Food Fashionista ile Alaçatı!

Food Fashionista ile Alaçatı!
Food Fashionista ile Alaçatı!

İzmir’in göz bebeği  Çeşme’nin, son yıllardaki en kıymetlisidir Alaçatı…Zeytin bağlarından şaraplarına, taş evlerinden arnavut kaldırımlarına, rüzgar değirmenlerine, kite sörf ve wind sörfte dünyadaki yerine, meşhur Cumartesi günleri kurulan pazarına, festivallerine, az yerde rastlanır otlarına, iklimine, kültürüne,soğuk berrak denizine…Kısacası,  Alaçatı onu Alaçatı yapan insanıyla,  Ege kıyılarında doğal ve kendine özgü farklı bir yoruma sahiptir.

Her ne kadar sahip olduğu  bu yapısı,popülerliğin getirdiği etki ile yıllar geçtikçe biraz kaybolmaya hazırlanıyor gibi olsa da, ben bunu düşünmeyip, aksini ümit edip, her sene soluğu orada alamaya devam ediyorum.

Alaçatı bu kadar popüler oldukça, her yıl açılan restoran, otel, butik otel sayısı da aynı hızda yoluna devam ediyor. Değişik restoran ve tatlar peşinde koşan ben;  aynı zamanda değişik, konsept sahibi otellere karşı da oldukça merak beslediğimden, butik otel keşfi yapmak da bendeniz için haliyle kaçınılmaz oluyor.

Food Fashionista ile Alaçatı!
Food Fashionista ile Alaçatı!

Bu sefer, biz gittiğimizde açılalı henüz 3 hafta olan, yepyeni bir butik oteldeyiz; Alaçatı Köstem Butik Otel. Adına bakınca biraz klasik ve ağır bir yer bekliyorsunuz ama  otele girdiğinizde bunun sadece ‘aile soyadı’ nda geldiğini,beklerken onlarla içtiğiniz ‘Türk kahvesi’ sohbetinde anlıyorsunuz.

Sahibi aslen bir ortopedist olan Levent bey, oldukça üretken, girişimci ve çok yönlü. Eşi en büyük destekçisi.

Zeytinyağı işine girip, Türkiye’de 500 sene içerisinde kullanılmış bütün zeytinyağı sistemlerini toplayıp, bunlardan müze yapma girişimleri sürerken, diğer yandan da ‘otel’ projesine hazırlanmışlar ve 3 yıllık çalışma sonunda oteli açıp, sorumluluğu da tatlı kızları Nilüfer’e vermişler.

Nilüfer’in oteldeki her şeyde parmağı var; ama özellikle menüsü bizzat kendi elinden çıkıyor.

Ekim ayından itibaren her ay mevsimlere göre değişen menülerle misafirlerini karşılamaya hazırlanırken, aynı zamanda Alaçatı’da yapılacak bir çok yeme-içme festivali ve farklı workshop’lara ev sahipliği yapmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Otel’in detaylarına gelecek olursak;

 • Alaçatı merkezde, her yere yürüme mesafesinde
 • Her biri birinden farklı konseptlerde hazırlanan, antikanın modern tasarımla buluşması ile hazırlanan, 11 odası bulunuyor.

  Food Fashionista ile Alaçatı!
  Food Fashionista ile Alaçatı!
 • Yediğiniz hemen hemen her şey; kendi çiftliklerinde üretilen sebze, meyve ve otlardan yapılıyor, et ürünleri dahil.
 • Sabah kahvaltısı tam bir ‘anne kahvaltısı’ ve her sabah başka bir sürpriz de oluyor.
 • 5 çayını atlamıyorlar, en sevilen ev yapımı atıştırmalıklarla süslüyorlar.
 • Her gün odalara minik kurabiyeler bırakıyorlar ki, bizler Alacati’nin hızlı temposunda enerjisiz kalmayalım.
 • Ve en önemlisi her sabah sizi gülen yüzleriyle karşılayıp, günün ilk güzel enerjisini veriyorlar!
Food Fashionista ile Alaçatı!
Food Fashionista ile Alaçatı!
Tatil; hayatın, ruhun en motive edici elamanlarından biri. Ben de bunun kıymetini iyi bilenlerden, 3-5 gün de olsa demeyip, konaklayacağı yere önem verenlerdenim. Böylece hem keşif merakımı ,hem de tatil motivasyonumu pekiştiriyorum. Bu yüzden de Alaçatı’yı ayrı seviyorum. Çünkü nerede kalsam; insanından servisine, hizmetinden güler yüzüne her konuda yüzüm gülmüştür. Alaçatı Köstem Butik Otel de hem lezzeti, hem konuk severliği, hem tüm aile fertlerinin işinin başında olup sizinle birebir ilgilenmesi, hem de size gösterdiği önem ile benim için ‘listeye eklediklerim’den oldu.

Gönül rahatlığı ile tavsiye edilir, selamım gönderilir!

Sevgiler

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

 

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam