Formunu korumak isteyen yaz gelinlerine 7 öneri

Düğünün yaklaşıyor ama hala gelinliğin içinde istediğin gibi göründüğünü düşünmüyor musun? O güne aylardır (hatta psikolojik olarak yıllardır) hazırlandığını ve o gün her şeyin kusursuz olmasını istediğini biliyorum. Endişe etme, her şey harika olacak. Hayallerindeki gibi bir gelin olmak isteyenler için işte önerilerim…

Formunu korumak isteyen yaz gelinlerine 7 öneri

1. Hızlı kilo verme telaşına girme, metabolizmanı üzme

Eğer düğün gününe kadar fazla kilolarından kurtulmak istiyorsan, hazırlıklara önceden başlamanı öneririm. Kısa süre içinde hızlı kilo vermeye çalışmak, bağışıklık sisteminin yavaşlamasına, metabolizmanın olumsuz etkilenmesine yol açabilir dikkat…

2. Sebze ve meyve tüketimini ihmal etme, bağışıklığını destekle

Evlilik hazırlıkları ve stresle baş edebilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacın var. Her gün taze sebze ve meyve tüketimi vitamin ve mineral içeriğiyle bağışıklık sistemini destekler, cildine iyi gelir. Özellikle rengarenk yaz meyveleri bu konuda sana yardımcı olacaktır.

3. Omega-3 içeren besinleri tüket, stresini yönet

Formunu korumak isteyen yaz gelinlerine 7 öneri

Evlilik öncesi, birçok şey seni strese sokuyor olabilir haklısın. Bir çok şeyi aynı anda düşünmek ve tek bir gün için hazırlanmak oldukça yorucu. Bu günlerde stresi kontrol edebilmek için omega-3 içeriği yüksek besinleri tüketmeyi unutma. Haftada 2 kez balık tüket, cevizi, chia tohumu, semiz otu gibi bitkisel omega-3 kaynağı besinleri de beslenmenden eksik etme.

4. Probiyotik besinleri beslenmene ekle, mutlu ol

Stres de mutluluk da önce bağırsaklarda başlıyor. Yani bağırsakların mutluysa sen de mutlusun, unutma. Özellikle düğün öncesi kendini şiş ve huzursuz hissetmek istemiyorsan bağırsaklarına da iyi bakmalısın. Yoğurt, kefir gibi probiyotik açıdan zengin besinleri beslenmene ekle. Gaz, şişkinlik ve hassasiyet gibi durumlardan şikayetçiysen ve eğer ihtiyaç duyuyorsan bir uzmana danışarak probiyotik takviyesi de alabilirsin.

5. Yeterli su iç, yüzüğünü parmağında taşı

Bazı günler “I said yes” diye fotoğraflar çekilerek Instagram’a attığın yüzüğünün parmağına olmadığı oldu mu? İşte bunlar hep ödem… Ve onun en büyük düşmanını eminim ki çok iyi biliyorsun ama ihmal de ediyorsun. Ayrıca yeterli sıvı almak, açlık hissini kontrol etmenizi kolaylaştırır, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu gibi problemleri önler ve cildin için de ayrıca önemlidir. Daha ışıl ışıl bir cilt için her gün yeterli su içtiğinden emin ol.

Formunu korumak isteyen yaz gelinlerine 7 öneri

6. Ara öğünde sağlıklı seçimler yap, iştahını yönet

Stres kimileri için daha az yemeyi, kimileri içinde daha çok yemeyi tetikler. Eğer sen de iştahını yönetemeyen gruptaysan, güne önce güzel ve protein içeren bir kahvaltıyla başla. Gün içinde çok koşturduğunu biliyorum, o yüzden mutlaka yanına kuru meyve ve yağlı tohumlarını al. Hem iştahını yönetmene yardımcı olur hem de ara öğünde yanlış seçimler yapmana engel olarak kilo kaybı sürecini destekler.

7. Egzersizi ihmal etme, fit ve sağlıklı görün

Zaten her şey yeterince yoğun ve yorucu, egzersiz de nereden çıktı deme. Önceliğin kendin olsun, unutma sen iyi olmazsan hiçbir şeyi iyi yapamazsın. Kendine vakit ayır ve mutlaka egzersizini yap. Egzersiz fiziksel stresini azaltmana yardımcı olurken, o gün çok daha fit ve sağlıklı görünmene de yardımcı olacak.

Evet güzel gelin, beslenmen artık kontrol altında.O günü daha da güzelleştirmek için geriye sadece tek bir şey kaldı o da gülümsemek… Unutma o gün senin günün, herkesin gözü sende olacak, herkesin gözleri kamaşacak!

 

İlginizi çekebilir: Evliliğe giden yolda düğün stresiyle baş etmenin yolları

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam