Gezgin Anne’den Avusturya Alpleri’nde termal banyo keşfi

Avusturya’nın Alp Dağları’nda, Tyrol’de bulunan Aquadome otelinde birkaç gün geçirdik geçen hafta. Bu otel termal suyu ile ünlü ve 2200 metre karelik bir alanı sadece havuzlar kaplıyor.

İyileştirici termal su

Langenfeld’in 40 derece sıcaklıktaki iyileştirici termal suyu, 1865 metre derinden çıkıyor ve sülfat içeriyor. İki kapalı havuz, 3 kase şeklinde dizayn edilmiş açık havuz ve nehri anımsatan bağlantı havuzları 32-36 derece sıcaklıkta termal su ile dolu. Dışarda kar yağarken bile açıkhavada havuz keyfi yapılabiliyor. Bu üç uçan kase şeklindeki havuzdan biri %5 oranında tuz içeriyor, diğeri jakuzi, sonuncusu da sülfür banyosu için. Her 15 dakikada bir saf sülfürlü su havuza veriliyor ve havuz kenarlarında su tazyiğiyle masajdan faydalanmak mümkün. Geceyarısına dek açık olan havuzlar karanlıkta özel aydınlatmalar sayesinde ayrı bir güzel.

Avusturya_Termal

Tuzlu su havuzu

Tuzlu su havuzunda ise suyun altında her daim klasik müzik var. Spor amaçlı kullanılan diğer bir havuz, doğal su içeriyor ve 28 derece sıcaklıkta. Fitness havuzunda su altındaki bisikletlerle aqua cycling egzersizi yapılıyor.

Avursturya_alpleri

Nuh’un gemisi ismiyle anılan gemi şeklinde yarısı kapalı alanda yarısı açıkhavada bulunan kaydıraklı ve fıskiyeli çocuk havuzları oğlumun favori yeriydi. Sabahtan akşama dek sudan çıkmak bilmedi. En eğlendiğimiz zamanlardan biri de 90 metre uzunluğundaki spiral şeklindeki su kaydırağından kaymaktı.

Otelin bulunduğu alan ve  doğal güzelliklerle dolu çevresi

Nehir kıyısında yürüyüş yapmak, koşmak, yakındaki tepelere tırmanmak, otelin sağladığı bisiklet ile gezmek mümkün. Kışın ise yakındaki kayak merkezinde gün geçiriliyor. Hergün otel ziyaretçileri için sabah erken yola çıkılan ve tüm gün süren Ötztal Alpler’inde yürüyüş düzenleniyor. Stuiben şelaleleri ve Swarovski Kristal Dünyası da yakınlardaki ziyaret noktalarından.

Tyrol_Avusturya

Spa ve sauna

Dışarıdan günübirlik gelen müşterilerin de bazı katları kullanabildiği spa’da farklı dizaynda, sıcaklıkta ve türde saunalar bulunuyor. Loft sauna, Finlandiya’daki saunalar örnek alınarak projelendirilmiş ve sıcaklık 55 ila 115 arasında değişmekte. Earth sauna ve sadece otel müşterilerinin kullandığı Spa 3000’de biri mineral diğeri bitkisel 2 banyo en beğenilen mekanlardan. Farklı taşlarla bezeli duvarları bulunan mineral odası, dinlenmek ve rahatlamak için. Yanında mineral sauna ve duş bulunuyor. Başka bir kısımda bitkisel sauna var. Farklı aromatik bitkilerin özleriyle duş alınabildiği gibi, rahatlatıcı çaylarını da içebiliyorsunuz. Terasta bir yanda şömine yanarken diğer yanda balkona çıkılıyor ve çıplak gezmenin yasak olduğu bu kısımda bir de bar bulunuyor. Spa 3000’e çocuklar giremiyor. Gittiğimizde İsviçre ve Avusturya’da tatil sezonu olduğundan otel doluydu; ama havuzlar ve güneşlenme alanları o kadar geniş ki hiçbir zaman kalabalık hissetmedik.

Otelin fitness salonu ise, Gipfelsturm, zirveleri karla kaplı dağların manzarasıyla çevrili. Doğada yapılacak çok fazla aktivite olduğundan fitness salonuna gitmek aklımıza bile gelmedi açıkçası.

Akşam yemekleri

Otelde akşam yemekleri kısmen açık büfe ve her gece ayrı bir tema var. Bize Avusturya, balık ve İtalyan temalı mutfaklar denk geldi. Çeşit çeşit peynirlere ve ekmeklere bayıldım. Sabah kahvaltısında kendi elinizle taze portakal, havuz, elma suyu sıkabiliyorsunuz. Çocuklar için de her gece 5-6 farklı çeşit yemek çıkıyor. Ayrı bir alanda çocuk masası hazırlanmış, dileyen müşterilerin çocukları o masada diğer çocuklarla birlikte yemek yiyorlar.

Çocuklar için neler yapılıyor?

Termal havuz bölümünde ve otelin ana bölümünde oyun alanları var. 3 yaş üzeri kulübe anne-baba başında durmadan bırakılabiliyor. Oda dinleme servisi ile uyuyakalan kızımızı odada bıraktık bir gece yemek yerken. Başka bir gece de bakıcı servisinden faydalanıp çocuklar odada uyurken, termal havuzlara gittik.

Aqua Dome, uluslararası sağlık hizmeti şirketi Vamed Vitality World’ün bir tesisi. Tyrol Langenfeld’de bulunan termal banyoların yılda 2,4 milyon ziyaretçisi var.

Yıldızların altında ayrı güzel, gün batımında ayrı güzel olan ılık su içeren termal havuzlar bana unutulmaz bir deneyim yaşattı. Sağlığıma katkısı da bonus…

Gezgin Anne
İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, İzmir'li bir Çevre Mühendisi. Hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve 3 sene önce oğlu doğunca www.gezginanne.com ... Devam