Greyfurt Kaç Kalori?

Greyfurt

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 8.95 0.09
Protein (g) 0.6 0.01
Yağ (g) 0.15 0.00
Lif (g) 0.58 0.01
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 2 0.02
Potasyum (mg) 180 1.80
Kalsiyum (mg) 18 0.18
Vitamin A (iu) 3 0.03
Vitamin C (mg) 44 0.44
Demir 0.34 0.00

 

Tatlımsı-acımsı tadıyla üzerine hem tuz hem de şeker eklenerek tüketilebilen greyfurt, pek çok kişinin severek tükettiği bir meyvedir. Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan greyfurt, kalori bakımından düşük ve besin değerleri bakımından zengin bir meyve olduğu için beslenme düzeninizde düzenli olarak yer vermeniz için uygundur.

Greyfurtun Besin Değerleri

Greyfurt, sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninde yer verilmesi gereken bir meyvedir. En az kalori içeren meyvelerden biri olan greyfurtun yarısının besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 52

Karbonhidrat: 13 g

Şeker: 8,5 g

Protein: 1 g

Lif: 2 g

C vitamini: 38,4 mg

A vitamini: 71,3 mcg

Greyfurtun Faydaları

Greyfurt besinler, antioksidanlar ve lif bakımından zengin olduğu için sağlık üzerinde çok sayıda olumlu etkisi vardır. Greyfurtun faydalarından bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi için faydalıdır

Düzenli olarak greyfurt yemek, bağışıklık sisteminizi desteklemenize yardımcı olabilir. Greyfurt, C vitamini bakımından zengindir. Antioksidanlardan biri olan C vitamininin, hücreleri zararlı bakteri ve virüslerden korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Greyfurtta bulunan A vitamini gibi diğer vitaminler ile minerallerin de bağışıklık için faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle A vitamininin, inflamasyona ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağladığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Greyfurtta az miktarda B vitamini, çinko, bakır ve demir de vardır. Bu vitaminler ile mineraller, bağışıklık sistemini korumada önemlidir. Aynı zamanda cilt bütünlüğünü korumada da faydalı olup enfeksiyonlara karşı koruyucu bir bariyer oluşturmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Greyfurt, kilo vermek isteyenlerin dostudur. Lif içeriği yüksek bir meyve olan greyfurt, tokluk hissini arttırarak kalori alımını azaltmaya yardımcı olur. Greyfurtun su oranı da yüksek olduğu için kilo vermeye çalışırken gün içerisinde yeteri kadar sıvı tüketmenize yardımcı olur.

Göz sağlığını destekler

Greyfurtta bulunan A vitamini, göz sağlığını desteklemek açısından önemlidir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen maküler dejenerasyonu önlemeye de yardımcı olabilmektedir.

Diyabeti engellemeye yardımcı olabilir

Düzenli olarak greyfurt tüketmek, diyabete yol açabilen insülin direncini engellemede etkili olabilmektedir. İnsülin direnci, hücrelerin insüline yanıt vermeyi bırakmasıyla meydana gelmektedir.

İnsülin, vücuttaki pek çok süreçten sorumlu olan bir hormondur ve en çok kan şekerini düzenlemedeki rolüyle bilinmektedir. Bu nedenle vücutta insüline karşı direnç gelişmesiyle ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesiyle birlikte tip 2 diyabet riskinde artış görülmektedir.

Greyfurt yemeniz, insülin seviyelerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir ve insülin direnci geliştirme riskinizin azalmasını sağlayabilir. Ayrıca kan şekerini kontrol altına almanız ve tip 2 diyabet riskini azaltmanız konusunda da faydalı olabilir.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Araştırmalar, greyfurt tüketerek kandaki LDL (kötü) kolesterolün azaltılmasının ve HDL (iyi) kolesterolün arttırılmasının mümkün olabileceğini göstermektedir. Greyfurtun bu etkisinin içerisinde yer alan bazı besinlerden dolayı gerçekleştiği düşünülmektedir.

Greyfurt, potasyum bakımından zengindir. Potasyum, kalp sağlığını çeşitli açılardan desteklemede önemli bir mineraldir. Potasyumun yanı sıra greyfurtta bulunan lifin de kalp sağlığı açısından faydalı olduğu ve kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sindirime yardımcıdır

Greyfurt su ve liften oluştuğu için sindirime yardımcıdır. Su ve lif, kabızlığı önleme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenli olmasını destekleme açısından önemlidir.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Antioksidanlar, hücrelerin serbest radikaller nedeniyle zarar görmesini engellemeye yardımcı olur. Greyfurt, aşağıdaki antioksidanlar bakımından zengin olduğu için çeşitli faydalara sahiptir:

C vitamini: Güçlü ve suda çözünebilen bir antioksidandır. Greyfurtta bol miktarda bulunur ve hücreleri serbest radikallerden korumaya yardımcıdır.

