Goji Berry Kaç Kalori?

Goji Berry

(1 gr)
4
kcal
Miktar

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 75 0.75
Protein (g) 14.29 0.14
Yağ (g) 0 0.00
Lif (g) 10.7 0.11
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 268 2.68
Potasyum (mg) 1114 11.14
Kalsiyum (mg) 143 1.43
Vitamin A (iu) 35714 357.14
Vitamin C (mg) 61.2 0.61
Demir 9.19 0.09

Goji berry veya diğer adıyla goji meyvesi, antioksidanlar ile dolu ve güçlü tıbbi özelliklere sahip olan küçük kırmızı bir meyvedir. Tabağınıza sadece güzel bir renk katmaz, aynı zamanda lezzetlidir ve bol aromalıdır.

Bu meyve genelde toz halinde veya kurutularak satılır. Ayrıca meyve suyu karışımlarına ve takviye gıdalara da eklenir.

Goji berry temel olarak Asya bölgesine has bir meyvedir. Tatlı, hafifçe ekşi bir aromaya ve kırmızı tonlara sahip olan meyve, binlerce yıldır geleneksel tıp uygulamalarında kullanılır. Hatta yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı, göz sağlığını koruduğu, karaciğeri, böbrekleri ve akciğerleri güçlendirdiği belirtiliyor.

Artan popülerliği nedeniyle günümüzde pek çok takviyede kullanılıyor ve ayrıca başka meyveler, bitkiler ve ekstraktlar ile birlikte süpergıda karışımlarında kullanılıyor.

Goji Berry Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Goji berry

Goji berrynin sağlığa pek çok potansiyel faydası olduğundan bahsediliyor ve bu faydaların en temel sebebi elbette içerisindeki yüksek besin değerleri. Bu nedenle ilk olarak bu değerlere kısaca bir göz atalım.

Goji meyvesi vitamin ve mineraller başta olmak üzere besinler bakımından çok zengindir. Sadece 5 yemek kaşığı yani 28 gram kadar kuru goji berrynin içerisinde aşağıdaki besin değerleri vardır:

  • Kalori: 98 kcal
  • Protein: 4 g
  • Yağ: 0.1 g
  • Karbonhidrat: 21.6 g
  • Lif: 3.6 g
  • Şeker: 21.8 g
  • Demir: Günlük ihtiyacın %11’i
  • A vitamini: Günlük ihtiyacın %501’i
  • C vitamini: Günlük ihtiyacın %15’i

Görebileceğiniz gibi bu meyvenin küçük bir miktarı bile lifler, demir, A ve C vitaminleri ile dolu.

Demir oksijenin taşınmasında ve sağlıklı alyuvarların üretiminde kullanılan temel bir mineraldir. A ve C vitaminleri ise bağışıklık sisteminde rol oynadıkları gibi bedenimizde antioksidan olarak da görev yaparlar.

Antioksidanlar serbest radikaller adı verilen zararlı molekülleri nötralize etmeye yardımcı olurlar ve böylece hücre hasarını engellerler.

Hatta yapılan bir test tüpü çalışmasında, hücreleri goji berry ekstresi ile tedavi etmenin antioksidan düzeylerini ciddi şekilde arttırdığı ve oksidatif stres işaretçilerinde azalma sağladığı görülmüş.

Araştırmalara göre antioksidan alımını arttırmak inflamasyonu azaltıyor ve kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruyor.

Goji Berrynin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

Goji berry uzun süredir hastalıkları ve enfeksiyonları savuşturmak, ayrıca bağışıklığı doğal yoldan güçlendirmek için geleneksel tıpta kullanılıyor.

60 yaşlı bireyle yapılan 30 günlük bir çalışmaya göre, günde 120 ml kadar goji meyvesi tüketmek bağışıklık hücrelerinin düzeylerini arttırıyor ve genel olarak daha sağlıklı hissetmeye yardımcı oluyor.

150 yaşlı bireyle yapılan 3 aylık bir çalışmada ise goji berry takviyelerinin grip aşısına karşı verilen bağışıklık sistemi tepkisini iyileştirdiği belirtiliyor.

Hayvanlar üzerindeki deneyler de bağışıklık sistemi üzerindeki bu etkileri doğruluyorlar.

Yine de konu hakkında daha fazla araştırma olması gerekli.

Göz Sağlığını Güçlendirebilir

Umut veren araştırmalara göre goji berry göz sağlığını iyileştirebilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi bozukluklara karşı koruma sağlayabilir.

150 yetişkin ile yapılan 90 günlük bir çalışmada, goji berry takviyesi almanın kandaki antioksidan düzeylerinde artış sağladığı, makula hipopigmentasyonunu önlemeye yardımcı olduğu ve retina altındaki yağlı protein birikimlerini yumuşatmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Benzer şekilde erken dönem makula dejenerasyonuna sahip olan 114 insan ile yapılan bir çalışmada, günlük olarak goji berry takviyeleri almanın makular pigment yoğunluğunda artış sağladığı belirtiliyor. Böylece makula dejenerasyonunun ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Goji berry aynı zamanda zeaxanthin gibi antioksidanlar bakımından da zengindir ve bu nedenle mercekler ile retinanın hasardan korunmasına yardımcı olabilir.

