Gmail’in bu özelliklerini kullanmadığınıza çok pişman olabilirsiniz

Gmail, bundan 10 yıl önce sahneye çıktığında kısa bir süre içinde Yahoo, Hotmail, AOL gibi dünya devi olan mail sağlayıcılara alternatif olmayı başardı. 2015 Mayıs ayı itibariyle Gmail’in dünya çapında 900 milyon kullanıcısı var. Ancak maalesef insanlar Gmail’in sunduğu özelliklerin, belki de sadece yüzde 10’unu kullanıyor.

Uplifers olarak Gmail’in bilinmeyen özelliklerini sıraladık:

1. Gönderilmiş maili geri alın

Bir maili gönderdikten hemen sonra fikriniz mi değişti? Çok geç kalmadan geri alabilirsiniz. Bunun için Gmail hesabınızın sağ üst köşesinden ayarlar sekmesine tıklayıp, genel kategorisinde “göndermeyi geri al” kutucuğunu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Gmail bunun için size maili gönderdikten sonra 10, 20 veya 30 saniye süre tanıyor.

2. Gmail’i varsayılan mail uygulamanız yapın

Chrome tarayıcınıza ekleyeceğiniz bir uzantı sayesinde, Gmail hesabınızı varsayılan mail adresi yapabilirsiniz.

3. Mailinizi kimin açtığını görün

Son dönemde çıkan birçok uygulama sayesinde, gönderdiğiniz mailin okunup okunmadığını görmeniz mümkün. Hatta bazı uygulamalar, gönderdiğiniz kişi sizin mailinizi açtığında haberdar ettiği gibi, alıcıya da takip edildiğine dair hiçbir bildirimde bulunmuyor.

gmail 1
2015 Mayıs ayı itibariyle Gmail’in dünya çapında 900 milyon kullanıcısı var.

4. Tek bir tıkla reklam mail listelerinden çıkın

Mail adresinizi bu siteye girdiğinizde ilginizi çekmeyen, bir dönem mecburen üye olduğunuz mail listelerinin hepsinden tek seferde çıkabilirsiniz.

5. En çok yer kaplayan mailleri bulun

Gmail her ne kadar “bir daha mail silmek zorunda kalmayacağınızın” sözünü verse de mail kutunuzu doldurmuş olabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde en çok yer kaplayan mailleri tespit edip, onların arasından gereksiz olanları kendiniz silebilir ve bu sayede alan açabilirsiniz.

6. ‘Tümünü yanıtla’ seçeneğini varsayılan yapın

Sıradan bir kullanıcı için biraz riskli olsa bile bazı iş yerlerinde her şey zincir mailler üzerinden ilerliyor. Mail ayarlarınızın genel sekmesinden yapacağınız ufak bir değişiklikle, bundan sonra toplu mailleri gönderirken birilerini unutma stresinden kurtulabilirsiniz.

7. Google takvim uygulamasından yararların

Google’ın takvim uygulamasını cep telefonunuza indirip daha kolay organize olabilirsiniz.

8. Gmail’e çevrimdışıyken de erişin

Her zaman internete bağlı olmak mümkün olmayabiliyor ancak bazı uygulamalar sayesinde internet bağlantınız olmasa da maillerinize ulaşabilir, mail yazabilirsiniz. Böylelikle internete bağlandığınız an, vakit kaybetmeden gönderebilirsiniz.

9. İstediğiniz mailler, önceden belirlediğiniz klasöre gitsin

Gmail hesabınızın ayarlar ve daha sonra filtreler sekmelerini kullanarak istediğiniz maillerin, otomatik olarak sizin belirlediğiniz klasörlerde toplanmasını sağlayabilirsiniz.

10. İletişim listenizdekileri takip edin

Gmail hesabınıza indireceğiniz bir uzantı sayesinde, listenizdeki kişilerin Twitter LinkedIn güncellemelerini görüntüleyebilir ve kimin ne yaptığını daha kolay takip edebilirsiniz.

gmail 2
Gmail ayarlarınız sayesinde gönderdiğiniz bir maili geri alabilirsiniz.

11. Maillerinizi şifreleyin

SecureMail hizmeti sayesinde, istediğiniz kişiye şifrelenmiş bir mail gönderebilirsiniz ve sadece sizin belirlediğiniz bir şifreyle karşı tarafın bu maili okumasını sağlayabilirsiniz.

12. Hangi maillerin daha önemli olduğunu tespit edin

İlk bakışta hangi mailin daha önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Gmail hesabınızın ayarlar ve daha sonra genel sekmesinden yapacağınız değişiklikle, bir maili açmadan önce “>” işareti varsa grup maili olduğunu, “>>” işareti varsa sadece size gönderilmiş bir mail olduğunu ilk bakışta anlayabilirsiniz.

13. Hiçbir maili atlamayın

Bazı maillere yanıt vermeyi unutuyor musunuz? İndireceğiniz bir uygulama size yanıt vermeyi atladığınız mailleri hatırlatabilir ve bu maili tekrar gelen kutunuzun en üst sırasına çıkarabilir.

14. Klavye kısayollarını öğrenin

Google, sık kullanılan kısayolların bir listesini hazırladı. Siz de bu kısayolları öğrenip daha hızlı çözümler üretebilirsiniz.

15. Fazla gürültü yapanları ‘yoksayın’

Bazı ofis arkadaşlarınız, olur olmaz her mail için “tümünü yanıtla” seçeneğini kullanıyorsa, o kişiden gelen mailleri görmemek için önce maili açın, daha sonra da sağ üstteki “diğer” sekmesinin altındaki “yoksay” sekmesini tıklayın.

16. Daha sonra göndermek istediğiniz mailleri zamanlayın

Birçok kişi Boomerang‘ın Gmail’in kayıp parçası olduğunu söylüyor. Bu uygulama sayesinde, gelecekte göndermek istediğiniz mailleri zamanlayabilirsiniz. Uygulama aynı zamanda, kimin gönderdiğini maili açtığını ve yanıt alamadığınız önemli mailleri de hatırlatıyor.

17. Şablon yanıtlar kullanın

Bazı durumlarda aynı mailleri göndermeniz gerekiyorsa, Gmail hesabınızın ayarlar sekmesinin altındaki labs bölümünden şablon mail oluşturabilirsiniz.

18. Gönderilen her adresin altında Google harita görseli isteyin

Yine labs sekmesinin altından “Postada Google haritalar önizlemesi” bölümünü etkinleştirin.

Kaynak:
Super Compressor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!