Beta karoten: Vücutta A vitaminine dönüştürülür ve bazı kronik hastalıklardan korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Likopen: Bazı kanser türlerini korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Flavanonlar: Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kan basıncını ve kolesterol seviyelerini azaltma etkisine sahiptir.

Sıvı tüketimini arttırmaya yardımcı olur

Greyfurtun önemli bir kısmı su olduğu için yarım greyfurt yediğinizde neredeyse 120 ml su tüketmiş olursunuz. Bu sayede sıvı ihtiyacınızı su dışında bir şeyle karşılamanıza yardımcıdır.

Cilt sağlığı için faydalıdır

C vitamini, cildin güneş hasarına, yaşlanmaya ve inflamasyona karşı korunmasına yardımcı olur. Genelde serumların içerisinde kullanılan C vitamini cildin aydınlanmasına ve cilt yüzeyinin pürüzsüzleşmesine yardım eder.

C vitamininin yalnızca cilde sürüldüğünde değil, aynı zamanda greyfurt gibi besinlerle alındığında da etkili olduğunu gösteren araştırmalar vardır. C vitamini cildin kolajen üretmesine yardımcı olarak nemliliğini arttırmayı ve kırışıklıkları azaltmayı sağlar.

Greyfurt Suyunun Faydaları

Greyfurtun sahip olduğu faydaların bir kısmı suyunda da mevcuttur. Ancak suyunu içmek yerine greyfurtu meyve olarak yemeniz daha faydalıdır.

Greyfurtun suyunu çıkardığınızda bazı besinleri alıyor olsanız da meyvenin lifini kaybetmiş olursunuz. Bu yüzden greyfurt suyu içmenin faydaları olsa da bunun bir kısmını kaybetmemek için meyve olarak tüketmeniz önemlidir.

Greyfurt suyu aynı zamanda kan şekerinizi meyvenin kendisinden daha fazla yükseltebileceği için zararlı olabilir. Bu yüzden greyfurt suyu içecekseniz günlük 150-200 ml’nin üzerine çıkmamaya ve şeker eklemeden yalnızca yüzde 100 meyve suyu içmeye dikkat edin.

Greyfurt Nasıl Yenir?

Greyfurtu tek başına atıştırmalık olarak ya da yemeklerin yanında yiyebilirsiniz. Greyfurtun yanında yoğurt gibi protein bakımından zengin bir yiyecek ya da kuruyemiş yerseniz, daha doyurucu bir ara öğün elde etmiş olursunuz.

Greyfurt yemenin en kolay yolu ikiye bölüp ardından kaşıkla içini yemek olacaktır. Yemeden önce isterseniz üzerine tuz ya da şeker dökerek tatlandırabilirsiniz.

Greyfurtu tıpkı portakal gibi soyup yemeniz de mümkün. Ancak soyduğunuzda dıştaki zarın iyice ayıkladığınızdan emin olun. Bu sayede meyveyi yerken ağzınızda oluşacak olan acılığı azaltmış olursunuz.

Greyfurt Tansiyonu Yükseltir mi?

Greyfurt tek başına tansiyonu yükseltmese de yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız, greyfurt tüketmemeniz gerekebilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan kalsiyum kanal blokerleri ile greyfurt etkileşime girerek kanınızdaki ilacın artmasına neden olabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız, greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Greyfurtun Zararları

Greyfurt yalnızca yüksek tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girmez. Greyfurtun etkileşime girdiği ilaç grupları genel olarak şu şekildedir:

 • Bağışıklık bastırıcılar
 • Benzodiazepinler
 • Kalsiyum kanal blokerlerinin çoğu
 • İndinavir
 • Karbamazepin
 • Bazı statinler

Yukarıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan greyfurt tüketmemelisiniz.

Greyfurt, ilaçlarla etkileşime girmesinin yanı sıra diş minelerine zarar vererek erozyona neden olabilmektedir. Greyfurt özellikle aşırı miktarda yendiğinde içerisinde bulunan sitrik asit nedeniyle diş mineleri tahriş olabilmektedir. Greyfurtun diş minesine zarar veren etkilerinden kaçınmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Greyfurt gibi asidik meyveleri ağzınızda bekletmeyin.
 • Meyveyi yedikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın ve dişlerinizi fırçalamadan önce 30 dakika bekleyin.
 • Meyvenin yanında peynir yiyin. Bu sayede ağzınızın asiditesini nötrlemiş ve tükürük salgısını arttırmış olursunuz.

Greyfurt Nasıl Saklanır?

Greyfurt alırken ve saklarken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir:

 • Greyfurt kış meyvesi olduğu için kış aylarında tüketmeye çalışın.
 • Boyutuna göre ağır olan ve sıkıldığında hafif yumuşak olan greyfurtları alın.
 • Olgunlaşmış greyfurt tercih edin.
 • Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığına maruz bırakmadan muhafaza edin.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!