Eyeliner sanatı: Masumiyet ve çekicilik arasındaki ince çizgi

Doğru Eyeliner Nasıl Çekilir?
Doğru Eyeliner Nasıl Çekilir?

Makyaj deyince akla ilk gelen kısımlardan biri gözlerdir. Göz makyajının ağırlığı ya da hafifliği, makyajınızın kalitesini ve tarzını belirleyen en önemli unsurdur. Sade ya da abartılı, bir göz makyajının olmazsa olmazlarının başında ise eyeliner gelir. Düzgün ve iddialı uygulanmış bir eyeliner, başka hiç bir makyaj uygulamasına ihtiyaç duymadan, hem gündüz hem de gece, tarzınızın tamamlayıcısı olabilir ve tüm bakışları üstünüze toplamanıza yardımcı olabilir.

Likit ya da kalem yardımı ile uygulayabileceğiniz bir çok çeşidi bulunan eyeliner’ı kullanırken fazla abartıdan kaçınmak ve tarzınıza göre farklı biçimlerde kullanmak çok önemlidir. Uplifers olarak tarzınızın tamamlayıcısı olabileceğini düşündüğümüz eyeliner modellerini sizler için derledik.

Doğru eyeliner nasıl çekilir?

Eyeliner sürmek pek çoğumuz için zorlu bir görev. Ne var ki birkaç basit adımı takip ederek ve farklı yöntemler deneyerek, kendinize için kusursuz eyeliner sürme şeklini keşfedebilirsiniz.

 • Eyelinerınızı sürmeden önce aynı renkteki bir göz kalemi ile eyeliner çekeceğiniz hattı belirleyin.
 • Eğer kuyruklu eyeliner çekecekseniz, kuyruğu düzgün yapabilmek için adeta bir cetvel gibi kullanabileceğiniz bir nesneden yardım alın. Bir kredi kartı, kaşık ya da sert bir karton kullanabilirsiniz.
 • Özellikle kuyruklu eyeliner çekerken simetrik bir görünüm elde etmek istiyorsanız, eyeliner sürmeye göz kapağınızın dış kısmından başlayın.
 • Eğer hata yaptıysanız tüm göz makyajınızı silmek yerine makyaj temizleyici damlattığınız bir kulak çubuğu kullanmayı deneyin.

Eyeliner sürmek için diğer ipuçları:

 • Eyeliner sürmeye başlarken başınızı geri eğin ve kullanmadığınız el ile göz çevrenizi çok çekiştirmeden gerin. 
 • Eyeliner çekeceğiniz elinizi düz bir zemine yaslayarak elinizin titreme riskinden kurtulun.
 • Göz kapağınızın düzgün durduğundan emin olabilmek için aşağı doğru bakın.
 • Makyaj uzmanlarına göre hatayı minimuma düşürmenin yolu, eyeliner çekmeye göz kapaklarının dışından başlamak. Öncelikle göz kapaklarınızın dışından göz kapağınızın ortasına kadar çekip, sonrasında göz pınarlarınızdan çekeceğiniz ikinci bir çizgiyle eyelinerınızı tamamlayabilirsiniz.
 • İnce eyeliner sürmek için, likit eyeliner tercih edin ve çizgilerinizi mümkün olduğunda kirpiklerinizin dibine doğru çekin.
 • Tek seferde kalın çizgiler çekebilmek için kalem eyeliner tercih edebilirsiniz.
Göz şekline göre en iyi eyeliner sürme modelleri

Göz makyajı trendleri düzenli olarak değişiyor olsa da, aslında en iyi eyeliner çekme şekli, yüz ve göz şeklinize göre belirlenmelidir. İşte göz şekline göre eyeliner sürme önerileri:

 • Badem gözler için eyeliner: Badem göz şekline her eyeliner şekli yakışsa da, bu göz şekline sahip olan kişiler özellikle her daim trend olan kedi gözü ve kuyruklu eyeliner kullanmanın tadını çıkarabilir.
 • Çukur gözler için eyeliner: Eğer çukur göz yapısına sahipseniz, gözlerinizi belirginleştirmek, daha iri ve kalkık göstermek için göz kapağınızın en yüksek noktasından başlayan kısa kuyruklu eyeliner çekebilirsiniz. 
 • Düşük göz kapakları için eyeliner: Eğer göz kapaklarınız düşükse, gözlerinizi daha kalkık göstermek için uzun kuyruklu eyeliner çekmeyi deneyebilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken tek konu, eyelinerın kuyruk çizgisinin aşağı değil yukarı doğru olması.
 • Büyük gözler için eyeliner: Büyük gözleriniz varsa, gözlerinizin daha dikkat çekici bir havaya bürünmesi için eyelinerınızı göz kapağınızın başlangıç ve bitiş çizgisinden başlayan iki hat şeklinde çekerek, göz kapağınızın bittiği noktada birleştirebilirsiniz.
 • Düşük gözler için eyeliner: Gözleriniz düşükse, onları göründüklerinden daha kalkık göstermek için eyelinerınızı gözünüz boyunca ekerek, uzun ve sivri bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

İşte tarzınızı tamamlayacak, bulunduğunuz ortamlarda tüm gözlerin üzerinize çevrilmesini sağlayacak ve bakışlarınıza çekicilik katacak eyeliner modellerinden sizler için seçtiklerimiz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!