Food Fashionista ‘Mybeautifulcookbook’ ile buluştu

mbcb

Uzun zamandır hem takibinde hem de tanışmak ve sohbet etmek için peşindeydim. Hem bloguna hem Instagram’daki fotoğraflarına, hem de keşif merakına hayran kaldığım MyBeautifulCookBook’un yaratıcısı Sercan Karabulut ile sizleri tanıştırmak isterim.

O da benim gibi keşifçi, pişirmekten çok yemeye meraklı, araştırmacı, paylaşımcı, yaratıcı, yazar…

Kurumsal hayata veda edenlerden. Kendi için en doğru yolu bulanlardan. Ve şimdi de bulduğu yolda emin adımlarla keyif alarak ilerleyenlerden.

Hepimize ilham olsun, şevk olsun.

Eğer siz de ‘yemeyi ve keşfetmeyi hayat servünenizin bir parçası yapanlardansanız’ kesinlike kendisini takip etmelisiniz.

Buyrunuz;

sercan-karabulut_mbcb1. Bize biraz kendinden bahseder misin? Mybeatifulcookbook kimdir? Neler yapar/ yapardı?

Tam bir  yemek meraklısı, kahve ve şarap tutkunuyum.

Yazmak dışında yemek fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum.

Kurumsal anlamda ise; uzun bir dijital pazarlama ve dergicilik geçmişim var. 1 yıl öncesine kadar Manadigital ve Tribal Worlwide dijital reklam ajanslarının operasyon direktörlüğünü yapıyordum.

Birkaç aydır, bir taraftan da ALL kadın dergisinde freelance writer olarak ‘yemek’ sayfalarını hazırlıyorum.

Dijital pazarlama tarafında ise markalara stratejik danışmanlık veriyorum.

Ayrıca bir kahve projesi üzerinde çalışıyorum. Bu aralar zamanımın çoğunu ona ayırıyorum. İleriye dönük hayal ettiğim şeylerden biri de, bir gazetede sadece kahve üzerine yazılar yazmak.

2.Bu blogu oluşturmaya nasıl karar verdin? Yola nasıl çıktın?

Evde tamamen kendi damak zevkime göre yemekler yapıyor, bir restoranda yediğim güzel bir yemekten ilhamla daha önce hiç yan yana düşünmediğim malzemeleri birleştiriyor, neyin iyisi nereden alınır araştırıyor, seyahatlerimde mutlaka öncesinde gidilecek yerlerin listesini çıkarıyordum. Bu bilgiler uçup gitmesin istedim ve yazmaya, hepsini bir araya getirmeye karar verdim. Mybeautifulcookbook böyle doğdu. Üç yıldır da devam ediyorum.

mbcb_02

3. Neden yemek-içme blogu? (neden moda, gezi değil 🙂 ?)

Çünkü orada keşfettiğim şeyler beni daha çok heyecanlandırıyor.

4.Yemek yapmayı benim için tanımlar mısın desem?

Yemek yapmak benim için yeni şeyler keşfetmek anlamına geliyor. Örneğin; akşam bir restoranda yediğim bir yemeği, eğer aklıma düştüyse, -tarifi olmasına gerek yok- ertesi gün deniyorum; tahmin yürüterek yapıyorum, eğlenceli kısmı da bu. Bir şeyi denemek için bazen sadece menüde görmem yetiyor. İlk denemeden sonra da geliştirmeye başlıyorum. Sonunda, ‘’bu tarif tamamdır’’ dediklerimi yazıyorum. Sitedeki tariflerin çoğu bu şekilde ortaya çıktı.  Aklıma düşeni unutmuyorum; zamanı geliyor, bir şey hatırlatıyor ve yapıyorum.

zeytinyagli_enginar_mbcb_09

5.Peki nasıl bir tutkudur desem?

Bir şeyin izini sürmek gibi bir heyecan. Bir şey ilham veriyor, bir yolculuğa çıkıyorsunuz; yolda gördüklerinizden varacağınız yeri tahmin etmeye çalışıyoruz. Ve de sürekli yeni yolculuklara çıkıyorsunuz.

6.Hem blogger olarak, hem de kendine çizdiğin bu yeni yolunda kendini nasıl geliştiriyorsun? Nelerden besleniyorsun?

