“Güller aşk için, kitaplar sonsuza kadar”: 23 Nisan

23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!
23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!

1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kuran Atatürk’ün, bu günü tüm Türk ve dünya çocuklarına armağan etmesiyle, 23 Nisan ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor..

Her yıl 23 Nisan’da kutlamalar yapılırken, çocuk şenlikleri dünyanın her yanından çocukları ülkemizde bir araya getirerek; bugünün en özel şekilde kutlanmasına olanak sağlıyor.

23 Nisan günü, farklı kültürlerde farklı kutlamalara da ev sahipliği yapan bir gün.

UNESCO tarafından “Dünya Kitap Günü” olarak ilan edilen 23 Nisan, 1995 yılından beri dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. Bugünün seçilmesinin nedeni ise, 23 Nisan tarihinin ünlü yazar Miguel de Cervantes’in yanı sıra, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega, Josep Pla gibi yazarların ölüm yıl dönümü, Maurice Druon, Manuel Mejía Vallejo ve Halldór Laxness gibi isimlerin de doğum günü olması.

23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!
23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!

İspanya’da St. George Günü olarak kutlanan 23 Nisan’ın ise, anlamı diğerlerinden biraz farklı. 23 Nisan Katalonya’da 1436’dan beri St. George Günü, diğer adıyla “Gül Günü”iken;  bu gün uzun süre sevgililer arasında gül hediye edilmesi şeklinde kutlanmış.

1926 yılında ise Cervantes’in anısına, bugünde kitap hediye edilmeye başlanmasıyla “Kitap Günü” adını da almış. Gün içerisinde hediye edilen güller ve kitaplar, “güller aşk için, kitaplar ise sonsuza kadar” mesajını veriyor. Gün içerisinde yaklaşık 4 milyon gülün ve 800 bin kitabın hediye edildiği günde, Katalonya’daki yıllık kitap satışının yarısına yakını bu günde gerçekleşiyor.

St. George Günü’yle ilgili sorularımızı Barselona’da doğan ancak 2,5 yıldır Berlin’de yaşayan Elia Grau y Artal’a yönelttik.

23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!
23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!

1. Bize St. George Günü’nden bahsedebilir misin?

St. George Günü benim için, sevdiklerinize, ailenize ve arkadaşlarınıza gül ve kitap hediye ettiğiniz, güzel bir gün. Hikayeye göre, St. George prensesi ejderhanın elinden kurtararak, ona olan aşkını göstermek için ejderhanın kanından olan bir gül hediye ediyor. O zamandan beri de, 23 Nisan’da, erkekler kadınlara gül verirken, kadınlar erkeklere kitap hediye ediyor.

Kadınların okuma-yazma oranının artmasıyla beraber, kadınlar da erkeklere gül vermeye başladı. Bugün, kitapların öneminin vurgulanması için kutlanan oldukça özel bir gün. Kutlamak için ülkemde olamayacağım için çok üzgünüm. Ancak yine de birkaç kitap ve gül hediye etmek konusunda kararlıyım.

23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!
23 Nisan Hepimize Kutlu Olsun!

2. St. George Günü’nün amacı nedir ve nasıl kutlanır?

23 Nisan’da tüm sokaklar kitap ve gül satıcılarıyla dolar. Benim için sokaklarda dolaşarak etrafa bakınmak, güzel kitapları daha uygun fiyata almak için ideal. Çocukluğumdan beri, annem, büyükannelerim ve benim için bir gül hazırlayan babam, beni her sabah o gülle uyandırır. Geçen sene ben de tüm arkadaşlarıma dağıtmak için bir demet gül aldım. Bu sene ise kısa zamandır yaşadığım yerdeki kitapçıları dolaşarak onları keşfetme arzusundayım.

3. Türkiye’de 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor. Sence bu iki kutlama arasında benzerlikler var mı?

Bir benzerlik olduğunu düşünmüyorum. Ancak Türkiye’deki kutlamaları biliyorum. Bir keresinde 23 Nisan’da İstanbul’daydım. O gün benim için Çocuk Bayramı kutlamalarıyla St. George coşkusunun birleştiği bir gündü ve çok güzeldi.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!