Geçmişten günümüze ikonik mobilya tasarımları

İyi bir tasarımın en büyük özelliği, zamansız oluşudur. Zamansız bir tasarım, sadece kendi tasarlandığı alanda değil, başka alanlarda da yıllar boyu ilham kaynağı olur. Eğer evinize veya ofisinize mobilya seçerken zamansız tercihler yapmak istiyorsanız, belki bu zamansız tasarımlardan seçebilirsiniz. İşte geçmişten bugüne sayısız evde, ofiste, hatta açık alanda kendine yer edinmiş, ikonik mobilya tasarımları:

1. Wassily sandalyesi

Model B3 Sandalye olarak da bilinen Wassily sandalyesi tasarımcı Marcel Breuer tarafından 1925-1926 yıllarında tasarlandı. Sandalyenin marka hakları Knoll firmasına ait. Ancak birçok üretici yıllar içinde sandalyeyi üretip farklı isimler altında piyasaya sürmekte.


Kaynak: Cassina

2. Arco lambader

Modern tasarımın önemli simgelerinden olan Arco lambader, tasarım ve fonksiyonelliğin mükemmel bir buluşması. İlk olarak 1962’de İtalyan Achille ve Pier Giacomo Castiglioni kardeşler tarafından üretilen lambader, günümüze kadar pek çok farklı üretici tarafından üretildi. Zamansız bir tasarım örneği olan Arco lambader, hareket ettirilebilir bir ark sayesinde ışık kontrolüne imkan veriyor.


Kaynak: Flos Media Bank

3. Barselona sandalye

Modern mobilya tasarımının öncü isimlerinden olan Ludwig Mies Van Der Rohe tarafından tasarlanan Barselona sandalye, basit ve net çizgileriyle ön plana çıkıyor. 1929 yılında tasarlanan sandalye, diğer Bauhaus tasarımlarından farklı olarak herkes için değil İspanyol Kraliyet Ailesi için tasarlanmıştı.


4. Grand Confort koltuk

Le Corbusier’nin Grand Confort koltuğu, 1928’de Club koltuğa bir yanıt olarak tasarlandı. Küp şeklindeki Grand Confort, modern tasarımın en ikonik örneklerinden biri.


Kaynak: Phaidon

5. Florence Knoll kanepe

1954’te tasarımcı Florence Knoll tarafından tasarlanan kanepe, tam anlamıyla zamansız bir örnek. Tasarımda modern mimarinin detayları, renk ve kumaşla birlikte hayat buluyor.


Kaynak: Knoll International

6. Noguchi sehpa

İlk olarak 1947 yılında Herman Miller tarafından tanıtılan Noguchi sehpa, Japon-Amerikan asıllı sanatçı ve endüstriyel tasarımcı Isamu Noguchi imzası taşıyor. Sehpa; yuvarlak hatlı iki ahşap ayak ve cam tabladan oluşuyor.


Kaynak: Herman Miller

7. Marshmallow sofa

Amerikan mobilya üreticisi Herman Miller tarafından ilk olarak 1956-1961 yılları arasında üretilen sofa, tasarımcı George Nelson imzası taşıyor. Modern sofa tasarımları arasındaki en ikonik eserlerden biri olan sofa, günümüzde de sık sık karşımıza çıkıyor.


Kaynak: Pinterest

8. Eames Lounge koltuk

1956 yılında Charles ve Ray Eames tarafından tasarlanan koltuk, ahşap ve deriden oluşuyor.


Kaynak: Vitra

9. LCW sandalye

TIME dergisi tarafından “yüzyılın sandalyesi” olarak adlandırılan LCW sandalye şık, rahat ve net bir tasarım çizgisi taşıyor. Charles ve Ray Eames tasarımı olan sandalye tamamen ahşap malzemeden oluşuyor.


Kaynak: Vitra

10. Wishbone (lades kemiği) sandalye

Hayatı boyunca 500’den fazla sandalye tasarlayan Hans J Wegner’in tasarımları arasında en çok öne çıkan, hiç kuşkusuz Wishbone sandalyedir. İsmini, Y şeklindeki sırt kısmından alan sandalye yalınlığıyla tam bir İskandinav çizgisi taşıyor.

İlginizi çekebilir: Instagram’ın ilham veren dekorasyon hesapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!