Gülümsemenin gücünü ortaya koyan fotoğraf sanatçısı: Jay Weinstein

Fotoğrafçı Jay Weinstein, Aralık 2013’te başından geçen bir olayı bir fotoğraf projesine dönüştürdü: “So I asked them to smile…” Hindistan’da seyahat ederken işlek bir tren istasyonunun yakınlarında gördüğü, yerel halktan birinin fotoğrafını çekmek isteyen Weinstein, başta bu isteğini gerçekleştirmek istese de daha sonra çekindiği için bunu yapamamış ve mekanın fotoğraflarını çekmeye devam etmiş. Ne var ki yabancı, Weinstein’a seslenerek kendi fotoğrafını çekmesini söylemiş. Hikayenin devamını Weinstein şu şekilde aktarıyor:

“Makineyi ayarladım, fotoğrafı tam çekecekken ‘Gülümse,’ dedim. Yabancının yüzünü sıcacık bir gülümseme kapladı. Gözlerinde, onu ilk gördüğümde fark etmediğim bir kıvılcım oluştu. Ve ben artık bir sonraki projemin ne olacağını biliyordum. İnsanlara gülümsemenin etkisi göstermek istedim.

Bu olayı takip eden aylarda rastgele karşılaştığım insanlara gülümsemelerini söyleyip fotoğraflarını çektim. Amacım ilk defa gördüğümüz yabancıların yüzlerinde oluşan gülümsemenin, onlara dair düşüncelerimizi nasıl dönüştürebileceğini kanıtlamak. Fotoğrafların hikayelerinde isim yok, meslek yok, herhangi bir din ve etnisite yok. Fotoğrafa dair bir hikaye veya hayat dersi de aktarmıyorum. Çektiğim fotoğraflarda sadece insan yüzü var. Aynı insanın iki fotoğrafı, bir tane gülümsemeden ve bir tane de gülümseyerek.”

Kaynak:

boredpanda.com