Food Fashionista’dan diyet tatlı alternatifleri

Diyette olanlar veya formuna dikkat edenler, bugün de sizler için burdayım. Önceki hafta, Kitchenette ve Dr. Yasemin Bradley işbirliğiyle hazırlanan “Fit For You” menüsünden bahsetmiştim. Bu hafta sıra, tatlı alternatifinde.

Ci Gusta

Son dönemlerin favorisi “frozen yogurt” konseptine yepyeni bir isim daha eklenmiş: Ci Gusta.

Ci Gusta ile çok tesadüfi bir şekilde tanıştım. Bir görüşme için yolum Trump Towers’a düştü ve beklerken bu tatlı cornerı görüp hemen kafamı uzattım. Şansıma sahibi de oradaydı ve detaylı bilgi alma şansım da oldu.

Diyet Yapanlara Tatlı Önerileri
Diyet Yapanlara Tatlı Önerileri

Dünyanın en büyük dondurma ham maddeleri üreticisi İtalyan Pregel firmasına ait olan bu marka, aynı zamanda frozen yogurt konseptinin de dünyadaki ilk üreticisiymiş. Türkiye’de henüz daha çok yeni ve şimdilik bir mağazaya sahipler ama franchiselarla büyüme hedefindelermiş.

Biliyorsunuz, frozen yogurt, ara öğünlerin baş tacı olmaya aday. Canınız tatlı istiyorsa ama kalorili bir şeyler yemek istemiyorsanız ya da yemek öncesi karnınızı çok da doyurmak istemiyorsanız, hedefinize çok uygun. Bunun yanında Ci Gusta’da, besleyici ve düşük kalorili çeşitlerden, leziz soğuk içeceklere kadar bir çok alternatif de hazırlanmış. Dolayısıyla damak zevkinize ve almak istediğiniz kaloriye göre seçim yapma şansınız çok. Ayrıca,  canınız dondurma istiyorsa ve İtalyan dondurması sevenlerdenseniz, Ci Gusta ‘Soft Gelato’ gibi bir seçeneğe de sahip. Bu arada dip not, soft gelato da dondurmaya göre daha az kalorili, çünkü içinde kullanılan her şey yağsız süt ve benzeri bileşimlerden oluşuyor. Anlayacağınız, burada hafif tatlı adına yok yok.

 

 

Lezzetlere gelince; merakımdan hem frozen yogurt hem de soft gelato tattım. Frozen yogurtta, seçimimi meyveli bir kombinasyonla süsledim. Benim gibi frozen yogurt sevmeyenlerin bile tadından hoşlanacakları bir karışıma sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Burada kilit nokta, üzerine ekledileriniz.

 

 

Soft gelatoya gelince; oyumu düşünmeden tiramisudan yana kullandım, üzerine de tarçın, kakao, damla çikolata ve gofret eklettim. Soft olmasından dolayı, haliyle kıvamı ve tadı dondurmaya çok yakın değil ama yeme keyfi  tatmin edici. Tadı ise gerçekten tiramisu gibiydi.

 

 

Son olarak; soğukta dondurma yemekten çekinenler varsa, frozen yoğurt veya gelato bunun için en iyi alternatif.

Afiyet olsun!

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam