Gün içinde daha fazla hareket etmenizi ve daha aktif yaşamanızı sağlayacak 10 öneri

Bedensel ve zihinsel sağlığımızı korumak için gerekli olan fiziksel hareketlerin önemini hepimiz biliyoruz, fakat çoğu zaman günlük işlerin yoğunluğundan, gerekli motivasyonu bulamamaktan veya uygun zamanı yaratamamaktan dolayı vazgeçebiliyoruz. Oysa ki basit birkaç düzenleme ile daha fazla hareket edip, fiziksel egzersizleri günlük hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz. Fiziksel hareket denildiğinde, akla illa ki bir spor salonuna gitmek veya ağır kardiyo çalışmaları yapmak gelmemeli. Daha basit bir düşünce yapısı ile işleri kolaylaştırmak ve fiziksel hareketi yaşantımızın rutinine eklemek çok daha kolay.

Yürüyüşe çıkmak, koşmak, ağırlık kaldırmak, yoga yapmak, bisiklet sürmek, tenis oynamak… Hareket etmemizi sağlayacak seçenekler oldukça fazla. Markete arabayla değil yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri tercih etmek, güne 15 dakikalık egzersiz seti ile başlamak, hareketsiz geçirilen uzun zamanların farkında olmak ve bunu değiştirmek için bir şeyler yapmak güzel bir başlangıç olacaktır.

Daha önce defalarca deneyip yarıda bıraktıysanız ve bu sebeple başarısız olacağınıza inanıyorsanız hızlıca bu düşünceleri geride bırakmalısınız. Benzer şekilde çevrenizde olumsuz konuşmaları ile motivasyonunuzu kıracak insanlar varsa bu konu ile ilgili onların görüşlerini duymazdan gelebilirsiniz. Beraber motive olacağınız, fiziksel hareketlerinizi artıracak aktivitelere katılacağınız arkadaş gruplarınıza dahil olabilirsiniz.

Günleri daha aktif geçirmek, zihinsel ve bedensel sağlığı korumak için gün içinde daha fazla hareket etmenizi ve daha aktif yaşamanızı sağlayacak 10 öneri:

Kaynak: psychologytoday