Google’ın yeni uygulamasıyla, istenmeyen kişisel bilgilerin arama motorundan kaldırılması artık mümkün

Eğer Avrupa vatandaşıysanız ve Google’da yer alan herhangi bir bilginizin kaldırılmasını istiyorsanız, artık yalnızca bir form doldurarak istediğiniz tüm bilgilerin Google aramalarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Googleden Bilgilerinizi Sildirmek Mümkün mü?
Googleden Bilgilerinizi Sildirmek Mümkün mü?

Her ne kadar kullanıcı dostu bir yenilik olarak görünse de, Google’ın aldığı bu karar aslında Avrupa Adalet Mahkemesi’nin bir yaptırımı.

Mahkeme geçtiğimiz ay, bireylerin şikayet etmesi durumunda arama motorlarından kişiyle herhangi bir alakası olmayan ya da üzerinden zaman geçmiş bilgilerin kaldırılabileceği kararını aldı.

Listede yer alan ülkelerden birinin vatandaşıysanız yapmanız gereken tek şey bu linkteki bazı kişisel bilgileri doldurmak ve kaldırılmasını istediğiniz bilginin yer aldığı web sayfasının linkini forma yazmak.

Kaldırılan bilgilere ulaşım yalnızca Avrupa üzerinden Google araması yapıldığında gizlenebiliyor. Avrupa dışındaki herhangi bir yerden bilgileriniz arandığında, kaldırılmasını istediğiniz bilgiye ulaşılabiliyor.

Ayrıca sistem, geçmişinde kötü işler yapmış olan kişilerin istismarına açık olduğu için bazı çevreler tarafından eleştiriliyor. BBC’nin yaptığı araştırmaya göre formla başvuruda bulunanların yarısından fazlası geçmişinde çocuk istismarı gibi çeşitli suçlara karışmış olan kişiler.

 

Kaynak: BuzzFeed

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!