Farkındalık yaratmayı amaçlayan “Mekanın Personası” sergisi açılıyor

Ülkemizde yer alan sanat faaliyetlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Birbiri ardına açılan sergiler, sanat adına umut vermeye devam ediyor. Bu doğrultuda hareket eden Grup Pipo, Refik Doğu Özgün ve  Merve Temel ile bu sene ARTIST 2016’da salon 8’de resimlerini sergiliyorlar. 2012 yılından beri her sene ARTIST bünyesinde yer alan bağımsız sanat grubu bu sene “Mekanın Personası” başlığı altında fuar izleyicisiyle bir araya geliyor. Fuarın sanatçılarına “Umulmadık Topraklar” çağrısında bulunmasıyla, kişisel üretimlerini ve temalarını fuar ile bir başlık altında toplamayı hedefleyen Özgün ve Temel, kendilerini birer göçmen, yaratım süreçlerini ise umulmadık topraklar olarak tanımlıyorlar.

ARİST 2016 mekanın personası

Varılan veya göç edilen toprakların umulmadık olması, umulmadık bir insana dönüşmeyi doğuracaktır. Kişinin yaşadığı sanrı bittiğinde, gerçeklik umulmadık bir toprak olacaktır. Gerçekliğin ve sezgilerin aynı anda paylaşıldığı gerilimli bir süreci resmetmekte Pipo Grubu. Kişilerin personası olduğu gibi mekanların da personası vardır söylemi ile yola çıkan sanatçılar, uykudan uyanma hali, uyandığında “Burası neresi” veya “Ben nerdeyim” sorusu -şaşkınlığı- ile ve bir yandan da gerçekliğin sadist doğasına dahil olmama veya ondan zarar görmeme tedbiriyle diğer bir gerçekliğe, zihinin yarattığı tekinsizliğe yöneldiler. Bergman’ın Persona filminde de tüm bu yaratım süreci imlenmektedir.

grup pipo

Amaç maskelerden kurtulmak için bir farkındalık yaratmak

Mekanların kazandığı kimlik ve onlara verilen görevler, ancak içlerinden çıkıldığı anda farkedilen maskeler gibi olmuşlardır. Her maske bir insan için yeni bir alan açacaktır ya da yeni mekanlar insanlara farklı maskeler takacaktır. Umulmadık olan; o maskelerin çıkartıldığı an ve yer olacaktır. “Umulmadık Topraklar” konu başlığı Özgün ve Temel’e göre bir avangard olana çağrı niteliği taşımaktadır. Sanatçılarından beklenen bizi şaşırt çağrısı, iştahlı bir beklentidir. Öz eleştiri safhalarına neden olan bu çoşkulu çağrı, sanki toplumun dönüşmeye, değişmeye hazır olduğu bir ütopyayı barındırıyor. Ne geçmişi ne de geleceği ya da nerede olunduğu ikinci planda olarak ve kim ve nasıl sorularına cevap vermeyen, sadece şimdinin ve o yerin umulmadık olduğuna işaret ediyor Grup Pipo. Seyirciye maskelerinden kurtulmak için bir farkındalık yaratıyor “Mekanın Personası” adlı sergi.

Grup Pipo, Refik Doğu Özgün ve  Merve Temel’in hazırladıkları ‘Mekanın Personası’ sergisini 12-20 Kasım arasında Tüyap İstanbul Kongre & Fuar Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!