Filmüzik: Dolu dolu 28 gün!

Şubat bu yıl 28 çekse de içine bolca güzel filmi sığdırarak kış ayının gözdesi olacağını şimdiden ilan etmiş durumda. The Logo Batman, Lion, Manchester by the Sea, John Wick 2, Swiss Army Man, Ring 3, Silence, Moon Light ve daha niceleri… Her ne kadar benim beklemediğim bir film olsa da Recep İvedik 5 de bu ay gösterime girecek Türk yapımlarının arasında yer alıyor.

Biz konumuza dönelim ve sizler için Şubat 2017’ye özel seçtiğimiz 3 filmin 4 kompozitörünü tanıtalım.

The Logo Batman – Lorne Balfe

Vizyon Tarihi: 10.02.2017 

THE LOGO BATMAN

Grammy ödüllü Lorne Balfe 23 Şubat 1976’da İskoçya’nın Inverness bölgesinde dünyaya gelen, film, televizyon ve video oyunları kompozitörü. Bunun yanısıra pek çok belgeselde onun adını görmek mümkün, mesela 3 Nisan 2016’da yayınlanan The Story of God with Morgan Freeman’da olduğu gibi. Balfe’nin son belgesel projesi de yakında National Geographic’te vizyona girecek olan Albert Einstein’in hayatının konu edildiği Genius.

Kariyerine 1988 yılında America’s Most Wanted: America Fights Back televizyon belgeseli ile başlayan Balfe, 2009 yılında Hans Zimmer’le çalışmaya başlayana kadar ağırlıklı belgesel ve televizyon filmleri için müzik besteledi. Call of Duty: Modern Warfare 2 video oyunu için Zimmer ve Balfe bir araya geldiklerinde ana tema şarkısını Zimmer, oyun içi müzikleri de Balfe besteledi. İkilinin bu ilk birlikteliği beraberinde pek çok iş birliğini getirdi; Sherlock Holmes, Megamind, Crysis 2, Inseption, Assassin’s Creed: Revelations. Balfe, Zimmer ile ortak çalışmalarının haricinde Terminator Genisys, Home (animasyon), Penguins of Madagascar (animasyon) The Sweety (tv dizisi) gibi pek çok çalışmaya imza attı. Ünlü kompozitör Balfe’nin tamamlanmış son bestelerini de bir biyografi olan Churchiil’da dinleyebilirsiniz.

LORNE BALFE

The Logo Batman ana temasını besteleyen Balfe, Your Greatest Enemy, The Arrival of Robin, Joker Crashes the Party, No Seat Belts Required ve To Cage the Joker şarkılarını da besteledi.

The Logo Batman’ın hikayesine kısaca bakacak olursak, Batman kocaman evinde tembellik ederken yeni yardımcıları Robin ve Batgirl’ün ortaya çıkmasıyla işler allak bullak olur. Ekip henüz birbirine alışamadan Joker’in hain bir planla Gotham’ı tehdit ettiği haberi duyulunca, çiçeği burnunda ekip bir araya gelmek zorunda kalacaktır.

Başarılı animasyon Lego Filmi’nin Batman’li spin off’u olan projede yönetmen koltuğuna Chris McKay otururken, senaryo Seth Grahame-Smith’e ait.

Filmin soundtrack’i:

Filmin yayınlanan 4. fragmanı:

Moonlight – Nicholas Britell

Vizyon Tarihi: 17.02.2017 

moonlight

1980 doğumlu Nicholas Britell ödüllü bir besteci, piyanist, yapımcı ve azıcık ucundan oyuncu. Britell, daha 10 yaşındayken genç izleyiciler için Manhattan’da bir resital sunduğunda gelecekte ne olacağını belli etmişti. Peter Jay Sharp Tiyatrosu, Steinway Salonu, the Palace Tiyatrosu, Kaneko, Harvard Üniversitesi Foog Müzesi, Aspen Müzik Festivali ve National Arts Club gibi mekanlarda performans sergileyen Britell, Eric Jocobsen yönetiminde bir orkestra ile Old Westbury Bahçesi’nde Mozart’ın 12. ve 14. Piyano konçertosunu da performe etti.

