Gün içinde aldığınız kalorileri kontrol etmenize yardımcı olacak 8 etkili ipucu

Teknoloji ne kadar ilerliyorsa, gün içinde attığımız adımların, yaptığımız hareketlerin miktarı da o kadar azalıyor. Artık her yere kolayca metroyla gidebiliyor, bazen tüm işlerimizi tek bir akıllı telefonla halledebiliyoruz. Alışverişe gidip saatlerce meyve sebze seçmek, mağaza mağaza kıyafet denemek bile hareket etmemizi sağlayabiliyorken, tek bir tuşla istediğimiz her şeyi ayağımıza çağırabilir hale geldik. Tüm bunlar birçok işimizi kolaylaştırıyor olsa da hareketlerimiz sınırlanıyor, doğal olarak aldığımız kalorileri kontrol etmek de yakmak da zorlaşıyor.

Ne var ki tüm bu “engellere” rağmen gün içinde daha fazla kalori yakmak için uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemler var.

Sabah egzersizlerine zaman ayırın

Sabah egzersizleri güne daha dinç başlamanızı sağlarken, bedeninizi gün içinde daha fazla hareket etmeye hazır hale getiriyor. Sabah uyandıktan sonra yapacağınız 10 dakikalık bir yoga seansı ya da 5 dakikalık bir plank egzersizi ya da dinamik bir sabah koşusu enerji yakımını hızlandırmaya yardım edebiliyor.

Sabah egzersizleri güne daha dinç başlamanızı sağlarken, bedeninizi gün içinde daha fazla hareket etmeye hazır hale getiriyor.
“1 x 10” kuralını uygulayın

Spor yapmaya zaman ayıramıyorsanız ve spor salonunda saatler geçirmeye vaktiniz yoksa evde uygulayabileceğiniz basit egzersizlerle vücudunuzun egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu egzersizleri uygularken de 1 x 10 kuralından faydalanabilirsiniz. Daha önce duymadıysanız söyleyelim; 1 x 10 kuralıyla kendinize her bir egzersizi 10 kez yapmak için hedef koymuş oluyorsunuz. Ayrıca 10 rakamının kulağa korkutucu ve zor gelmemesi de bu kurala uymanızı kolaylaştırıyor.

Evinizi ya da iş yerinizi soğutun, serin ortamlarda bulunun

Diabetes Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, serin ortamlarda bulunmak vücudunuzdaki kahverengi yağ dokusunun miktarını %40 oranında arttırıyor. Kahverengi yağ dokusu ise, vücutta bulunan fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı oluyor.

Soğuk duş alın

Metabolizmayı hızlandırmak, kalori yakmaya yardımcı olan diğer faktörlerden biri. Soğuk duş ise kan akışını arttırarak, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor ve dolaşımı hızlandırıyor. Bu da fazla kalorilerinizden daha hızlı kurtulmanıza yardımcı oluyor. Üstelik soğuk duygusal ve ruhsal durumunuzu da pozitif anlamda düzenliyor. Kim bilir, belki daha fazla hareket etmek için ihtiyacınız olan motivasyonu sabahları alacağınız soğuk duşta bulursunuz?

Koltukta oturmak yerine yerde oturun
yerde otururken vücudunuzun girdiği pozisyonlar siz fark etmeseniz de bedeninizi iyi anlamda zorluyor ve bu sırada kaslarınız bedeninize baskı yapıyor.

Evet, ikisinde de yaptığınız şey sadece oturmak. Ancak bir fark var; yerde otururken vücudunuzun girdiği pozisyonlar siz fark etmeseniz de bedeninizi iyi anlamda zorluyor ve bu sırada kaslarınız bedeninize baskı yapıyor. Ufak da olsa önemli olan bir diğer etkisini biyomekanik uzmanı Katy Bowman şu sözlerle dile getiriyor;

“Yerde oturduğunuz esnada bedeniniz yere belli bir baskı uyguluyor, dolayısıyla kalkarken çok daha fazla enerji harcıyorsunuz.”

Daha fazla hareket etmek için telefonunuzu zamanlayın

“Uzun saatler oturup, tek bir kez ayağa kalkmak ne kadar işe yarayabilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. O halde daha fazla hareket etmek için hatırlatıcılardan faydalanabilirsiniz. Bazen bir diziye ya da bir filme uzun zaman dilimleri boyunca takılabiliyoruz, hatta sonrasında mutfağa su içmeye dahi gitmediğimizi fark ediyoruz. Eğer bu durumu sık sık yaşıyorsanız, her 30 dakikada bir size ayağa kalkmanız gerektiğini hatırlatan alarmlar kurabilirsiniz. Zira fazladan atacağınız 20 adım bile kalori yakmada oldukça önemli.

Güzel havaların tadını yürüyerek çıkarın

Havalar henüz hala güzelken yürüyüş mesafelerinden kaçmak yerine, onları birer avantaj olarak düşünün. Üstelik yalnızca kalori yakmak için değil, düşüncelerinizle ve kendinizle baş başa kalmak, yol boyunca sadece dinlemek istediğiniz müzikleri dinlemek hatta belki de biraz da olsa sesli bir şekilde eşlik etmek… Göreceksiniz, yürüyüş yapmaktan keyif aldıkça, kendinizi yolunuzu uzatmak için bahaneler ararken bulacaksınız.

Tercihinizi “zen” içeceklerden yana kullanın

Yemeklerin yanında tüketilen meşrubatlar, şekerli içecekler, kahve, çay derken gün içinde bazen yediğimiz şeylerden çok içecek tüketebiliyoruz. Dolayısıyla içecek tüketiminde yapacağınız bazı radikal değişimler vücudunuza fazladan kalori girmesine engel olabilir. Wellness trendlerinin yayılmasıyla, yiyecek ve içecek seçeneklerinde de tercih edebileceğiniz alternatiflerin sayısı arttı. 

Kaynaklar:
health.com
fitnessmagazine.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!