Gözünle gördüğün değil, gönlünle gördüğündür hakikat! Gönül gözüyle görenler dinliyor

Levent metrosundan çıkıyorum. Gözleriyle göremeyen, gönül gözüyle gören o adama gözlerim takılıyor. Elinde görme engelliler adına çıkan gazete, ayaklarım adama doğru çekiliyor, bir gazete alıyorum. Neden böyle bir şey yaptığımı bilmeden, içsel bir dürtüyle gazeteyi alıyorum, belki de destek olmak adına.

Ertesi gün ‘’Kalbin bilgeliğinde yaşamak!’’ seminerim var. Seminerime katılan danışanım Elif, meditasyonun ardından yanıma gelip ‘’Hande sesin iyi geliyor, beni sakinleştiriyor, huzur veriyor.’’ diyor ve ardından ekliyor ‘‘Kadın Olmak’ kitabını sesli kitap yapsana!’’. ‘Aaa ne güzel fikir, aslında hayalimde vardı. Kitabım daha çok insana ulaşsın, okuma yazma bilmeyenler, görme engelliler de bilsin’ diye düşünüyordum içten içe. Şifa olması, farkındalık yaratması niyetiyle sesli kitap yapmak. Ama bir türlü zaman ayıramamıştım. Belki de vakti zamanı gelmiştir dedim içimden.

sesli-kitap
Yazılan kitapların okuma yazma bilmeyenlere, engellilere kısaca daha çok kişiye ulaşmasına sesli kitap yardımcı oluyor.

Hayatta hiçbir şey tesadüf değil

Evimdeyim, rastgele bir DVD seçiyorum. Bir festival filmi. İranlı küçük kör bir çocuğun hayatı çıkmaz mı karşıma? Bu kadar da olmaz diyorum. Üç gündür üst üste farklı yerlerden kitabımın sesli versiyonunu yapmak üzere işaretler alıyorum. Evren beni harekete geçirmek için gözüme gözüme sokuyor. Zaten niyetim vardı, çıkış noktam metroda karşıma çıkan görme engelli adamdı. Kolları sıvıyorum ve giriyoruz stüdyoya. Sağolsun eski bir arkadaşım çok destek oluyor. Hatta kitabı ben okurken altına müziğin şifalandıran gücünü istiyorum. Arkadaşlarım harika besteler yapıyor ve fonda müzikler yer alıyor. Boğazım yorulana, sesim kısılana kadar okuyorum sayfaları AŞKla. Ne yaparsan yap AŞK ile yap:)

Görme Engelliler Derneği, Görme Engelliler Vakfı vb. tüm kurumları aradım. Hatta kısa bir tanıtım bölümünü de yolladım. Ama ilgili yerlere bağışta bulunamadım nedense.

Bu sırada kitabımı, sesli kitapların öncüsü seslenenkitap.com’da satışa sunduk. Bu kadar ilgi göreceğini beklemiyordum açıkçası. Dinlemek ne kadar önemliymiş ve günümüzde ne çok insan kitapları dinleyerek okuyormuş! Öncelikle danışanım Elif buna çok sevindi. Kitabımı okumasına rağmen dinlemek için almış hemen. ‘Dinlemenin şifalandıran etkisi daha farklı’ diyor.

Mesnevi de ‘DİNLE!’ diye başlamıyor mu zaten? Dinlemeden nasıl anlayabiliriz ki birbirimizi.

kalbini açmak
Hakikat; gözünüzle değil, gönlünüzle gördüğünüzdür.

Esas anlatmak istediğim ise Facebook üzerinden aldığım bir mesaj. Mesajın geliş tarihi 17 Temmuz. O yoğun günlerde adeta kalbim ferahladı. İşte o mesaj:

’Merhaba abla ben görme engelliyim, Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü 12. Sınıf öğrencisiyim, en büyük hayalim Radyo Televizyon ve Sinema okumak. Engelimden dolayı çevremdeki insanlar beni hep olumsuz etkiliyorlar, ben de hiç olumsuz düşünmek istemiyorum. Görmediğim halde Güzel Sanatlar Lisesinde Müzik Bölümü’nde sınıfı her yıl birincilikle geçtiğime göre, istediğim bölümü de zorluk çekmeden okurum diye düşünüyorum. Ben kitap okumayı çok seviyorum, seslenen kitap sayfasında buldum senin kitabını, büyük bir zevkle okuyacağım abla. Biz görme engelliler için kurulan sesli kütüphaneler var ve bu kütüphaneler sayesinde kitap okuyabiliyoruz, kitabını seslendirip biz görme engellilere yarar sağladığın için tüm görme engelli arkadaşlarım adına sana teşekkür ediyorum.’’

Hayallerimiz sınırsız ve her şey bir hayalle başlıyor. İnanıyorum ki, mesajı atan güzel gönüllü kişi mucizeleri yaşayacak. Hayallerimiz başkalarının hayallerine de ilham oluyor. Çok şükür!

Mesajı atan Emrah bana gönül gözüyle gören vatandaşlar için sesli kitapları ücretsiz paylaşan yerlerin bilgilerini ulaştırdı. Kadın Olmak GETEM, TÜRGÖK ve 6 Nokta’da yerini aldı. Bende sizle paylaşıyorum. GETEM için gönüllü olarak kitapları seslendirebilirsiniz.

Bir şeyi gönülden yaptığınızda VAR oluyorsunuz hayatta AŞKla.

Kadın Olmak kitabımın sesli kitabına bu adresten ulaşabilir, Getem’de gönüllü okuyucu olmak için buraya tıklayabilirsiniz:

Sevgilerimle;

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam