Fitness hedeflerinize yaklaşmanızda size destek olacak 3 yiyecek

Fit olmak sadece egzersiz yapmakla ilgili bir durum değildir. Kalori alımı, beslenme alışkanlıkları ve alınan besinlerin vücudunuzu nasıl etkileyeceği ile de doğrudan ilgilidir. Temel şeyleri hepimiz biliyoruz; pizza yememeliyiz, hamur işlerinden uzak durmalıyız gibi…

Ne yazık ki birçok spor tutkunu ne yememesi gerektiğini biliyor, peki ya neyi, ne kadar yiyeceğini biliyor mu? Metabolizma hızını artıran ve hücre yenilenmesini hızlandıran 3 mucizevi besin ile tanışmaya hazır mısın?

B vitamini besin sentezini kolaylaştırır ve daha etkili bir şekilde kilo kaybetmenize yardımcı olur.
Kinoa

Yaygın olarak bir tahıl kabul edilen kinoa, aslında ıspanak ve pancar ailesinin bir tohumudur. Ancak ailenin diğer üyelerinden bir farkı var; kinoa, lisin gibi en önemli temel aminoasitlerden birini içerir. Ayrıca, glutensiz diyet yapanlar için de uygun bir seçenektir.

Kinoanın içinde bulunan B vitamini, besin sentezini kolaylaştırır ve daha etkili bir şekilde kilo kaybetmenize yardımcı olur. İçeriğindeki lifler de tok hissetmenizi sağlar. Kinoadaki protein ise yağ yakarken yağsız dokuyu korumanıza yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurt, az şeker ve düşük kalori ile protein ihtiyacını fazlasıyla gideren besinlerdendir. Kanıt mı istiyorsunuz? 2011 yılına ait bir Harvard araştırmasına göre yoğurt kilo kaybı ile en fazla ilişkilendirilen iki besin öğesinden biri; diğeri ise fıstık.

Metabolizma üzerindeki etkisi: 100 kalorilik 1 fincan yoğurt, 17 gram protein sağlar. Kinoada da olduğu gibi yoğurdun içeriğindeki B vitamini, besin sentezini kolaylaştırır. Onun dışında probiyotikler, sağlıklı sindirim ve bağışıklık sistemini için olmazsa olmazdır. Son olarak, bir Tennessee Üniversitesi araştırmasına göre yoğurttaki kalsiyum, yağ hücrelerinin daha az kortizol pompalamasına neden olduğu için, kilo vermeye ve vücut yağının azaltılmasına destek oluyor.

Karpuz
Karpuzun verdiği doygunluk hissinin yanı sıra, karpuzda C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar da bulunur

Bir fincan dolusu küp doğranmış karpuz, yalnızca 50 kaloriye sahiptir ve içeriğinin %92’si sudur. Su içmenin aksine, içerik olarak su açısından zengin gıdalar tüketmek, mideyi tok tutar.

Metabolizma üzerindeki etkisi: Karpuzun verdiği doygunluk hissinin yanı sıra, karpuzda C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar da bulunur. Likopen, kanser ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Ayrıca L-sitrulin, dolaşımı geliştirir ve ağrılı kasları yatıştırır.

İlginizi çekebilir: Fitness motivasyonunuzu artıracak sözler

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Kaynaklar:
npr.org
tntoday.utk.edu

Life Fitness
Egzersiz cihazları ve teknolojileri üretiminde global lider... Life Fitness; bünyesindeki her biri sınıfında lider, yüksek performanslı, uzun ömürlü ve üretimde en yüksek kalite standartlarını ... Devam