Anti-İnflamatuvardır

Goji berry, inflamasyon, mantar ve bakteri karşıtı bileşenlere sahiptir. Meyveler arasında protein içeriği en yüksek olanlardan bir tanesidir. Ayrıca ıspanağın 15 katı kadar demire sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bunun yanında kalsiyum ve çinko bakımından da zengindir. Onu smoothielere katarak veya doğrudan tüketebilirsiniz.

Saç Gelişimine Yardımcı Olur

Goji meyvesinin saç konusunda pek çok faydası vardır. Araştırmalara göre bu meyve A ve C vitaminleri bakımından çok zengin bir kaynak. Bunlar bedenin demir emiliminde artış sağlarlar. Ayrıca A vitamini kafa derisine giden kan akışının iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca hafızayı da iyileştirir. C vitamini ise besinlerin emilimine destek olur.

Saç derinize masaj yapacağınız zaman öz yağların veya badem yağının içerisine biraz da goji berry suyu ekleyin. Bu saç maskesini 30 dakika kadar yıkamayın ve sonrasında durulayın. Saçlarınızın zaman içerisinde daha sağlıklı hale geldiğini fark edeceksiniz.

Depresyon, Anksiyete ve Uyku Kalitesinde İyileşme Sağlar

Goji meyvesi depresyon ve anksiyete kaynaklı rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak günlük bir bardak goji berry suyu tüketmek enerjiyi, ruh halini ve sindirim sağlığını iyileştirir. Yapılan bir çalışmaya göre goji berry suyu odaklanma yeteneğini ve spor performansını da arttırabiliyor.

Bu meyve genel olarak zihinsel keskinliği ve sakinlik hissini güçlendiriyor. Sonuçları hızlıca görmek mümkün ve günlük olarak tüketilebilir.

Böbrek İşlevlerini İyileştirebilir

Araştırmalara göre goji berrynin içerisinde bedendeki toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve böbrek işlevlerini iyileştirebilen aktif maddeler mevcut. Böbrek işlevlerinde herhangi bir sorun olduğunda bu durum bedende atık maddelerin birikimine sebep olur. Goji berry ise bedendeki serbest radikalleri ve toksinleri ortadan kaldırarak böbreklerin yükünü azaltabilir.

Onu meyvelere, salatalara, başka gıdalara katarak böbrek işlevlerinde olduğu kadar bedenin diğer işlevlerinde de iyileşmeler sağlayabilirsiniz. Ancak yine de ölçülü tüketimine dikkat etmek gerekir.

Goji Berrynin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Çoğu sağlıklı yetişkin dengeli bir beslenmenin parçası olarak ölçülü şekilde goji meyvesi tüketebilir.

Ancak nadiren de olsa meyvenin özellikle başka meyvelere de alerjisi olan bireylerde alerjik tepkilere sebep olma ihtimali vardır.

Buna ek olarak goji berry kan sulandırıcılar, diyabet veya tansiyon ilaçları gibi ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Eğer hamileyseniz de dikkatli olmanız gerekir çünkü içerisinde bebek sağlığına zararlı olabilen betain adlı bir madde vardır. Goji berrynin hamilelikte güvenli olduğunu tespit etmek için daha fazla araştırma gerekiyor.

Eğer ilaç alıyorsanız veya altta yatan başka rahatsızlıklarınız varsa, onu beslenmenize eklemeden önce doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Goji Berry Beslenmenize Nasıl Eklenebilir?

Goji berry özellikle kuru halinde oldukça kolay bulunabilir bir meyvedir.

Kahvaltılık gevreklere, yoğurda, meyve karışımlarına ve granolalara diğer kuru meyveler gibi eklenebilir. Ayrıca bisküvi, kek, ekmek gibi hamurişi gıdalara eklemek de mümkündür.

Onları yumuşatmak ve tekrar sulandırmak için bir kaç dakika suda bekletmeniz yeterli. Tekrar suyunu çekmiş goji meyvesi salsa sosuna, smoothielere, çorbalara ve kavurmalara iyi bir ekleme olur.

Ayrıca goji tozu ve meyve suyu karışımı pek çok içeceğe kolayca eklenebilir.

Sonuç Olarak

Goji berry kendine has tonu ve özel, ekşi aroması ile bilinir.

Vitamin, mineral ve antioksidan içeriğine ek olarak bu meyve bağışıklık sistemini ve göz sağlığını da güçlendirir.

Çeşitli şekillerde bulunabilir ve pek çok tarife eklenebilir.

Eğer hamileyseniz, ilaç kullanıyorsanız veya başka sağlık sorunlarınız varsa, tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!