Birbirinden faydalı 5 besin ile gözlerinizi besleyin

Gün içinde en çok kullandığınız ama bakımına da en az zaman ayırdığınız organlarınızdan biri de gözleriniz olabilir mi? Evet göz bakımı ve göz sağlığı çoğu zaman arka planda kalabiliyor. Ben de bugün sizlerle gözlerinizi içeriden beslemenize yardımcı olabilecek, göz sağlığı için faydalı 5 besini paylaşmak istedim.

1. C vitamini içeren besinler

Kırmızı kapya biberler C vitaminin en iyi kaynaklarından biridir. Bu durum gözlerinizdeki damarlar için iyidir ve katarakt olma riskini düşürebilir. Isı C vitaminin yapısını bozduğu için çiğ tüketilmesi daha iyidir. Ayrıca biberler göz dostu A vitamini ve E vitaminini içerirler.

2. Yağlı tohumlar

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu genetik ile yaşa bağlı ilerleyen, özellikle sigara içenlerde ve yetersiz beslenen bireylerde daha çok görülen bir hastalıktır. Eğer hastalık ilerlerse görme kaybına kadar yol açabilir. Yapılan bir araştırma E vitamininin makula dejenerasyonunun kötüleşmesine engel olabileceğini göstermiştir. Ay çekirdeği ve badem gibi yağlı tohumlar E vitamini açısından zenginlerdir. E vitamini ayrıca katarakt oluşumunu da önleyebilir. Fındık, yer fıstığı ve fıstık ezmesi de E vitamini içeren besinlerdendir.

3. Omega-3 içeren besinler

Birbirinden faydalı 5 besin ile gözlerinizi besleyin

Retinalarınız düzgün çalışabilmek için 2 çeşit Omega 3 yağlı asidine ihtiyaç duyar ve bunlar DHA ve EPA’dır. İki yağ çeşidini de somon, ton balığı ve diğer deniz ürünlerinde bulabilirsiniz. Omega 3 yağ asitleri makula dejenerasyonundan ve glokomdan gibi göz hastalıklarından korunmadan önemlidir.Bu yağlardan yeteri kadar alınmaması gözlerde kuruluğa neden olabilir.

4. Yeşil ve yaprak sebzeler

Ispanak ve karalahana C ve E vitamini zenginidir. Ayrıca lutein ve zeaksantin içerirler. Bitki formundaki A vitamininin makula dejenerasyonu ve katarakt da dahil göz hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Brokoli ve brüksel lahanası da göz sağlığı için diğer faydalı sebzelerdendir.  Bu akraba sebzeler A vitamini (lutein, zeaksatin ve beta karoten), C vitamini ve E vitamini içerirler. Tüm bu antioksidanlar gözlerinizdeki hücreleri serbest radikallerden ve sağlık sorunlarından korumaya yardımcı olur.

5. Kateşin içeren besinler

Birbirinden faydalı 5 besin ile gözlerinizi besleyin

Kateşin kelimesini duyunca aklınıza ilk olarak yeşil çay geliyor olabilir. Yeşil çayın içindeki kateşin ismindeki antioksidanlar katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşma riskini azaltabilir. Kateşin içeriği yeşil çayda, siyah çaya oranla biraz daha fazladır. Daha sağlıklı gözler için gün içinde yeşil çay tüketebilirsiniz. Kateşin zengini olan diğer besinler ise kırmızı şarap, çilek, kiraz, dut, böğürtlen ve ahududu gibi meyvelerdir.

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam