Gezgin Anne öneriyor: Interlaken’de mutlaka keşfetmeniz gereken 10 yer

Interlaken; Thun ve Brien Gölleri arasında, Zürih’ten trenle 2 saat uzaklıkta, İsviçre‘nin orta yerinde bir güzel şehir. Bernese Oberland’e bir kaçış yeri ve Alpler manzarası ile epey bir zamandır turistlerin favorisi, özellikle de Çinliler’in. Üstelik “Top of Europe” yani Avrupa’nın çatısı olarak bilinen 3600 küsür metre yükseklikteki Jangfraujoch da bir tren yolculuğu ötede…

1. William Tell Açıkhava Tiyatrosu

İsviçre efsanelerinden biri William Tell. Avusturya hükümdarı tarafından tutuklanır ve yüzlerce metre öteden oğlunun kafasındaki elmayı ok ile vurması istenir, hatırladınız mı? Gerçek mi yoksa hayal ürünü mü hala bilinmiyor; ama İsviçre’nin Avusturya ile çekişme sebeplerinden biri. Açık havada geniş bir ormanlık alanda oynanması yanında otantik kıyafetler, 13. yüzyıldan kalma binalar ve birçok oyuncu yer alıyor bu gösteride. Tell-Freilichtspiele’de 6 yaş altına ücretsiz.

2. Harder Kulm

Gezgin Anne öneriyor: Interlaken'de mutlaka keşfetmeniz gereken 10 yer
Harder Kulm’da mükemmel göl manzaralarını siz de görebilirsiniz

1322 metredeki Harder Kulm’a 10 dakikalık bir füniküler yolculuğu Interlaken’de yapılacakların başında. Brienz ve Thun gölleri, Jungfrau, Mönch ve Eiger dağları ile muhteşem bir manzara var yukarıda.

1810’da Alman şair “O beautiful forest, who created you up there so high?” diye buranın güzelliğini dile getirmiş. Felix Mendelssohn Bartholdy de bu sözleri klasik müziğe dökmüş “Wer hat dich, du schöner Wald” ismiyle. O zamanlar bu iki adam da dağın tepesine yürüyerek çıkıyorlarmış tabii. 1905’te, onlardan 100 yıl sonra, bu füniküler yapılmış. Günümüzdeyse Two Lakes Bridge ismiyle tahta bir çıkıntı köprü var aynı noktadan iki göl de görünebilsin diye.

3. Gölde su sporları

Su kayağından yüzmeye, pedallı botlardan sandala birçok aktivite göl kıyısında yapılmakta. Araç ve gereç kiralamak için en uygun yerler Thun Gölü için Neuhaus, Brienz Gölü için Bonigen plajı.

4. Yürüyüş

Gezgin Anne öneriyor: Interlaken'de mutlaka keşfetmeniz gereken 10 yer
Interlaken’de göl kenarı yürüyüşlerine kendinizi rahatlatabilirsiniz

Göl kıyısında yürüyüş yapmak eğlenceli aktivilerden biri. Turist ofisinden Interlaken “Wandern” yürüme haritalarını isteyin. Bölgedeki 60 rotayı kapsıyor. Bazı rotalar hem kısa, hem de piknik alanı veya çocuk parkı olan yerleri kapsıyor.

5. Yamaç paraşütü

Avrupa’nın en güzel yamaç paraşütü yapılan yerinde bu eğlenceden mahrum kalmak olmaz. 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler yanlarında eğitmenle birlikte muhteşem manzaralar eşliğinde uçabilirler.

6. Bodelibad

Açık ve kapalı yüzme havuzları, 2 adet çocuk havuzu, bar ve golf sahası ile tüm ailenin her mevsim eğlenebileceği bir su parkı.

7. Gölde bot gezileri

Açık bir günde yapılacak en keyifli aktivite Thun veya Brienz göllerinde Alp dağlarıyla çevrili manzarayı izlemek. Botların kalkış yeri ve saatleri için şuraya bakınız. Thun daha büyük bir şehre açıldığından, Brienz gölünü gezmek çok daha keyifli.

Gezgin Anne öneriyor: Interlaken'de mutlaka keşfetmeniz gereken 10 yer
Alp dağları manzarasına karşı bot turu yapmanın tadına varılabilir

Brienz kasabası tahta oymacılığı ve keman yapım okulları ile ünlü. Tekneden iner inmez dallarına kazak örülmüş bir ağacı bile var.

Ben bir kazak bile öremezken… #Interlaken #İsviçre #Switzerland

A photo posted by GezginAnne (@gezginanne) on

Arnavut kaldırımlı sokakları Interlaken kadar kalabalık değil. Interlaken Ost’tan sabah ayrılan teknelerden birine binmek, bir saatten fazla süren ve küçük iskelelere yanaşan teknede muhteşem manzaralar izlemek, öğle yemeğini göl kıyısındaki restoranlardan birinde yemek önerilir. Çünkü; tekne gezisi sırasında gördüğümüz manzaralar, kasabalar, dağlar, şelaleler, evler, ağaçlar ve suyun rengi anlatılmaz yaşanır…

Gezgin Anne öneriyor: Interlaken'de mutlaka keşfetmeniz gereken 10 yer
Yemeklerinizi göl kenarı restoranlarında yiyebilirsiniz

8. Ballenberg Açıkhava Müzesi

Yaşayan canlı bir müze. Saat yapımı, halı örme, dantel işleme, at binme gibi geleneksel birçok gösterim canlı olarak sergileniyor. Geleneksel kostümlerin ve mobilyaların olduğu şaleler, İsviçre evleri gezilebiliyor. Eski tip atlıkarınca, oyun parkı ve bir ev dolusu oyuncak çocukların aklını başından almazsa çikolata fabrikasına, at arabalarına binmeye, yavru domuz ve tavşanları beslemeye bayılacaklardır. Bu müze, Nisan-Ekim arasında açık ve bütün müzeyi gezmeye bir gün yetmiyor.

9. Schloss Thun – Thun Kalesi

1190’dan günümüze mükemmel şekilde sapasağlam kalmış bir ortaçağ kalesi. Tarihi savaş araçları ve kostümler de sergilenmekte. Kulelere tırmanıp harikulade göl ve Alp manzarası izlenebilir.

10. Jungfraubahn ile Avrupa’nın zirvesi

Avrupa’nın en yüksek noktasına tren gezisi. Jungfraubahn ile 3453 metre yükseklikteki Jungfraujoch’a, en yüksek tren istasyonuna varmak müthiş bir deneyim olmalı. Dağların etrafından başlayan yolculuk tüneller aracılığıyla dağların içinden devam ediyor. Interlaken’den zirveye yolculuk 2,5 saat sürmekte. Dahası burada.

Gezgin Anne
İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, İzmir'li bir Çevre Mühendisi. Hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve 3 sene önce oğlu doğunca www.gezginanne.com ... Devam