Yeni şeyler denemeye çalışıyorum. Sürekli bir şeyleri araştırıyorum; bir gün kadayıf nasıl yapılır onun peşine düşerken ertesi gün Almanya’da yediğim Tayland yemeğindeki yer fıstıklı sosun…

Son 1-2 yıldır da disiplinli şekilde yemek kültürü üzerine okuyorum.

Her zaman gittiğim yol yerine daha önce girmediğim sokaktan yürümeyi tercih ediyorum.

Bakmaya değil, görmeye çalışıyorum.

Benim yaptığımı yapanı değil, benden farklı şeyler yapanı takip etmeye çalışıyorum.

Şehir içi, dışı ya da yurt dışı fark etmez seyahat ediyorum.

Yeni insanlarla tanışıyorum.

eskisehir_hashali_corek

7.Bloggerlıkla başlayan bu yolda, sırada ne gibi adımlar, planlar, projeler var?

Mybeautifulcookbook’u, blogtan öte referans alınan bir site, marka gibi konumlandırmak için çalışıyorum. Bir ekosistem, mybeautifulcookbook dünyası yaratmaya çalışıyorum. Site, sosyal medya kanalları ve projeleriyle. Orta vadeli planlarım arasında daylight bir yemek stüdyosu kurmak var. Diğer planım; birkaç kitaptan oluşan bir yemek kitabı serisi. Bir başka planım ise, bunun için tabii desteğe ihtiyacım olacak; mbcb imzalı ürünler tasarlamak. Aslında neler olacağı ve tasarımları hazır, ancak onun için biraz daha zaman gerekiyor. Bu ürünler ile birlikte sitede mini bir butik olacak, oradan satılacaklar. Ayrıca şehrin birkaç önemli noktasında da satılsınlar istiyorum.

8.Yemek stüdyosu fikrini biraz açar mısın?

Kendim için hayal ettiğim bir yer. Bahsettiğim ekosistemin fiziksel olarak yansıması gibi düşünebilirsin. Hem çalışma mekanım olsun, fotoğraflarımı orda çekeyim hem de yemek pişirip hep birlikte yiyelim istiyorum. Minik organizasyonlar da yapmayı istiyorum; tadımlar vs. Ayrıca kütüphane gibi zengin bir props arşivi olmasını hayal ediyorum.

cilbirli_patatesli_salata

9.Takip ettiğin şefler var mıdır?

Şefleri çok yakından takip ettiğimi söyleyemem. Alaçatı’daki Alancha restoranın şefi Kemal Demirasal bir istisna. Onda ilgimi çeken, kullanılan servis elemanlarından yapılış ve sunuluş biçimlerine kadar bütünüyle tasarlamış olduğu deneyim. Başlangıç ile gelen ahşap bıçağa dokunduğunuzda, bir ağaca sarıldığınızdaki gibi bir mutluluk veriyor. Ya da en sıradan taze soğan gibi bir malzemeyi odun ateşinde pişirdiğinde ortaya çıkan muazzam lezzet. Böyle şeyleri gördükçe heyecanım ve motivasyonum artıyor. Yaptıkları ilham veriyor.

10. Ve klasik son 2 sorum:

a.Yemek yapmaya başlayacaklar yola nereden başlasın dersin?

Kolay yemeklerle başlasınlar. Örneğin; basit bir kek olabilir, bunun için annelerine başvurabilirler. Reçetede ne yazıyorsa adım adım yerine getirsinler. Birkaç kere yaptıktan sonra yeni bir tarife geçebilirler. Zaman içinde yemeklerin zorluk derecesini artırırlar. Yaratıcılıklarını, biraz kendilerini geliştirip güvenmeye başladıklarında kullansınlar. Yemek yapmak motivasyon gerektirdiği için ilk günden zor işlere kalkışmalarını önermiyorum.

Bir de malzeme seçimi çok önemli. Aynı gibi görünen iki çikolata ile yapılan brownie birbirinden çok farklı olabiliyor. O yüzden önerilen hangisi ise onunla yapmalılar. Ayrıca kötü malzemeden iyi yemek yapmak da pek mümkün değil. Zaman içinde kendi seçimlerini yapacaklardır ancak bu süre zarfında çevrelerindeki yemek zevkine güvendikleri kişilere danışabilirler.

Özetle, merdivenleri atlayarak değil adım adım çıkmalılar ve ilk basamaktan başlamalılar.

mbcb_03

b.Bu siteyi insanlar neden/ ne için ziyaret etsin?

İlham almak için gelsinler  🙂 

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam