Global Wellness Day, “çocuklar için wellness” temasıyla 9 Haziran’da KüçükÇiftlik Park’ta

Wellness’in bir lüks değil, her bireyin doğuştan hakkı olduğunu savunan Global Wellness Day (GWD) kurucusu Belgin Aksoy Berkin, Türkiye’den dünyaya yayılan etkinlikle bir kez daha “İyi Yaşam Günü”nü kutluyor.

9 Haziran 2018 Cumartesi günü Global Wellness Day yedinci defa kutlanacak ve bu kutlamalar dördüncü defa dünya çapında gerçekleşecek. Etkinlik KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenecek. GWD kurucusu Belgin Aksoy Berkin, “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganıyla 86 Küresel İyi Yaşam Elçisi, 3 danışman ve 23 ana destekçiden oluşan bir uluslararası ağa ilham verdi ve bu yıl 100’den fazla ülkede ve 4 binden fazla noktada ücretsiz iyi yaşam etkinlikleri düzenlenmesine ön ayak oldu.

Global Wellness Day’den GWD Çocuklar Projesi

Global Wellness Day’in GWD Çocuklar Projesi dünya ölçeğinde depresyonu, obezite oranını ve hatta suç sayılarını azaltmayı hedefliyor.

Belgin Aksoy Berkin projenin hedefini şöyle açıklıyor: “Artık iki yaşından itibaren okula gidiyoruz, eğitim sisteminin bizi geleceğimiz için hazırlayacağını umuyoruz, ancak hiç kimse bize nasıl yaşayacağımızı, nasıl nefes alacağımızı, nasıl farkında olacağımızı ve kendimizi nasıl seveceğimizi öğretmiyor, oysa gelecekte mutlu birer yetişkin olabilmemiz için önemli olan şeyler bunlardır. Çocuklar okullarda hiçbir zaman, insanların önce kendilerini sevmeden başkalarını sevemeyeceği gerçeğini öğrenmiyorlar. Bu kadar erken bir yaşta bedensel ve zihinsel iyiliğe, yani wellness’e odaklanmak o kadar önemli ki, dünya çapındaki depresyon ve obezite oranlarını ve hatta suç işleme sayılarını bile azaltmaya yardımcı olabilir.

GWD’nin Tayland elçisi Andrew Jacka projeyi Tayland Eğitim Bakanlığına sunacak ve Tayland projeyi okullarda ilk uygulayacak pilot ülke olacak.

2018 yılı içerisinde dünyada yapılması planlanan ve odak noktasında çocukların olduğu GWD etkinlikleri
  • Brezilya: GWD 2018 yılı içerisinde okullar için bir kutlama programı oluşturacak ve bu çerçevede dans dersleri, çevre yönetimi ve sürdürülebilir tarım kursları verecek, öğrencilerle ve öğretmenlerle birlikte PET şişe toplayacak ve meditasyon yapacak.
  • Singapur: GWD Singapur’da da 2018 yılının GWD konusu olan çocuk iyi yaşam etkinlikleri doğrultusunda 9 Haziran’da ‘Horse City’ adıyla bilinen iyi yaşam köyünde çocuklar için bir dizi iyi yaşam/sağlıklı yaşam etkinliği gerçekleştirecek.
  • İngiltere: GWD Norfolk, Devon ve Cornwall şehirlerinde şehir çapında açık hava egzersiz derslerine ev sahipliği yapacak ve Norfolk’ta çocukların aileleriyle birlikte bir öğle yemeğini destekleyecek.
  • Meksika: Bu yıl Meksika’da Tecate, San Miguel de Allende (SMA) ve San Luis Potosi’de üç büyük GWD kutlama etkinliği gerçekleştirilecek.
  • Nepal: 2018 yılı Nepal’de GWD için bir ilk olacak. Nepal GWD ekibi GWD kutlaması için 100 çocuk dostu hayvan desenli bitki saksısı hazırlıyor.
  • Rusya: GWD Rusya ekibinin Global Wellness Day’de çocuklar için gerçekleştireceği etkinlikler dizisi ücretsiz dans terapisi dersleri ve aile psikologlarıyla ücretsiz danışma seansları içerecek.
  • Latvia: GWD Latvia ekibi 2018’de bir okulda GWD kutlama etkinliği düzenleyecek.
  • ABD: GWD kutlamaları ABD’nin farklı eyaletlerinde 18 GWD ABD elçisinin liderliğinde organize ediliyor.

GWD etkinlikleri aynı zamanda Tayland, Kıbrıs, Fransa, Japonya, Meksika, Güney Kore, Hong Kong, Zimbabve, Hindistan, Maldivler, Fildişi Kıyısı, Romanya, Slovenya, Kosta Rika, Macaristan, Kamboçya, Makedonya, İtalya, Fas, Etiyopya, Sırbistan, Kolombiya, Kanada, İspanya gibi ülkeler bulunuyor.

Global Wellness Day Türkiye’de yedinci kez kutlanıyor

İstanbul’daki KüçükÇiftlik Park bu yıl da yoga, pilates, zumba atölye çalışmaları, çok satan kitap yazarlarının sağlıklı yaşam seminerleri ve basketbol, zumba, resim gibi çocuk aktivitelerine ve günün sonunda bir akşam konseri içeren yoğun bir tam gün kutlamaya hazırlanıyor.

Türkiye’de Global Wellness Day Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Eğitim Müdürlükleriyle iş birliği içerisinde, ihtiyacı olan okulların gönüllüler tarafından boyanmasını organize etti. Türkiye’de okullar tatile girdikten sonra İstanbul’un Sultanbeyli ilçesindeki ve Amasya’nın Şahinler köyündeki okulların iç ve dış duvarları Global Wellness Day tarafından sağlanan maddi destek ve iş gücüyle boyanacak.

Biz de etkinliğe katılacak isimleri sizler için derledik: