Giyilebilir teknolojiler: Klasik saat görünümlü fitness bilekliğiyle şıklığınızdan ödün vermeden sağlıklı yaşayın

Son yıllarda oldukça popüler olan giyilebilir teknoloji ürünü bileklikler, genelde sporculara yönelik silikon malzemeden yapılan ve dijital göstergeleri olan dizaynlarla karşımıza çıktı. Ancak son zamanlarda daha klasik stilde giyinmeyi tercih edenler için de giyilebilir teknolojiler üretiliyor. Bunlardan en dikkat çekeni, geçtiğimiz günlerde Withings isimli Fransız bir üretici firmanın tanıtımını yaptığı, klasik saat görünümlü fitness bilekliği oldu.

Klasik saat görünümlü fitness bilekliği
Klasik saat görünümlü fitness bilekliği

The Activité, dışarıdan bakıldığında oldukça şık ve klasik bir saat. Dijital olmayan bu saatin üzerinde, analog saatteki gibi akrep ve yelkovan bulunuyor. Normal bir saatten farklı olarak ise saatin içindeki dişlilerin yerine, akselerometre adı verilen, ivme ölçer bir aksam bulundurması ve bu yolla saati kullanan kişinin kaç adım attığını ya da kaç saat uyuduğunu ölçebilmesi. Saat, kullanıcının ne kadar kalori yaktığını hesaplayabiliyor ve tüm data ‘Withings Health Mate app’ isimli mobil uygulamada toplanabiliyor.

app

Saatin üzerinde yer alan ayrı bir bölmede, kendinize belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşamadığınız 0 ile 100 arasındaki bir skalada ölçümleniyor. Hedeflerin ne olduğunu belirlemek ise tamamen kullanıcının elinde ve mobil uygulama üzerinden belirleniyor.

100 0 arasi

Firmanın amacı, insanların yıllardır alışık olduğu saat tasarımını giyilebilir teknolojilerle birleştirerek, sağlıklı yaşam konusunda  daha fazla kişide farkındalık uyandırmak. Safirden yapılan camı ve deri kayışına ek olarak, The Activité’in pili, saati 1 yıl boyunca hiç şarj etmeden çalıştırabilecek kapasitede.

İnsanları yeni üretilen ve yabancı oldukları bir şeyi giymek konusunda ikna etmek oldukça zor. Moda dünyasının içinden yer alan herkes, tüketicinin satın aldığı ve üzerine giydiği her şeyde kendi kimliğinden bir şeyler olmasını istediğini bilir. Bu nedenle The Activité’in üreticilerinin izlediği strateji oldukça başarılı.

Ülkemizde satışının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak Withings Activité siyah ve gümüş renk seçenekleriyle piyasaya sürülecek. Ayrıca fitness sırasında ya da yüzerken de kullanmak isteyenler için plastik kayış seçeneği de bulunacak. Ürünün 2014 Sonbahar sezonunda 390$’a piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!