Global Wellness Day, 13. yılında yeni başarılara imza attı

On üçüncü yılında dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın kutladığı Global Wellness Day, beden, zihin ve ruhen daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için insanları doğayla yeniden buluşturdu.

2012 yılında Belgin Aksoy tarafından hiçbir kar amacı gütmeden yaratılan Global Wellness Day (GWD), 8 Haziran 2024, Cumartesi günü “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganıyla 13. yılını tüm dünya ile eş zamanlı ve sadece ücretsiz etkinliklerle kutladı. Tüm kutlamaların merkezinde yer alan #MagentaNature teması ile düzenlenen etkinlikler, doğa konusunda eğitim veren gönüllü itfaiyecilerden, doğum öncesi yoga, hamile anneler için sanat ve müzik terapisine, tıbbi ses terapisi eşliğinde dolunay yogasından, yerli ve geleneksel ekolojik bilgilerini paylaşan Blackfeet Kabilesi’ne kadar uzandı. #MagentaNature, bireyleri doğanın dönüştürücü gücünü kucaklamaya davet edip, doğayla yeniden bağlantı kurmanın yolculuğunu simgeledi.

Olağanüstü bir boyuta ulaşan Global Wellness Day, insanlık, iyi yaşam ve doğa arasındaki derin bağlantıya odaklanarak dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın hayatına dokundu. Bireyler doğayla bağ kurdukça, #MagentaNature teması aslında doğanın sadece bir yer olmadığını, iyi yaşam için ne kadar önemli olduğunu, aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığı besleyen bir deneyim olduğunu, iyi yaşamın 4 temel önerisini bir araya getirerek vurguladı.

Tüm dünyada on binlerce noktada kutlanan Global Wellness Day etkinlikleri kapsamında Türkiye’de de farklı kutlamalar yapıldı. Six Senses Kocataş Mansion’da, orman yürüyüşü, ses ve nefes atölyesi, meditatif dans, Cihangir Yoga eğitmenleriyle yoga, Bi Nevi Deli’nin atıştırmalıkları ile Ancient Greens’in çim tozu suları ile sağlıklı mola ve Deniz Memelileri Araştırma Derneği (DMAD) ile “Köprü Altındaki Yunuslar” projesi kapsamında yunusları gözlemleme ve İstanbul Boğazı’nı koruma semineri, Six Senses Kaplankaya’da doğada kuş gözlemleme ve labirent yürüyüşü, niyetlerin tohumlarını ekme ritüeli, doğadan esinlenen baskı sanatı, şifalı bitkilerin iyileştirici gücünü anlatan seminer, Richmond Nua Wellness-Spa’nin eşsiz Sapanca gölünün yanı başında zumba, pilates, masaj yağı ve smoothie yapım atölyeleri ve astroloji sohbetleri, Richmond Ephesus Resort’un doğa ile iç içe bahçelerinde sabah yogası, sağlıklı atıştırmalıklar ve sahil yürüyüşü,  Kahve Dünyası Algötür Kadıköy Vapur İskelesi’nde her seviyeye uygun sabah yogası, yoga, müzik ve fit lezzetler, Mandarin Oriental Bodrum’da aeriel yoga ile enerji dengesi, ses banyosu ile iç uyum, Gua Sha ile sabah güzellik ritüelleri ve dijital detoks atölyeleri, Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus’da boğazın eşsiz manzarasının yanı başında gün batımı pilates ve meditasyon, Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet’de “Şefin Bahçesinden” sağlıklı atıştırmalıklar, “sıfır atık” yemek yapımı yarışması, doğal aromaterapi yağları yapımı atölyesi, Açı Okulları’nda tüm hafta boyunca sağlıklı atıştırmalıklar, park çevresinde sabah yürüyüşleri, zumba, doğa ile sanat çalışmaları ve yoga, Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center’ın down sendromlu çocuklardan oluşturduğu TDSD Dans + 1 grubu ile zumba, yüz yogası, sağlıklı atıştırmalıklar ve havuz başında mini ayak masajları, Raffles Istanbul’da gün doğumu Ashtanga Yogası, sağlıklı atıştırmalıklar ve gün batımında Yin Yoga ve meditasyon, Nefes ve Denge ile doğa ile iç içe olan Buba Park Nefes Vadi’sinde doğal nefes ve farkındalıkla beslenme atölyeleri ile kutlandı.

