Genital bölge temizliği nasıl yapılır?

Oldukça merak edilen ve uygulanan yanlış yöntemler yüzünden ciddi problemlere yol açabilen genital bölge temizliği, sağlıkla ilgili önemli konu başlıklarındandır. Genital bölge temizliği, oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Genital bölge yapı itibarıyla, idrar yollarına ve anüse oldukça yakın bir konumdadır. Dolayısıyla bu bölge, mikroorganizma oluşumuna açıktır. Öncelikle bu bölgenin oldukça hassas bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla genital bölgede oluşabilecek en ufak bir problem, günlük yaşantıdan cinsel yaşantıya dek pek çok sıkıntı yaşanmasına yol açabilir. Bu yüzden bu bölgenin temizliğinin bilinçli yapılması çok önemli.

Genital bölgede oluşabilecek en ufak bir problem, günlük yaşantıdan cinsel yaşantıya dek pek çok sıkıntı yaşanmasına yol açabilir.
Peki genital bölge temizliği nasıl yapılır?

Bilinmesi gereken ilk şey, genital bölgenin daima temiz ve kuru bırakılması gerektiğidir. Vücuttan dışarı atılımı olan her organ gibi genital bölgede kendi kendini temizleyebilen bir mekanizmaya sahiptir. Yani vajina kendi kendini zaten her daim temizliyor. Dolayısıyla bu bölgeye yapılacak yanlış müdahaleler, tam tersi durumu daha da kötü bir hale getirebilir. Genital bölge temizliğinde uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

  • Deniz, havuz, duş ya da tuvalet sonrasında vajinanızı mutlaka kurulayın.
  • Tuvalet sonrası kurulama aşamasında, arkadan öne doğru değil, önden arkaya doğru bir yol izlenmelidir. Bu sayede anüs bölgesinde oluşacak mikroorganizmaların önüne geçmiş olursunuz.
  • Kimyasal içeren her şeyden uzak durun. Kimyasal değere sahip şampuanı, jel ya da kokulu ped gibi bakım ürünlerinden kesinlikle kaçının.
  • Gittiğiniz güzellik salonlarında, ağda, epilasyon aleti gibi şeylerin sadece size özel kullanıldığına emin olun.
  • Cinsel ilişki sonrası vajina üzerinde kalan spermler de mikroorganizma oluşumunu hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla cinsel ilişki sonrasında duş almayı ihmal etmeyin.
Genital bölgeyi, tüy dökücü kremlerle temizlemek doğru değildir.
  • Genital bölgeyi, tüy dökücü kremlerle temizlemek doğru değildir. Özellikle de kalitesinden emin olmadığınız ürünleri kullanmaktan kaçının. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve tüy dökücü kremler tek çarenizse, kullanacağınız kremin sizin cilt tipinize uygun olup olmadığından emin olmak da izlenmesi gereken yollardan biridir.
  • Regl döneminde kullanılan pedlerin, bölgeyi havasız bırakmasıyla ortaya çıkan kaşıntılar da genital bölgeyi tahriş edebiliyor. Bu dönemde kaşıntıyı önlemek için bol bol ped değiştirmeyi unutmayın.
  • İç çamaşırı seçimi de genital bölge sağlığınız için oldukça önemli. Pamuklu iç çamaşırı tercih ederek, genital bölgenizin kuru kalmasını sağlayabilir, kaşıntıyı önleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğum kontrol hapı kullanırken bu hataları yapıyor olabilir misiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!