Fiziksel ve mental mücadele için bir etkili bir çözüm: Kısa kaya tırmanışı

kayatırmanısı
İple tırmanıştan farklı olarak ortaya çıkan ve bir grup insanla daha küçük alanlarda yapılarak problemleri çözmeyi odak edinmiş bir spor dalı.

Herkesin bildiği gibi egzersiz yapmak mod yükseltmek için iyi bir çözüm yolu. Son zamanlarda yapılan bir çalışma gösteriyor ki, kaya tırmanışı depresyonu yenmede büyük etkiye sahip. İple tırmanıştan farklı olarak ortaya çıkan ve bir grup insanla daha küçük alanlarda yapılarak problemleri çözmeyi odak edinmiş bir spor dalı. Bu yazıda, bu sporun keyifsiz ve canı sıkkın olan kişilere nasıl faydalı olabileceğini anlattık:

Kaya tırmanışı vücuduz için fiziksel bir mücadele başlatır

Tırmanma, insana kendini organik hissettiriyor ve bütün vücudu çalıştırdığı için çok etkili. Fitness merkezlerinde spor yapmayı sevmeyenler ya da geleneksel aktivitelerden sıkılmış olan insanlar için bu spor gayet uygun. Tek yapmanız gereken A noktasından B noktasına tırmanmak. Yeni başlayanların denemeleri için kolay turları bulunuyor. Adapte edilebilmesi ve kişilerin tek tek yaptığı bir spor olması bakımından da ampüte kişilerden fiziksel engellilere ve nörolojik rahatsızlığı olanlara kadar herkes bu aktivite içinde bulunabiliyor. Mesela, sağ elinde kavrama ve tutma becerisi olmayan beyin felci geçirmiş bir kişinin kaya tırmanışına başlayarak sağ mekanizmasını da güçlendirdiği ve kavrama yeteneğini tekrar kazandığı biliniyor.

İlgili yazı: Dünyanın en tehlikeli tırmanış deneyimi: Mt. Huasan Dağı / Çin

Aklınızı kullanmanızı sağlar

Tırmanmayı diğer sporlardan ayıran temel farklılık ise mental bir tarafının olması, çünkü bu spor dalında ciddi derecede odaklanma, konsantrasyon ve koordinasyon gerekiyor. “Farklı insanlarla defalarca yaptığım bu hareketli meditasyonda dikkatini tırmanmaktan başka hiç bir şeye veremiyorsun.” diye açıklıyor maceraperest yazar Cyrena Lee.

tırmanma
Kaya tırmanışı odaklanma, konsantrasyon ve koordinasyon gerektiriyor.

Askeri görevini tamamlayıp sivil hayat geçiş aşamasında zorlanan ve sıkıntı çeken insanların da bu sporla kendilerini rahatlattığı ve daha kolay şekilde yeni arkadaş edinebildiği biliniyor.

Güçlü insan ilişkileri kurmanıza yardımcı olur

Tırmanmanın benzersiz yanı ise sosyallik anlamında yüksek bir motivasyon sağlaması. Oyunda sıra size geldiğinde, amacınıza ulaşmak için çevrenizdeki bir grup insan tarafından desteklenmenin ve cesaretlendirilmenin benzersiz bir duygu olduğunu göreceksiniz. Tırmanma, güçlü bir grup zihniyeti oluşturması ve katılımcıların birbirlerine tezahürat yapıp birbirini isteklendirmesi bakımından grup terapisine benzetiliyor.

Madde bağımlılığı olan insanların da aktif olarak katılabileceği bu platform; sağlıklı, faal bir hayat ve bir başarıya ulaşma arzusu sunuyor. Kendinizi amaç odaklı bir grup insan içinde bulduğunuzda, kişisel hayatınızdaki problemleri de çözme arzusuna sahip oluyorsunuz ve kendinize yeni arayışlar yaratıyorsunuz.

Kaya tırmanışı, doğası gereği pozitif sosyal interaksiyonun çok değerli olduğu bir spor dalı. Bariyerleri hem fiziksel ve hem mental olarak aşıp bunu gerçek hayata da uyarlamanız, egzersizin özünde yer alıyor. Kendinize mümkün kılınabilir bir dünya yaratın ve bir sonraki canınızın sıkkın olduğu seferde kaya tırmanışını deneyin.

Kaynak: 

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!