Genlere göre uyarlanan beslenme programının yararları

Aileden gelen genetik bir hastalık olduğunda, bu hastalığa yakalanmamak için çocukluktan itibaren düzenli olarak kontrole gidilir ve günlük hayatta gerekli önlemler alınır. Özellikle bazı hastalıklar, genlerden geçtiği için, genetik hastalıklara karşı daha korkuyla yaklaşılabilir. Uplifers olarak, neden insanların DNA’sına göre verilen beslenme programlarının daha yararlı ve etkili olduğunu sizler için derledik.

dna

Toronto Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, bireylerin genlerine göre hazırlanan beslenme programları yeme alışkanlıklarını olumlu olarak değiştiriyor.

Neden bazı yemeklerin insanları farklı etkilediğini araştıran bir programın, proje yöneticisi Ahmed El-Sohemy, bu gizemi çözmek için bir araştırma yapıyor. El-Sohemy araştırmalarında doktorların bireylerin genlerine göre beslenme programı yazmasını istiyor. Araştırmaya başlanmadan önce, 138 katılımcının, günlük kafein, sodyum, C vitamini ve şeker tüketimi kayıt altına alınıyor. Daha sonra 138 katılımcı iki gruba ayrılıyor. Bir gruba DNA’larına uygun diyet programı yazılıyor, diğer gruba ise herkese verilen standart beslenme programı.

Araştırma sonucu

Araştırmanın sonucuna göre, DNA’sına uygun diyet programı yapmış bireylerin vücudunun hastalıklara karşı direnci üçüncü aydan itibaren artıyor. Birinci yılın sonunda ise, var olan hastalıkların etkileri azalıyor ve daha sağlıklı bireyler haline geliyorlar.

Bu yüzden, eğer yaptığınız beslenme programını hayatınıza uygulamakta veya etkilerini görmekte sıkıntı yaşıyorsanız, doktorunuzdan genetik test yapmasını isteyebilirsiniz. Genetik olarak gelen hastalıkları engelleyemezsiniz, fakat durumun farkında olup, hayatınızı ona göre adapte etmek sağlığınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!