Göz kontağının gücü: Karşınızdaki kişiyi yalnızca gözlerinin içine bakarak kolayca etkileyebilmeniz mümkün

Karşı Tarafı Gözlerle Etkilemek
Karşı Tarafı Gözlerle Etkilemek

Göz kontağının karşı cinsle olan ilişkide ne kadar etkili olduğu yıllardır araştırmalara konu olan ve popülerliğini hiç kaybetmeyen bir konu.

1989 yılında Kellerman, Lewis, and Laird tarafından yapılmış olan bir çalışma, başka hiç bir dış etken olmaksızın, yalnızca göz göze gelmenin birisine aşık olmanız için yeterli olabileceğini destekliyor.

Araştırma için yapılan deneyde farklı cinsiyetteki, birbirini hiç tanımayan iki kişiden, birbirlerinin gözlerine 2 dakika boyunca bakmaları isteniyor. Bu kadar kısa bir sürede bile birbirinin gözlerinin içine bakan kişilerde duygusal bir yakınlaşma yaşandığı gözlemleniyor.

Göz kontağı, bireyler arasında sevgi ve bağlılığın kurulmasında etkili olan bir davranış. Bunun sebebi, birinin gözlerinin içine bakmanın vücutta phenylethylamine olarak adlandırılan bir kimyasalı harekete geçirmesi ve bu kimyasalın sevgi hissini stimüle etmesi. Bu nedenle karşınızdaki kişinin size karşı bir şeyler hissetmesini istediğinizde, yalnızca gözlerinin içine bakarak onu etkileyebilmeniz mümkün.

Eğer karşınızdaki kişi gözlerini sizden kaçırmaya başlıyorsa umutsuzluğa kapılmayın. Bu davranışının tek nedeni, aşırı uyarılmış oluşundan duyduğu fiziksel rahatsızlık.

Duygusal yakınlık hissettiğiniz kişilerle uzun süreli göz teması kurduktan sonra başka bireylerin gözlerine bakamadığınızı hissedebilirsiniz. Bunun sebebi yoğun bir göz kontağından sonra aynı şeyleri üst üste hissedememenizden duyacağınız rahatsızlık.

İngiltere’de aynı konu üstüne yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kişiler karşılıklı olarak konuştukları sürenin yalnızca %30-60’lık bir kısmında göz kontağı kurabiliyorlar. Bunun sebebi, göz kontağının yarattığı duyusal uyarılmanın korku duyduğumuz andaki gibi yoğun olması.

Karşımızdaki kişiyi etkileyebilmek için gözlerinin içine bakarak phenylethylamine miktarını arttırabileceğimizi ve bu yolla onu duygusal olarak uyarabileceğimizi biliyoruz. Peki hoşlandığımız kişiyle göz kontağı kurarken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle bakışlarınızın sıcak ve istekli olması gerekiyor. Karşınızdaki kişinin gözlerine balıklar gibi boş boş bakarak duygusal bir uyarılma gerçekleştirmeyi beklememelisiniz.

Göz bebeklerinizin geniş olması, sizi daha çekici gösterecektir. Sevdiğiniz şeyleri düşünerek ya da bakarak göz bebeklerinizin genişlemesini sağlayabilirsiniz. Buradan yola çıkacak olursak, önce karşınızdaki kişinin en beğendiğiniz yerine bir süre bakıp, sonra bakışlarınızı gözlerine çevirmeniz daha etkili olacaktır. Alternatif olarak bu kişiye karşı hissettiğiniz güzel şeyleri düşünmeniz de göz bebeklerinizin büyümesini sağlayacaktır.

Göz kontağı, etkilemek istediğiniz bireyler üzerinde kullanabileceğiniz, basit, fakat olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem. Bir kaç kez denediğinizde işe yaradığını göreceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, konuşurken ve dinlerken karşınızdaki kişinin gözlerinin içine bakmanız.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!