Grinin Elli Tonu filmiyle cinsel ilişki yaralanmalarındaki artış

2007’den bu yana (özellikle 2012 ve 2013 yıllarında), Amerika’da seks oyuncaklarıyla meydana gelen yaralanmaların sayısı 2 katına çıktı; Grinin Elli Tonu kitaplarının çıkışından sonra gözle görülür bir artış oldu.

Washington Post’un raporuna göre sayılar, Ulusal Elektronik Yaralanmalar Denetim Hizmeti’nin tahminleri ve 1991 yılından beri kazazede kayıtlarını tutan bu kurumun tahminleri oldukça güvenilir görünüyor.

Masaj aletleri ve vibratörlerden kaynaklanan yaralanmalar başlangıçta düşüktü, ama 2005 yılından sonra keskin bir artışa geçti; Amerika’nın dört bir yanından 1500 kişi cinsel ilişki sırasında oluşan sakatlıklardan dolayı tedavi gördü.

En çok sakatlanan grup ise orta yaşlı erkekler oldu. Erkek hastaların %58’i 44 yaş civarı orta yaşlı grubunda yer alırken, kadınlarda orta yaş grubu 30 yaş civarını kapsıyor. İlginç bir bilgi olarak gözümüze çarpan ise, hasta kayıt sistemine geçen en yaşlı erkeğin 85 yaşında olması.

2012 yılında yaşanan büyük artış sayıları ise şöyle; 2500 kişi cinsel ilişki sırasında oluşan yaralanmalar nedeniyle tedavi görüyor. Grinin Elli Tonu’nun ilk kitabı 2011 yılında çıktı. Bu iki durum arasında bir ilişki olduğuna dair kesin bir kayıt bulunmasa da, kölelik temalı bu erotik roman serisi on milyonlar tarafından okundu.

grinin elli tonu

 

Herkesin heyecanla beklediği Grinin Elli Tonu’nun vizyona girmesinden hemen önce, Atlantik’in her iki yakasında seks objeleri satan dükkan sahiplerinin kırbaç, Ben Wa topları ve kısa kürek stokladığı rapor edildi.

Amerika’nın ünlü perakendecisi (20 adet Grinin Elli Tonu markalı ürüne sahip) Babeland, büyük miktarda göz bağı ve vibratör stokladı. Kurucu ortak Claire Cavanah; “Beklentilere cevap vermeye hazırız” açıklamasında bulundu. Romanlardan sonra, Babeland’in New York kolunda %40 oranında artış oldu.

İngiliz şirketi Lovehoney’nin sahibi Neal Slateford –kendisi 2012 yılında EL James ile çalışıp resmi Grinin Elli Tonu ürünlerini üretti- arz konusunda müthiş bir artık bekliyor: “ Filmin yayınlanan her fragmanından sonra satışlarda ani artışlar yaşadık; bu durum, filmlerin ne kadar etkili olacağının iyi bir göstergesi.”

 

Kaynak

Telegraph

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!