Farkında olmadan yemek yemeyi abarttığımız 4 ortam

Günlük planlarınız, iş yoğunluğu, arkadaş buluşmaları gibi aktiviteler sağlıklı beslenmenize engel olabiliyor. Bu da düzenli olarak şekerli içecek içme ya da gece geç saatlerde en sevdiğiniz fast food restoranına sipariş verme gibi sağlıksız beslenme alışkanlıklarını rutin haline getirebilir. Fakat gün içinde yaşadığınız bu küçük kaçamaklar, vücudunuzda fazla kalorilerin birikmesine sebep olabilir.

Uplifers olarak farkında olmadan sağlıksız beslenmenize ve aşırı yemenize neden olabilecek 4 ilginç ortamı sizler için derledik;

Havaalanı kaçamakları

Farkında olmadan yemek yemeyi abarttığımız 4 ortam

Seyahatlerin stresli olduğunu ve bu yüzden de havaalanına girer girmez bira ve patates yemenin de çok cazip geldiğinizi biliyoruz. Fakat, bu kaçamak hem uçaktayken midenizi rahatsız edebilir hem de gün içindeki enerji seviyenizi ve modunuzu düşürebilir. Mümkün olduğu kadar havaalanına tok karnına gitmeye çalışın ve açlığınızı sağlıklı atıştırmalıklarla bastırın. Eğer havaalanına gitmeden önce yemek yemeye vakit bulamıyorsanız, mutlaka terminaller arasında bir kaç tur atarak en sağlıklı seçeneği bulduğunuzdan emin olmalısınız.

İş yemekleri

Farkında olmadan yemek yemeyi abarttığımız 4 ortam

Çalışmak istediğiniz sektörlerden önemli davetlilerin bulunduğu bir iş toplantısı, yaşadığınız heyecan nedeniyle vücudunuzda gerginliğe ve strese neden olabilir. Stresinizi bastırmak için farkında olmadan alkolü biraz abartabilirsiniz. Fazladan içtiğiniz bir kadeh şarap, kendinizi çevrenizdekilere farklı tanıtmanıza neden olabilir. Bu tarz ortamlarda kendinizi iki kadehle sınırlandırın ve bu iki kadeh arasında da mutlaka dağıtılan sağlıklı atıştırmalıklardan yemeyi ihmal etmeyin.

Evde film izlemek

Farkında olmadan yemek yemeyi abarttığımız 4 ortam

Evde yalnız kalıp film izlemek bazılarımıza çok çekici ve cazip gelebilir, ama araştırmalara göre hiç bir şey yapmayıp sadece televizyon izlemek, insanların daha çok yemek yemesine sebep oluyor. Film zamanınızı ve yemek zamanınızı birbirinden ayırın. Özellikle böyle gecelerde kendinize sağlıklı bir akşam yemeği ya da sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Arkadaşlarla öğle yemeği

Farkında olmadan yemek yemeyi abarttığımız 4 ortam

Her ne kadar sağlıklı besleneceğinize inanarak gitseniz de, kendinizi şartlamadığınız ve kararlı olmadığınız sürece ipin ucu kaçabilir. Kendinizi kontrol edebilmek için buluşmanızı ertelemenize gerek yok ama tatlıyı es geçip, daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmenizde fayda var. Fakat en önemlisi de alkollü içecekleri abartmamak. Ana yemekten önce atıştırmalık veya başlangıç almayarak kalori alımınızı dengeleyebilirsiniz. Yemek tercihinizde abartıya kaçmadığınız sürece, gün içinde yediklerinizi sürekli kontrol etmek durumunda kalmayacaksınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!