Food Fashionista’nın Londra notları

Londra’yı ‘gerçekten’ sevenlerdenim. Tabi bu sevgi orada yaşamış olmamın, güzel anılar biriktirmemin, bugün yaptığım işin eğitimini almanın, büyümemin, olgunlaşmamın, özlemin, sevginin, tek başına ayakta kalmanın, yıllar geçmesine rağmen farklı milletlerden, kopmayan dostluklar kurmamın ve benzeri bir sürü güzelliğin sebebi olacak kadar şanslı olduğum için(buradan anne ve babama bir kez daha teşekkürlerimi borç bilirim☺)

Lafı uzatmadan hemen Londra notlarım ile sizi baş başa bırakmak istiyorum. Eğer ilk kez gidiyorsanız, bunlar için vaktiniz olmayabilir, çünkü gidecek bir sürü müzeniz, parklarınız, müzikalleriniz…vs. olacak. Ama güzel bir plan yaparsanız turistik & kültürel gezileriniz yanında önerilerimi de değerlendirebilirsiniz.

londra copy

Öncelikle gider gitmez ‘City Mapper’ ve ‘Uber’ aplikasyonlarını telefonunuza indirmelisiniz. Bu ikisi sehirde kaybolmanıza asla izin vermeyecek, tatilinizi kolaylaştırıp daha keyiflendirecek, güvenin bana!

Son iki, üç yıldır Londra’nın yeni gözdesi doğu tarafı ve Shoreditch bölgesi. Eskiden insanlar burada yürümeye çekinirken, şimdinin en hip mekanı. Hip demişken Hipster’ları da unutmamak gerek. Hipster nedir derseniz wikipedia şöyle tanımlıyor ‘Hipster orta sınıf yetişkin ve gençlerin ait olduğu bir alt kültürü belirtmede kullanılan bir terim. Alt kültür bağımsız müzik, çeşitli popüler-olmayan moda eğilimi ve alternatif hayat stilleri ile ilişkilendiriliyor.’ Özetle Karaköy’ün çok gelişmiş hali gibi düşünebilirsiniz. Her şey ama her şey konsept ve yaratıcı bir düşüncenin eseri. Standart bir yer bulmanız imkansız.

selfiridgesın arkası

Kahvaltı;
The breakfast club ; Ya erken gidin ya geç, ikisinin arasında kapıda kuyruk net☺

Öğlen;

Albion (sabah kahvaltısı için de süper)

albion

Barber & Parlour ; Hem berber hem oturma odası, bir kahvesini için☺

barber&parlour

‘Sokak yemekleri’ satan çadırlar da pek popüler. Lübnan mutfağı olan Yalla Yalla tavsiyemdir.

shoreditch

 

Shoreditch Yalla Yalla

Akşam;

Hill & Szrok: Broadway Market’ta tamamen organik, gazlı içeceğin olmadığı, her gün farklı bir et menüsünün olduğu, yanında da 4 çeşit garnitur ile servisin yapıldığı, mermer masa etrafında oturduğunuz, kasap & restoran 20 kişilik değişik ve lezzetli bir yer, gidin☺

hill & szrok-1

hill & szrok-3

Back in 5 minutes; Buraya mutlaka gidin, mekanın girişi bir butik ve içeride bir restoran olduğunu dair hiç bir işaret yok. İçeri girince siyah kadife bir perde ve arkasında super keyifli bir mekan!

Gece;

• Bir Hipster pub görelim derseniz;
Ace Hotel; bölgenin en yeni oteli, lounge kısmı keyifli.
Callooh Callay Bar: İçeri giriyorsunuz bir cafe &lounge havası, sonra aynalı bir gardrop kapağı var onu açınca tatlı bir bar, gidin☺

Callooh-Callay 2

Aslında tek yapmanız gereken sokakların arasında kaybolmak. Çünkü bu bölgeyi yaz yaz bitmez. Ama bilin ki zamanınız nasıl geçecek anlamayacaksınız, çünkü çikolatacı, çaycı, cornfleks’çi derken gördüğünüz her dükkana, galeriye girip çıkmak, her sokakta gördüğünüz duvar resimlerinin fotoğrafını çekmek isteceksiniz.

londra barlar

cornfleksci

Derseniz ki Hipster yerleri boşver, bana Soho de, Nothinghill de, Oxford Street de. Onları için de hazırlıklıyım, buyrunuz;

soho barlara ornek

• Covent Garden’a gitmeden olmaz, ordan da Picadilly’e yürürken M&M’in kocaman mağazasına girmeden hiç olmaz.

m&m
• Süper bir kahvaltı için Nothinghill’deki Granger & Co’yu şiddetle tavsiye ediyorum. O yumurtalar, ekmekler, off off. Haftasonuna gidecekseniz erkenden gidin derim.

granger &co-1

granger &co-3
• Soho daha bir güzel artık. Güzel bir akşam yemeği için Burger & Lobster. Çok keyifli bir ortam harika burgerler. Istakoz burger’ı denemedim, siz deneseniz keşke☺ Buraya hafta içi akşam veya öğlen gitmenizi öneririm, aksi halde rezervasyon olsa bile yarım saat bekleyebilirsiniz. Burger ve et için başka tavsiye de Goodman ve JW Steakhouse.

burget&lobster-1

burger & lobster-3
• Uzakdoğu mutfağı isterseniz Yautcha her zaman favorimdir. Geyik etli talaş böreği gibi bir şeyi var, dillere destan.
• Harika bir Londra manzarası eşliğinde bir şeyler içmek için Aqua Shard! Mutlaka gidin☺

Aqua-Shard
• Gece klübü içinse; Soho’da gözünüze hoş gözükenleri deneyebilir veya girmesi biraz zor, biraz da pahalı olan The Box Soho ve Maddox alternatifiniz olabilir. Ve tabiki yine rezervasyon şart.

Benden söylemesi, sizden gezmesi. Şimdiden iyi tatiller diler, mutlaka gidin ve harika dediğim yerleri kaçırmayın derim.

Sevgiler
Not; Bu seyahatimde beni Shoreditch ile tanıştıran ve her bir sokağını karış karış gezidiren Buğra Demirag namı değer İstanbulbeyefendisi’ne teşekkürlerimle. Instagram@bugrademirag

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam