Giyilebilir teknoloji modayla buluşursa: Akıllı kolye

Ofis ve iş yerlerinin mevcut durumu, insanları uzun saatler oturup bilgisayara bakmaya zorluyor. Bunun sonucunda da, ofis çalışanlarında kaçınılmaz olarak bel ve boyun ağrıları meydana geliyor. Kanıtlanmış araştırmalara göre boynunuz, postürünüzü geliştirmek için en uygun yer. Hal böyle olunca tasarımcılar, giyilebilir teknolojiden faydalanarak boynunuzda kullanabileceğiniz ve sağlığınıza katkıda bulunacak giyilebilir ürünler tasarlamaya başladılar. İşte birbirinden kullanışlı giyilebilir teknolojik kolyeler:

Fineck

Fineck
Fineck

Fineck, Vaeri tarafından tasarlanıp üretildi. İlk başta, adım sayıcı ve health tracker özellikler eklense de, bu özelliklerin boyun ağrılarına karşı herhangi bir fayda sağlamadığı görüldü. Bunun üzerine, uzun süren çalışmalar sonunda Fineck ortaya çıktı. Fineck basitçe, giyilebilir teknoloji aleti olup vücudun belli belirsiz hareketlerini ve çeşitli vücut pozisyonlarını fark ederek, kullanıcıyı sağlık durumu hakkında bilgilendiriyor. Dahası, bu özellikler farklı elektronik platformlarda oynanabilen ve farklı kas gruplarının kullanıldığı oyunları oynamaya olanak sağlıyor.

Fineck Intelligent Necklace

Alex Wearable Posture Tracker

Gerçekte, birçok ofis çalışanı Forward Head Posture (Baş önde postür) ve bunun gibi sağlık sorunları yaşıyorlar. Bu sorunların temelinde laptopa, akıllı telefona ve elektronik aletlere uzun süreler boyunca bakmak yatıyor. Eğer bu problemleri siz de yaşıyorsanız, endişelenmeyin! Alex, postür ölçer özelliği sayesinde boyun ağrılarına son veriyor. Boynunuzun açısını ve başınızın pozisyonunu ölçebilen ilk ürün olan Alex, uzun süre yanlış pozisyonda durduğunuzda ya da oturduğunuzda titreşim yollayarak sizi uyarıyor. Ayrıca Alex’in akıllı telefon uygulaması sayesinde titreşim yollama süresini ve titreşim şiddettini kendi tercihinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

ALEX, Wearable Posture Tracker&Coach

LG Tone Infinim

LG kulaklık
LG Tone Infinim

CES 2016 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan giyilebilir akıllı kolye adına bir başka yenilik LG Tone Infinim’di. Harman/Kardon işbirliği ile geliştirilen bluetooth kulaklık, kulak-içi bir yapıya sahip olup, pratikliğiyle ve mükemmel ses kalitesiyle, kullanıcılara bambaşka bir deneyim vadediyor. 14 saate kadar müzik dinleme imkanı sunmasının yanı sıra, müzik ve ses kontrolü, müziği duraklatma ve oynatma için ayrı ayrı butonlara sahip olup gelen mesajları, saat ve batarya durumunu titreşimlerle uyarı olarak alabiliyorsunuz.

İlgili yazı: 2016’da teknoloji her an bizimle: Giyilebilir teknoloji

LG Tone Infinim HBS-900: The Bluetooth headphones with retractable earbuds

Necksound

Boynunuza takabileceğiniz bir başka ürün olan Necksound sayesinde, en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek için kulağınıza kulaklık takmak zorunda değilsiniz. Necksound ile hem dış dünyadan tamamen kopmayacak hem de konforun tadına bakacaksınız. Necksound, 1000 şarkı kapasiteli olup 4 GB hafızası bulunuyor.

Necksound Wearable City

Oxie

Bir diğer giyilebilir teknoloji olan Oxie ise, ilk hava filtreli kolye olma özelliği taşıyor. Oxie, ortamınızdaki havanın kalitesini artırmayı amaçlıyor. Gaz sensörleri sayesinde çevrenizin iyiliği için ortamınızı denetim altında alıp, sizi zararlı sigara, mikrop ve alerji yapan maddelerden uzak tutuyor.

Oxie – The World's First, Wearable Air Purifier

Bazı teknolojiler halihazırda kullanılmaya başlanmış olup, bazıları hala geliştiriliyor ve toplum tarafından keşfedilmeyi bekliyor. İlerleyen zamanlarda giyilebilir teknolojinin hayatımızın içine daha da girmesi ve bize katacağı yeniliklerle hayatımıza ve özellikle de sağlığımıza katkı sağlaması bekleniyor.

Kaynak:

wearable-technologies.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!