Karadeniz’in gizli cenneti: Giresun gezi rehberi

Giresun, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan nadide illerden bir tanesi ve her ne kadar fındığı ile popüler olsa da, aslında özellikle doğal güzellikler başta olmak üzere kültürel ve tarihi miras bakımından da zengin bir yerdir. Dolayısıyla son senelerde popülerliği artmakta ve daha fazla ziyaretçi akınına uğramakta. Çok yüksek bir nüfus yoğunluğuna sahip olmaması nedeniyle özellikle sakinlik ve huzur içerisinde gezintiler gerçekleştirmek isteyenler için de ideal konumlar arasında. Ayrıca bölgenin yaşanılabilir bir adasına sahip olan tek yer olması ve kendisinin de bir yarımada üzerinde bulunması, coğrafi olarak ilginç özellikleri arasında bulunuyor.

Giresun’a ulaşmak için özel aracınız veya otobüsleri kullanarak karayolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Ordu Giresun Havalimanı sayesinde havayolu ile erişim sağlamak da mümkün. Havalimanı her ne kadar şehirden 25 kilometre kadar uzakta olsa da düzenli olarak servis ve taksilerin bulunması sayesinde şehre erişmekte zorlanmayacaksınız.

Giresun’un Karadeniz bölgesinde olmasından dolayı genel olarak bol yağış alan bir konumda olduğu söylenebilir. Bu nedenle hangi mevsimde giderseniz gidin yağmurla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Dolayısıyla soğuk ve yağışlı havalardan hoşlanmıyorsanız yaz aylarında ziyaret etmeniz en doğrusu olacaktır. Ancak yazın bile bol bol yağmurla karşılaşma ihtimaliniz olduğunu da belirtmek gerekiyor. Fakat en azından hava sıcaklıkları yüksek olacaktır. Kış aylarında ise özellikle yüksek kesimleri gezmek kar ve kötü hava koşullarından dolayı zor olacaktır.

Hem il merkezinde hem de popüler ilçelerinde konaklama imkanları oldukça geniş olduğundan Giresun’da konaklamak konusunda bir sorun yaşamanız pek olası değil. Her türlü bütçeye uygun çeşitli hoteller bulunuyor ve bunun yanında özellikle yayla bölgelerinde dağ evlerinde kalmak gibi bazı diğer seçenekleriniz de mevcut.

Giresun’da gezilecek yerler

Giresun’un gezilecek belli başlı yerleri bulunuyor ancak özellikle şehir merkezinden dışarı çıktığınızda adım attığınız her yerde doğal güzellikler olduğunu belirtelim. Bu nedenle temel olarak burada şehir merkezinden bahsedeceğiz ama gittiğinizde yerel halktan insanlarla konuşarak diğer doğal güzelliklere dair bilgiler de alabilirsiniz.

Giresun Müzesi

Kaynak: giresun.ktb.gov

Giresun müzesi, Giresun’un tarihine ışık tutan ve milattan önce binlerce yıla kadar dayanan pek çok esere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca on sekizinci yüzyılda bir kilise olarak inşa edilip faaliyet göstermesine rağmen cumhuriyet döneminde ilk olarak bir hapishane, ardından da müze olarak kullanılmış. Günümüzde hala bir müze olarak varlığını sürdürüyor ve bu nedenle herkes kolaylıkla ziyaret edebiliyor. Sadece müze içeriği nedeniyle değil, aynı zamanda bir kilise mimarisine bakış atma imkanı da sunduğu için kesinlikle görülmeden geçilmemesi gereken noktalar arasında.

Gogora Mahallesi

Gogora mahallesi, geçmiş yıllarda özellikle Rum ağırlıklı nüfusu ile bilinen bir mahalleymiş ancak onu esas özel yapan şey, içerisindeki 1800’lü yıllarda inşa edilmiş olan tarihi evler. Bu evlerin en büyük özelliği ise, bölgede genel olarak bulunanın aksine yurtdışından getirilmiş malzemeler ile inşa edilmiş olmaları. Bunun sebebi ise geçmişte bölgeden ihraç edilen fındıkları taşıyan gemilerin, dönüşte gittikleri yerlerden inşaat malzemeleri getirmeleri olmuş. Yani Giresun’da Marsilya’dan gelme kiremitlerin ne aradığını merak ediyorsanız, bunun sebebi dönemin varlıklı insanlarının fındık ticareti sonucunda elde ettikleri malzemeleri olmalarıdır. Günümüzde bu evlerden bazıları anıt haline getirilmiş durumda, bazıları ise tescilli bir şekilde kullanıma devam ediliyor.

Giresun Kalesi

Kaynak: giresun.bel.tr

Giresun’dan denizi izleyebileceğiniz en güzel konumlardan bir tanesi Giresun kalesi ve yapılardaki tarihi izlere bakarak, Roma dönemi kadar eski oldukları düşünülüyor. Günümüzde kalenin ve surların büyük kısmı maalesef ayakta değil ancak konum olarak çok güzel bir yerde olmasından dolayı sık ziyaret ediliyor. Ayrıca burada bulunan türbeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Giresun Adası

Giresun adasının en önemli özelliği, mitolojide Argonotlar olarak bilinen Iason önderliğindeki Yunan denizcilerin de uğradığı ve Amazonlar tarafından yerleşik olarak kullanılmış olan bir ada olmasıdır. Dolayısıyla adada tarihi eserler görmek mümkün ve oldukça da büyük olduğundan güzel bir gezinti olanağı sağlayacaktır. Tekneler ile kısa bir yolculuğun ardından ulaşabileceğiniz ada, Karadeniz’in üzerinde yaşam olmuş olan tek adasını ziyaret etmenizi sağlayacaktır.

Daha fazla gezi yazısı için:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!