Geri çekilme ile 4 kadından 1’i hamile kalıyor

Geri çekilmeye güvenilmez! (1)

Geri çekilme deyince insanın aklına farklı şeyler gelebiliyor, bizim konumuz cinsel ilişkide uygulanan geri çekilme veya diğer adıyla dışarı boşalma… Geri çekilme veya dışarı boşalma, cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalmadan hemen önce penisini dışarı çekerek kadının vajinasının dışına boşalması şeklinde uygulanan ve doğal olduğu düşünülen, geleneksel bir korunma yöntemi. (2,3) Dünyada hala kullanılan en eski yöntem olan geri çekilmeyle ilgili en önemli sorun güvenilmez olması ve biz doktorlar tarafından doğum kontrolü olarak önerilmemesi. (1-5)

Öncelikle niye güvenilmez diyoruz ona bakalım:

 • Birincisi ilişki sırasında erkek boşalmadan önce de penis ucundan salgı gelir, boşalma öncesinde salınan bu sıvı 1-2 damla olsa bile içinde 300.000 adet sperm bulunabilir. Çocuk yapmak için tek bir spermin yumurtayla buluşması gerektiği düşünülürse, riskin büyüklüğü anlaşılıyor. (3)
 • İkincisi geri çekilme erkeğin gerçekten de çok kontrollü olmasını gerektiriyor; o anın heyecanıyla boşalmadan hemen önce penisi dışarı çekmek çok zor olabiliyor. (3) Erkek boşalmak üzere olduğunu hissedemezse veya kendini olayın ateşine fazlaca kaptırmışsa zamanında çekilmesi hayal olabiliyor. (1)
 • Son olarak da boşalmadan önce penisini çekip vajina dışına boşalsa bile spermler hedeflerine doğru yüzüp, vajinadan geçerek yumurtayla randevularına yetişebiliyorlar. Yani sonuç belli: Gebelik. (3)

Bu nedenlerden ötürü geri çekilmeyle korunduğunu düşünen 100 çiftten 27’si, yani 4 kadından 1’i bir yıl içinde gebe kalıyor. (2) Ayrıca geri çekilme cinsel ilişkinin doğal seyrini kesintiye uğratıyor ve cinsel ilişkiden alınan zevki azaltabiliyor. (2,6)

Bütün bunlara rağmen etkisi düşük olan geri çekilme ve takvim yöntemi gibi yöntemlerin ülkemizde kullanım oranı çok yüksek: 4 çiftten biri bu yöntemle korunmaya devam ediyor. (2) Ayrıca genel olarak 10 çiftten 6’sının bu yöntemi en az bir kez uygulamayı denediği biliniyor. (7)

Peki ne yapalım, nasıl korunalım?

Günümüzde babaannelerimizin, hatta büyük babaannelerimizin zamanında olduğu gibi güvenilmez yöntemlere muhtaç değiliz, her şey çok değişti ve artık %100’e yakın koruma sağlayan modern doğum kontrol yöntemleri var, bunların arasında ilk akla gelenler doğum kontrol hapları ve spiraller. (2,8) Her ikisi de üreme çağındaki her yaş grubunda kadınlarda kullanılabilen yüksek etkili yöntemler ve bir kez kullanmaya başlayan kadınların bu yöntemleri düzenli şekilde kullanmaya devam etme oranları etkisi düşük olan geleneksel yöntemlerden çok daha yüksek. Herhangi bir nedenle doğum kontrol hapı ve spiral kullanamıyorsanız yine %85 oranında etki sağlayan kondomla yani prezervatifle ya da doktorunuzun önereceği farklı yöntemlerle korunabileceğinizi bilin, kendinizi seçeneksiz hissetmeyin. (2) Hem korunun hem de cinselliği kesintisiz yaşayın. (2,6)

Modern yöntemlerden birini kullanmak ve cinselliği güvenle yaşamak için kadın hastalıkları ve doğum doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. (2)

 

Kaynaklar:

 1. https://flo.health/menstrual-cycle/sex/birth-control/pull-out-method
 2. Demir C ve ark. Oral Kontrasepsiyon Kılavuzu. 2012.
 3. https://www.verywellhealth.com/the-withdrawal-method-906797?print
 4. https://www.fpa.org.uk/factsheets/contraception-past-present-future
 5. https://www.fpv.org.au/for-you/i-dont-want-to-get-pregnant/contraception-without-hormones/withdrawal-method-pulling-out
 6. https://www.netdoctor.co.uk/conditions/sexual-health/a2208/coitus-interruptus-withdrawal-method/
 7. https://www.bedsider.org/features/310-5-myths-about-pulling-out-busted
 8. https://www.optionsforsexualhealth.org/facts/birth-control/

Op. Dr. Evrim Aksoy Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
1976’da Adana’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladıktan sonra 1998’de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Tıp Fakültesinde 17 ay ... Devam