Müzik ile içli dışlı bir hayat kuran Britell’in ilk kompozitörlük deneyimi 2002 yılında Steve McQueen tarafından yönetilen Carib’s Leap ile başladı. Aradan 11 yıl geçtikten sonra ikili bu kez Steve McQueen’e Oscar getiren 12 Years a Slave filminde buluştular ve Britell, “The Devil’s Dream”, “Trio in B-flat”, “D471”, “Money Musk”, “Miller’s Reel” şarkılarını aranje ederken, “My Lord, Sunshine”, “The Old Promenade”, “Cotton Song”, “Yarney’s Waltz”, “O Teach Me Lord”, “Roll Jordan Roll” şarkıları için de söz yazdı. Tarih 2011’i gösterdiğinde Leonard Cohen’in Portals kısa filminde piyanist olarak rol aldı ve tüm eleştirmenler tarafından kendisine tam puan verildi. Portals’taki piyanistlik onun ilk rolü değildi. Britell oyunculuğu kariyerine 2002 yılında Domino One filmi ile ekledi, o filmde kendisi Charles Davenport karakterini canlandırıyordu.

Nicholas Britell

Piyanist, kompozitör ve oyuncu tanımlamalarına 2013 yılında bir yenisini daha ekledi; yapımcı. Whiplash’in yardımcı yapımcılığını üstlenen Britell, aynı zamanda “Reaction”, “When I Wake”, “No Two Words” şarkılarının yapımcılığını ve “Reaction” şarkısının sözlerini de üstlendi.

Berry Jenkins’in yönetmenliğini üstlendiği ve en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi sinematografi, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi senaryo uyarlama, en iyi beste ve en iyi kurgu olmak üzere 8 dalda aday gösterilen Moonlight’ın ana temasını besteledi.

Benim de izlemek için sabırsızlandığım Moonlight’tan kısaca bahsedecek olursam; genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda ise Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson Janelle Monáe ve Naomie Harris gibi isimler bulunuyor.

Filmin soundtrack’i: 

Filmin fragmanı: 

Silence – Kathryn & Kim Allen Kluge

Vizyon Tarihi: 17.02.2017 

silence

Kathryn ve Kim Allen Kluge müzik ile beslenen bir çift; stüdyolarında besledikleri müzikleri dinleyen insanların kendilerini kocaman bir podyumda hissetmelerini amaçladıklarını belirtirlerken müziklerinin merkezine dramayı koyuyorlar. Karı koca, film ve canlı performanslar için müzik besteleyen bir ekip gibi çalışıyor. Caz ikonu Brand Marsalis’ten Midori’ye kadar geniş bir yelpazede müzik yazıyorlar.

Kim Allen Kluge, Sleeping and Waking draması için müzik besteleyerek kompozitörlüğe adım atıyor ve tarih 2014’ü gösterdiğinde The Milky Way belgeselinin müziklerini birlikte bestelemeye başlıyorlar. Ünlü yönetmen Martin Scorsese’in yönetmenliğini üstlendiği Silence, ikilinin son filmi. 

Kathryn ve Kim Allen Kluge

Film, 17. yüzyılda yaşayan iki rahibin karşılaştıkları şiddet ve baskıyı konu alıyor. 17. yüzyılda Hristiyanlığı tanıtmak ve kayıp olan akıl hocaları Ferreira’yı bulmak için yola çıkan iki papaz, Rodrigues ve Garrpe, Japonya’ya geldiklerinde şiddet ve zulümle karşı karşıya kalırlar. Filmin kadrosunda Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson, Tadanobu Asano, Issey Ogata, Ciaran Hinds, Yosuke Kubozuka ve Yoshi Oida yer alıyor.

Filmin soundtrack’i: 

Filmin fragmanı: 

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam