İzmir’in keşfedilmemiş güzellikleri: Foça gezi rehberi

Foça, İzmir’in son dönemlerdeki en gözde ilçelerinden bir tanesi ve hem Eski Foça hem de Yeni Foça olarak adlandırılan yerleşim alanlarının her ikisinin de kesinlikle görülmesi gereken pek çok noktası bulunuyor. Ancak yine de Eski Foça’nın bu konuda biraz daha ağırlığının olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla ziyaretlerinizi buna göre planlamanız daha doğru olacaktır.

Foça’ya nasıl ve ne zaman gidilir?

Foça’ya ulaşmak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçakla geldikten sonra İzban ve ardından da dolmuşları kullanarak araçsız şekilde seyahat edebilirsiniz. Ancak kendi özel aracınızla karayolu vasıtasıyla ilçeye ulaşmak da mümkün. Ayrıca pek çok şehirden düzenli olarak otobüs de bulunuyor ve bu nedenle erişim konusunda bir sıkıntı çekmeniz olası değil.

Fakat görülecek yerlerin büyük kısmının Eski Foça çevresinde konumlanmış olması nedeniyle konaklama için burayı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Ancak özel aracınız varsa ve biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama imkanı arıyorsanız, Yeni Foça’da konaklayabilir ve sonrasında günübirlik olarak Eski Foça tarafına da gelebilirsiniz.

Foça’da görmeden geçmemeniz gereken bazı konumlar şöyle…

Foça’da gezilecek yerler

Anıt Mezar

Anadolu’da hüküm süren Pers İmparatorluğu döneminden kalan anıt mezar, herhangi bir giriş ücretinin bulunmaması ve güzel peyzaj düzenlemesi sayesinde ilk görülmesi gereken noktalar arasında. Oldukça kısa sürede gezebileceğiniz mezar, tamamen Pers döneminin mimari anlayışına göre yapılmış olduğundan Anadolu’da görmesi oldukça zor olan bir tarzı yansıtıyor denilebilir. Milattan önce dört yüzlü yıllara tarihlenmesi nedeniyle çağlara meydan okumayı başarmış denilebilir.

Yel Değirmenleri

Eski Foça’nın en büyük değerlerinden bir tanesi ise ortaçağa ait olan yel değirmenleri. Geçmişte üç tane aktif çalışan yel değirmenine sahip olan Foça’da maalesef bu değirmenlerin günümüzde pek bakımlı durumda olmadıklarını da belirtmek gerekiyor. Ancak değirmenlerin restorasyon sürecine girmeleri nedeniyle ileride daha iyi durumda olmaları beklenebilir.

Denizcilik Müzesi

Foça’da komando ve denizcilik okullarının bulunması nedeniyle askeri olarak da ülkemizin önemli noktalarından birisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla bu konuda bir müze olmasaydı şaşırtıcı olurdu. Denizcilik müzesi, içerisinde Türkiye’nin denizcilik tarihine dair pek çok eseri barındırıyor ve bunun yanında bazı önemli deniz çarpışmalarına dair canlandırmalar da yer alıyor. Özellikle denizcilik alanında kullanılan ekipmanlara göz atmak ve bunun yanında tarihi yaşamak isterseniz görmeden geçmeyin.

Athena Tapınağı ve Foça Kalesi

Foça kalesinin geçmişi 11. yüzyıla kadar dayanıyor ve bu dönemler arasında çok farklı imparatorlukların etkilerini görmek mümkün. Elbette en son olarak Osmanlılar tarafından restore edilen ve yenilenen kale, aynı zamanda içerisindeki henüz tam olarak gün yüzüne çıkmamış olan Athena Tapınağı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Ancak maalesef kaleye girmek mümkün değil ve sadece dışarıdan görebiliyorsunuz. Tapınak ise henüz kazı aşamasında olduğundan herhangi bir şekilde ziyaret gerçekleştirmek mümkün değil.

Foça Sokakları

Eski Foça’nın oldukça renkli ve güzel görünen sokaklarında sakin bir günde dolaşmanın keyfi hiç bir şeyde yoktur denilebilir. Ayrıca Foça bu konuda pek de mütevazi değil çünkü şehrin neredeyse her bir noktasında bu evleri görmek mümkün. Ayrıca bazı sokaklarda bulunan kafeler, restoranlar sayesinde gezintilerinizde biraz mola vermek de mümkün oluyor. Evlerin bu kadar iyi olmasının sebebi ise belediyenin ev sahiplerini destekleyerek gerçekleştirdiği aslına uygun onarım çalışmaları. Eski Foça’nın bütün sokaklarını gezmeden ve bol bol fotoğraf çekmeden geçmeyin.

Liman

Foça limanı günümüzde özellikle de turizm sezonunda hayli kalabalık oluyor ve kafeler, barlar, restoranlar, meyhaneler ile şehrin en civcivli noktaları arasında. Ancak kalabalık bazen biraz fazla olabiliyor ve bu nedenle sezon başı veya sonunda ziyaret etmeniz, sezon ortasındaki kalabalıktan biraz kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bir şeyler içmek ve dostlarınızla sohbet etmek isterseniz kesinlikle akşamları bulunmanız gereken temel nokta olacaktır.

Halk Plajı

Foça’nın denize girilebilecek pek çok koyu bulunuyor ancak biraz daha kolay bir şekilde denize erişim için Yeni Foça’da bulunan halk plajını tercih edebilirsiniz. Foça’nın deniz suyunun biraz soğuk olması nedeniyle sıcak deniz sevenleri yer yer biraz zorlayabilir ancak özellikle sabahın erken saatlerinde denizin çok güzel olduğunu da belirtmek gerekiyor. Akşamları ise bol rüzgardan dolayı deniz sefası biraz daha zorlayıcı olacaktır.

Daha fazla gezi yazısı için:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!