Farklı gelenekleriyle ziyaretçilerine her yıl özel bir yılbaşı yaşatan 7 Avrupa şehri

Yılbaşını yurt dışında geçirmeyi düşünüyorsanız size sıradanın dışında birkaç önerimiz var. Londra, New York ve Paris’te yılbaşı kutlamanın ne kadar heyecanlı ve güzel göründüğünü biliyoruz. Her biri kendine has bir gelenekle sizi karşılıyor ancak hepsinin ortak yanı aşırı kalabalık olmaları. Gelin, hem farklı gelenekleri hem de kaliteli eğlenceleriyle daha özel bir yılbaşı sunan 7 farklı şehre bakalım. Çünkü aradığınız eğlencenin onlardan birinde olması hayli olası.

Madeira Adaları                     

Madeira Adaları

Yılbaşının tadını Portekiz’in neşe dolu sokak partileriyle çıkartın. Portekiz insanının neşeli ve sıcak mizacı ortamın neşesine adapte olmanızı kolaylaştıracaktır. Neredeyse her meydanında farklı bir kutlama olan ülkenin neresine giderseniz eğlence garantili. Madeira Adası ise bu eğlenceyi Guinness Rekorlar Kitabına girmiş bir havai fişek gösterisi ile birleştiriyor.

Berlin

Berlin

Stil ve kalitenin şehri Berlin’de yılın her anı zevkli partilere katılmak ve eğlenmek mümkün. Parti ve festival kültürü oturmuş bir yerde bir de yılbaşı geçirdiğinizi düşünün. Brandenburg Kapısının etrafından toplanan milyonlar yılbaşını tam bir festivale çevirmiş durumda. İki kilometre boyunca uzanan festival alanında çeşit çeşit gösteriler, yemek ve içki stantları, ışık şovları ve havai fişek gösterisi ile gece boyunca kendinize göre bir şey bulamamanız asla mümkün değil.

Edinburgh
Edinburgh

Yılbaşını geçirebileceğiniz en fantastik kutlamanın arayışındaysanız, gitmeniz gereken yer Edinburgh. Neredeyse 4 güne yayılan kutlamalar, yaklaşık 80,000 kişinin bir araya gelip şehrin tam merkezi olan Princess Caddesinden çıkıp Edinburgh kalesine giden bir kordon oluşturmasıyla meşhur. Bu kordon boyunca elinde meşalelerle yürüyen i̇nsanlar adeta bir ateş denizi oluşturuyor. Canlı müzik, leziz yeme-içme stantları ve gösterilerle birlikte gerçek bir kuzey eğlencesine katılmak isteyenlerin bu kutlamaları asla kaçırmaması gerek.

Brüksel

Brüksel

Yılbaşına iyi bira ve güzel yemeklerle girmek istiyorsanız Brüksel’in festival tadındaki sokaklarına adım atın. Bu festivalin tadını herkesle çıkarırken gecenin ilerleyen saatlerine doğru her zevke uygun partileri keşfetmeniz gerek. Çünkü şehirde aklınıza gelen her türlü müziğe özgü kutlama bulabilmek mümkün.

Prag

Prag

Orta Çağ’dan beri dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’da bir gece geçirmek her zaman bir peri masalını andırıyor. Bir de buna yılbaşı arifesinin gencinden yaşlısına geçen neşesi eklenince yılbaşı kutlaması bambaşka bir hal alıyor. Küçük bir şehir olması kutlamaları her açıdan keşfetmenizi kolaylaştıracaktır. Biraz romantik ve biraz da nostaljik bir yılbaşı arıyorsanız Prag tam size göre.

Reykjavik

reykjavik

Gerçek bir yılbaşı masalı arayışındaysanız en kuzeye gitmeniz şart. Havai fişeklere ihtiyaç duymayan ve Kuzey Işıklarıyla büyüleyici hale gelen şehirlerin en naifi Reykjavik. Bu şehirde yılbaşı kutlaması belediyenin resmen organize ettiği bir şey değil. Fakat neredeyse şehrin tamamı kadar insan, yani yaklaşık 200 bin kişi havai fişeklerle kutlama yapıyor. Ardından evlerde ve çeşitli mekanlarda house ve elektronik müziğin birleştiği partilerle yılbaşı devam ediyor.

Dubrovnik

Dubrovnik

Hırvatistan, yeni yıl kutlamaları için akla ilk gelen yerlerden biri olmayabilir; ancak Dubrovnik şehri, her yıl ev sahipliği yaptığı yılbaşı partisinin kesinlikle hakkını veriyor. Birçok insanın yeni yılı kutlamak için şehrin Stradum bölgesindeki ana caddeye gelmesiyle başlayan parti, tam bir açık hava şöleni. Akşam şehrin merkezindeki restoranlardan birinde lezzetli bir yemek yedikten sonra Hırvat sanatçıların performanslarıyla zenginleşen bu partiye katılarak yerel halkla birlikte unutamayacağınız bir yılbaşı geçirebilirsiniz.

Kaynak:

europeanbestdestinations.com

escapehere.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!