugünden başlayacakları hareketlerde ilerleme ve kazançlar  elde edebilirler.

Tohum ekmek için Mart ayında başlangıçlarını yapmış olanlar bu ay olgunlaştırma aşamasında olabilirler. Yapılan başlangıçlar için pişirme ve ilerleme zamanı . Özellikle bu süreçte organize olmak, aksayan ne varsa onlarla ilgili değişim yapmak çok verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Grup çalışmaları çok yüksek bir potansiyeli harekete geçirmek için çok faydalı olabilir. Ne yaparsanız yapın , hangi işte çalışıyorsanız çalışın, bu ayın içinde hareketsiz ve atalet içinde olmayın. Hedeflerinizi besleyen ve destekleyen tüm organizasyonların içinde olun ve kendinizi gösterin. Mayıs ayı sürprizlerle dolu bir ay ve kısmetinize çok şey düşebilir. Onların ayağınıza gelmesini beklemeyin. Ne kadar istiyorsunuz, isteğinizi elde etmek için neler yapıyorsunuz, planınız nedir, tüm bunları ortaya koyma zamanı. Elinde planı olanlar , yeteneklerini kullanmaya hazır olanlar , tüm riskleri göğüslemeye hazır cesur ruhlar, zaman sizin zamanınızdır şimdi.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!