Global Wellness Day’i kutlayan markalar arasında sahibinden.com, Capitol AVM, Magna, Schneider Electric, Homemade Aromaterapi, Yuvam Dünya, Rose Beach Garden Luxury Villas, The Galata Istanbul Hotel MGallery, Park Hyatt Istanbul Maçka Palas, Hapimag Sea Garden Bodrum, Allium Bodrum Resort & Spa, Fairmont Quasar Istanbul’da yer aldı.

Global Wellness Day’in Kurucusu Belgin Aksoy; “1 milyar. Başta 1, ardından 9 tane sıfır. Milyar kelimesini yazmak kolay ancak büyüklüğünü anlamak için içine girmeniz gerek. Belki şöyle söylemek lazım: Şu an seninle oturup, bir milyara kadar saymaya başlasak… Bu tam 45 yılımızı alacak. 8 Haziran Cumartesi günü Global Wellness Day dünya genelinde, yaklaşık 1 milyar insana ulaştı. Baştaki 1 gibi, tek başıma kurduğum bu düş, henüz onlu yıllarını yaşarken 1 milyar kalbe dokundu. Her Global Wellness Day sonrası öylesine mutlu ve şükran dolu oluyorum ki… Kalbim dünya genelindeki milyonlarca insana bağlanıyor. Onlarla orada oluyorum. İyi dileklerini, hayallerini, temennilerini ve kendilerine verdikleri sözleri ruhumda topluyorum. Hiç uyanmak istemediğim bir rüyayı yaşıyorum. #MagentaNature’ın, birçok ağaç dikme, plaj temizliği, çevre ve sürdürülebilirlik projeleriyle Global Wellness Day kutlamalarının bir parçası olarak bu kadar güçlü bir şekilde kucaklandığını görmek gerçekten harikaydı. Hepinize tüm kalbimle teşekkür ederim. İyi ki Global Wellness Day” dedi.

Bu yıl Global Wellness Day etkinlikleri arasında, İbiza’da Zumba’nın yaratıcısı Alberto Pérez ile Zumba, sağlıklı bir mola, Jessica Exposito ile XT29 fonksiyonel antrenman ve plajda rahatlatıcı esneme egzersizleri. Özbekistan’da Green Hills Resort ile çiftlikten sofraya şenlikleri, yemek atölyeleri, ağaç dikme çalışmaları, açık hava yogası, geleneksel çay seremonileri ve doğa meditasyonu, Kenya‘da sağlık kontrolleri, pilates, topraklanma seansları, doğa günlüğü tutma ve doğa ile bağlantı kurma ile zihinsel sağlık konuşmaları, Tayland‘da kahkaha yogası, günlük tutma, meditasyon, elementsel yinve ses banyosu, enerji şifası, nefes çalışması ve buz banyosu, Dominik Cumhuriyeti‘nde 5 km koşu, Zumba, yoga seansları ve iyi yaşam konuşmaları, Endonezya‘da Seven Barber Bali ile yaşlılar için saç kesimi, bitkisel jamu atölyeleri, pilates ve Kuta Plajı’nda plaj temizliği ve yoga seansları, ABD’nin bazı eyaletlerinde yoga, nefes çalışmaları, meditasyon, ses iyileştirme seansları, sağlıklı atıştırmalıklar, orman banyosu, bisiklet sürme, TaiChi, Inferno HIIT dersleri, Zumba ve Barre, su aerobiğinin yanı sıra birçok kutlama etkinliği gerçekleşti. Arjantin, Villa Elisa’daki ikonik Monumento del Sembrador‘u magenta aydınlatarak GWD’yi bir kez daha onurlandırdı. GWD’yi kutlayan ülkeler listesine bu yıl Pakistan, Honduras, Bahreyn, Endonezya, Fiji, Kamboçya, Şili, Tenerife ve St. Barth da eklendi.

İlginizi çekebilir: Global Wellness Day 13. yılında tüm dünyada kutlanmaya hazır

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!