Google Glass, Ray Ban ve Oakley iş birliğiyle günlük stilimizin bir parçası olmaya hazırlanıyor

Google glass ray ban jpeg
Google Glass

Teknolojik yeniliklerle birlikte günlük yaşantımızda meydana gelen değişimler, iş yaşamından özel hayatımıza tüm alışkanlıklarımızı ve yaşam sitilimizi yeni koşullara adapte etme gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Teknolojik yeniliklerin gelecek yıllarda hayatımızda yaratacağı en büyük değişimin ise, giyim ve teknoloji sektörlerinin iş birliği ile ortaya çıkan ‘’giyilebilir teknolojiler’’ alanında olacağı ön görülüyor.

Son dönemlerde adını çok sık duyduğumuz 3D printerlarla, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan tasarımları artık tek başımıza, herhangi bir efor, insan gücü ya da malzeme gerekmeksizin üretebiliyor durumdayız. Bu konuyla ilgili yenilikleri ve moda sektöründe 3D printerların kullanımına yönelik haberleri, önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Son zamanlarda teknoloji alanında adını en sık duyduğumuz ve büyük tartışmaların yaşanmasına neden olan başka bir yenilik de, Google firmasının teknoloji alanında gerçekleştirdiği en önemli buluşlardan biri olan ‘’Google Glass’’ gözlük teknolojisi.

Google Glass, akıllı telefonların ya da bilgisayarların en çok kullanılan fotoğraf çekme, internet bağlantısı, video kaydı ve sosyal medya kullanımı gibi fonksiyonlarını ‘’görece’’ daha küçük ve vücuda entegre bir cihazla gerçekleştirebilmemizi sağlıyor.

Bedensel komutlarla yönetilebilen Google Glass, sesli komut sistemiyle çalışıyor ve “take a picture” (fotoğraf çek) ya da “record a video” (video çek) komutlarıyla, eş zamanlı olarak o anın görüntüsünü ve fotoğrafını çekilebiliyor.

Google Glass’ın başka bir özelliği de, kullanıcılarına sağladığı navigasyon hizmeti. Gözlüğünüz gözünüzde olduğu sürece, vereceğiniz adres komutuyla görüş ekranının sağ tarafında gitmek istediğiniz adresin harita görüntüsünü görebiliyor ve bu harita yardımıyla gitmek istediğiniz yere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Yüz tanıma teknolojisi ile görüş alanınızdaki kişinin sosyal medya hesaplarına ulaşarak kişisel bilgilerine ve tüm paylaşımlarına ulaşmanıza olanak veren Google Glass teknolojisi, bu yönüyle de günlük kullanımda bir çok kişinin erişmek istediği bir teknoloji haline geldi.

google glassTasarımı nedeniyle günlük kullanıma çok da uygun olmayan Google Glass, artan taleplerle birlikte gözlüğün tasarımına yeni bir boyut getirmek için ilk adımı geçtiğimiz günlerde Ray Ban ve Oakley’nin üreticisi olan Luxottica ile yaptığı işbirliğiyle attı. Yani, tasarımı ve büyüklüğü nedeniyle kullanmaya tereddüt ettiğiniz Google Glass, artık normal gözlük boyutlarında ve günlük kullanıma olanak sağlayabilecek bir tasarıma sahip olacak.

Tasarım ve modanın da işin içine girmesiyle yeni bir boyuta kavuşacak olan Google Glass teknolojisi, artık daha fazla model seçeneği ve daha estetik tasarımlarla kullanıcıların beğenisine sunulmaya hazırlanıyor. Yani Google Glass’ın gözünüze taktığınız bir makinayı andıran görüntüsü, artık daha sade ve tipik bir gözlük görünümüne bürünecek.

Google Glass teknolojisinin herkesin ulaşımına açık hale gelmesi ve yeni dizaynıyla daha fazla kullanıcıya hitap ediyor olması, farklı tasarımların üretilmesinin gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Yani, tek markayla sınırlı kalmak yerine (tıpkı Android işletim sisteminin tek telefon markasıyla sınırlı kalmayıp farklı modellerle ve markalarla uyumlu hale getirilmesi gibi) farklı markalarla iş birliğine gidilerek farklı stillere hitap edebilecek nitelikteki gözlüklerin üretilmesi gerekiyor.

Google’ın Luxottica ile yaptığı iş birliğinin, gelecekteki yatırımlar ve giyilebilir teknoloji sektörü için önemli bir adım olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!