”Fed Up”: Amerikalıların gözünü açacak bir belgesel

Her geçen gün daha da popülerleşen hazır yemekler, Dünya’yı bir sağlık krizine doğru sürüklüyor. Bazı ülkelerde hazır ve şeker ilaveli yemekler diğer ülkelere göre daha çok tüketiliyor. Bu ülkelerin en başında da Amerika geliyor. Uplifers olarak, Amerika’da yaşanan sağlıksız beslenme problemini ve bu sorunu ele alan ‘Fed Up’ belgesini sizlerle paylaşmak istedik.

Amerika’da satılan yemeklerden %80’i şeker ilaveli. Şekerin sağlığımıza olan zararı aslında çok bilinmiyor, fakat, şekerin yaptığı bağımlılığın kimyasal uyuşturuculardan farkı yok. Özellikle şeker ilaveli yiyeceklerin çocuklar tarafından tüketilmesi, çocukların ortalama yaşam sürelerini ciddi
düzeyde düşürüyor.

fed-up-sugar-cocaine-brain-scan-620

Yapılan araştırmalara göre, Amerika’da yaşayan insanlar bu şekilde sağlıksız beslenmeye devam ederse 20 yıl sonra ülkenin %95’inden fazlası obez veya aşırı kilolu olacak. Bunun yanı sıra, 2050 yılına kadar da Amerikalıların 3te 1inin şeker hastası olması bekleniyor.

2014 Ocak ayında, Amerikalıları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek, ve hayatları üzerinde oluşan tehlikeye dikkat çekmek için ‘Fed Up’ belgeseli vizyona girdi. Bu belgeselde, Amerikalıların nasıl bir tehlikeyle yüz yüze olduğu ve sağlıklı beslenmek için neler yapılabileceği anlatıyor.

maxresdefault

Amerikalıları daha sağlıklı bir geleceğe götürebilmek için evlerde, okullarda ve iş yerlerindeki yeme alışkanlıkların değişmesi gerekiyor. Bunun içinde filmin yapımcıları bir kampanya oluşturdu: ‘Fed Up Challenge’. Bu kampanyaya katılan insanların, 10 gün boyunca şekerli yiyecek tüketmemesi gerekiyor. Kampanyadaki en büyük amaç, çocuklara iyi örnek olup yeme alışkanlıklarını değiştirmek.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!