Facebook, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında yapacağı canlı yayınınla ruh sağlığı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından psikolojik sorunlara ve ruh sağlığının korunmasına yönelik farkındalık yaratmak amacıyla 1992 yılında bir proje olarak başlatılan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, bu yıl ‘Mental health care for all: Let’s make it a reality’ (Herkes için ruh sağlığı: Bunu gerçeğe dönüştürelim) temasıyla ruh sağlığını korumaya yönelik kaynakların yaygınlaştırılmasının ve ruh sağlığı hizmetlerinin herkes için erişilebilir olmasının önemine vurgu yapıyor.

Pandemi döneminde tüm dünyada yaşanan radikal değişimlerin toplumun ve bireyin ruh sağlığına olan etkilerinin gündemde olduğu bir dönemde, özellikle ruh sağlığı hizmetlerine erişemeyen dezavantajlı gruplar için destek mekanizmalarının ve ruh sağlığını korumaya yönelik kaynakların yaygınlaştırılmasının ve erişilebilir hale gelmesinin önemi herkes tarafından daha iyi anlaşıldı.

Facebook da 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında ruh sağlığı konusunda farkındalığı artırmak ve yeni kaynaklar sağlamak amacıyla Türkiye’de hayata geçirdiği çalışmalarını duyurdu. İnsanların ruhsal ve duygusal sağlık ihtiyaçlarını desteklemek için uzman kaynaklarla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak isteyen Facebook, Türk Psikologlar Derneği ile ilham verici bir işbirliğine imza atarak insanların kendi ruh sağlıklarını değerlendirmelerine destek olmak  amacıyla 8 maddeden oluşan bir ‘kontrol listesi’ oluşturdu. Bu liste ile insanların hem kendi ruhsal sağlıklarına hem de yardıma ihtiyacı olabilecek yakınlarının ruhsal sağlıklarına dair farkındalıklarının artması amaçlanıyor.

14 milyondan fazla insan ruh sağlığı konusunda Facebook üzerinden bağlantı kuruyor 

Dünya genelinde ruh sağlığı ve ruhsal bozukluklarla ilgili 16 bin Facebook grubu ve bu grupların 14 milyondan fazla üyesi bulunuyor. Türkiye’de ise 2 binden fazla Facebook grubu sayesinde 75 bine yakın kişi ruh sağlığı konusu çerçevesinde birbiriyle bağlantı kuruyor. Bu konuda insanlara daha fazla destek olmak ve  insanların duygusal sağlığa dair ihtiyaç duyabilecekleri bilgilere erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla uzmanlarla birlikte çalışan Facebook, Facebook Duygusal Sağlık sayfasında ruh sağlığı ve sağlık kuruluşları dahil olmak üzere, çeşitli kaynaklardan bilgiler içeren ipuçları sunuyor. Şirket bu sayfa sayesinde Facebook platformlarında yer alan ilgili araçlar, politikalar ve kaynaklar ile ilgili kullanıcılarını bilinçlendirmeyi hedefliyor. 

Facebook Türkiye’den 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’ne özel canlı yayın: ‘Ruh Sağlığında Bireysel Farkındalık ve Uzman Desteğinin Önemi’

Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında Türkiye’de ruh sağlığı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Facebook Türkiye sayfasında yayınlanacak bir etkinlik  gerçekleştirilecek. Ekibimizden Uplifers Psikoloji Editörü Merve Dökmeci’nin moderatörlüğünde, Türk Psikologlar Derneği’nden Psikolog Servet Aşan ve Psikiyatr Doktor Arzu Erkan Yüce’nin konuşmacı olarak yer alacağı canlı yayının sonunda bir soru-cevap kısmı da olacak. Etkinlikte pandemiyle ilgili güncel ruh sağlığı konularından ve toplumda ruh sağlığı hizmetleriyle ilgili farkındalık oluşturulmasına yönelik çabalar ele alınacak. 10 Ekim Pazar günü saat 20:00’de gerçekleşecek yayını Facebook Türkiye sayfasından canlı olarak izleyebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!